Czy kaszel to przestępstwo? Duński sąd rozpoznaje apelację od wyroku skazującego związanego z pandemią

Najwyższy sąd Danii rozpoczął  w czwartek (11.02) rozprawę apelacyjną, na której został poproszony o rozstrzygnięcie, czy kaszel na kogoś z okrzykiem „korona [odniesienie do koronawirusa]” stanowi groźne zachowanie.

Dwudziestoletni oskarżony w sprawie został zatrzymany w marcu, kiedy kraj był objęty całkowitą blokadą związana koronawirusem. Prokuratorzy nazwali zachowanie chłopaka „bezwzględnymi i bezmyślnymi” działaniami podczas rutynowego zatrzymania. [ po tych wydarzeniach chłop został przebadany i uzyskał negatywny wynik na obecność COVID-19.]

Najpierw został uniewinniony w sądzie lokalnym, później został skazany przez Western High Court [ jeden z  dwóch sądów najwyższych w Danii], a podczas apelacji do Sądu Najwyższego od tego wyroku prokuratorzy domagali się kary pozbawienia wolności od trzech do pięciu miesięcy.

Inne podobne incydenty “kaszlu” skierowane przeciwko policji odnotowano w Danii w zeszłym roku, po części jako odzwierciedlenie rosnącego w niektórych kręgach niezadowolenia społecznego wobec sposobu radzenia sobie przez rząd z kryzysem COVID-19.

Rząd, który twierdzi, że kieruje się „zasadą ostrożności” w zarządzaniu wirusem, cieszył się niemal jednoznacznym poparciem społecznym dla szybkich działań przeciwko COVID-19 na początku ubiegłego roku.

Ale partie opozycyjne zaczęły kwestionować to, co niektórzy uważają za zbyt ostrożne podejście, gdy wskaźniki infekcji spadają, a 30% Duńczyków uważa, że ​​środki rządowe są teraz zbyt daleko idące, zgodnie z niedawnym badaniem Uniwersytetu w Aarhus.

Premier Mette Frederiksen powiedział w tym tygodniu, że zniesienie blokady wymaga „pełnej kontroli epidemii”.

W ostatnich miesiącach tysiące ludzi wyszło na ulice w protestach – podczas niektórych pojawiła się przemoc – wzywając władze do złagodzenia blokad, które, jak mówią, ograniczają ich wolność i paraliżują biznes.

Wirusolodzy, władze zdrowotne i rząd bronili obecnych ograniczeń – które zablokowały praktycznie wszystko poza niezbędnymi sklepami – jako niezbędnych do powstrzymania bardziej zakaźnych wariantów koronawirusa, zwłaszcza tych, które po raz pierwszy zidentyfikowano w Wielkiej Brytanii i Afryce Południowej, ponieważ oba warianty dotarły do ​​Danii.

Tylko 470 przypadków COVID-19 zostało zarejestrowanych w ciągu ostatnich 24 godzin, w porównaniu z tysiącami codziennych infekcji pod koniec ubiegłego roku, ale odsetek osób zarażonych wariantem brytyjskim rośnie.

W sumie Dania zarejestrowała nieco ponad 200 000 zakażeń koronawirusem, z czego 2269 osoby zmarły.

Oczekuje się, że Sąd Najwyższy wyda wyrok w sprawie kaszlu 18 lutego.

Źródło: reuters.com | Zdjęcie: reuters

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x