Brazylijska baletnica urodzona bez rąk

Kiedy matka Vitórii Bueno po raz pierwszy przyprowadziła ją na zajęcia baletowe, martwiła się, że balet nie jest dla pięciolatki

Dla urodzonej bez rąk Vitórii marzenie o byciu tancerką wydawało się boleśnie nierealne – szczególnie w małym miasteczku na brazylijskiej wsi, gdzie jej niepełnosprawność wzbudziła ciekawość społeczną.

„Ludzie ustawiali się w kolejce przed domem, żeby ją zobaczyć” – powiedziała jej matka Wanda, lat 39, wciąż cierpiąca na wspomnienie braku wrażliwości. „Podnosili jej rękawy, żeby spojrzeć”.

Ale Bueno, obecnie 16-letnia, skupiła się na swoich assemblés, piruetach i innych technicznych wyzwaniach.

Zajmowała się również jazzem i stepowaniem.

Obecnie regularnie uczęszcza do akademii baletu w swoim rodzinnym mieście w stanie Minas Gerais, a talent Bueno uczynił ją gwiazdą mediów społecznościowych i inspiracją dla wielu.

„Dla mnie ramiona to tylko szczegół” – powiedziała Bueno w teatrze, w którym występuje.

Patrząc, jak ślizga się po drewnianej scenie, zsynchronizowaną z koleżankami w olśniewającej zieleni i bieli, łatwo zapomnieć, że tańczy bez rąk.

„Nie czuję, że w ogóle ich potrzebuję” – dodała.

Zaczęła balet za radą swojego fizjoterapeuty, który zauważył, że młoda Bueno lubi tańczyć.

Nie tylko spełnienie marzeń, ale siła i elastyczność uzyskane dzięki tańcu okazały się kluczowe dla Bueno, która stopami robi wszystko, od mycia zębów po podnoszenie stopami produktów z półki w supermarkecie.

„Są rzeczy, które ona może zrobić ze swoimi stopami, których ja nie mogę zrobić moimi rękami” – powiedział jej ojczym, Jose Carlos Perreira.

Mając ponad 150000 obserwujących na Instagramie (@vihb_bailarina), Bueno cieszy się, że może być wzorem do naśladowania również dla innych.

„Jesteśmy czymś więcej niż tylko niepełnosprawnymi, więc musimy gonić za naszymi marzeniami” – powiedziała, błyskając szerokim uśmiechem.

Taniec bez broni: balerina inspiruje Brazylię [wideo]

Źródło: reuters.com | Zdjęcie: reuters

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x