Szczepionki COVID-19: co właściwie oznacza 95% skuteczności?

Prawdopodobnie słyszałeś, że skuteczność szczepionki COVID-19 firmy Pfizer wynosi 95%, Moderna – 94%, a Johnson & Johnson – 66%. Ale co właściwie oznaczają te liczby?

To nie jest tylko kwestia akademicka. To, jak ludzie rozumieją te liczby, wpływa na to, jak myślą o szczepionce, czy ją otrzymają i jak się zachowują po jej otrzymaniu, a wszystko to ma wpływ na pandemię na większą skalę.

Jak więc ludzie powinni interpretować te liczby?

„Myślę, że ważne jest, aby ludzie zrozumieli, że jest to niezwykle skuteczna szczepionka” – powiedziała Brianne Barker, wirusolog z Uniwersytetu Drew w New Jersey, odnosząc się do szczepionki Pfizer. „Jest to o wiele skuteczniejsze, niż mogłoby się wydawać”.

Jednym z powszechnych nieporozumień jest to, że 95% skuteczności oznacza, że ​​w badaniu klinicznym firmy Pfizer 5% zaszczepionych osób zachorowało na COVID. Ale to nieprawda; rzeczywisty odsetek osób zaszczepionych w badaniach Pfizer (i Moderna), które zachorowały na COVID-19, był około sto razy mniejszy: 0,04%.

95% w rzeczywistości oznacza, że ​​osoby zaszczepione miały o 95% mniejsze ryzyko zachorowania na COVID-19 w porównaniu z uczestnikami grupy kontrolnej, którzy nie zostali zaszczepieni. Innymi słowy, osoby zaszczepione w badaniu klinicznym firmy Pfizer były 20 razy mniej narażone na zakażenie COVID-19 niż grupa kontrolna.

To sprawia, że ​​szczepionka jest „jedną z najskuteczniejszych szczepionek, jakie mamy” – powiedziała Barker. Dla porównania, szczepionka przeciw odrze, śwince i różyczce (MMR) w dwóch dawkach jest skuteczna w 97% przeciwko odrze i 88% przeciwko śwince, według Centers for Disease Control and Prevention (CDC). Skuteczność szczepionki przeciwko sezonowej grypie wynosi między 40% i 60% skuteczność (to zmienia się z roku na rok, zależnie od szczepów grypy), ale według CDC nadal zapobiegał około 7,5 milionom przypadków grypy w USA w sezonie grypowym 2019-2020.

Jeśli więc skuteczność oznacza o kilka procent mniej przypadków COVID-19, co liczy się jako „przypadek COVID”? Zarówno Pfizer, jak i Moderna zdefiniowali przypadek jako mający co najmniej jeden objaw (łagodny) i dodatni wynik testu COVID-19. Johnson & Johnson zdefiniował „przypadek” jako posiadający dodatni wynik testu COVID-19 plus co najmniej jeden umiarkowany objaw (taki jak duszność, nieprawidłowy poziom tlenu we krwi lub nieprawidłowa częstość oddechów) lub co najmniej dwa łagodniejsze objawy (takie jak gorączka, kaszel, zmęczenie, ból głowy lub nudności). Ktoś z umiarkowanym przypadkiem COVID-19 według tej definicji może być łagodnie dotknięty chorobą lub być “obezwładniony” chorą która będzie trwać kilka tygodni.

Barker ostrzega, że ​​trudno jest bezpośrednio porównać skuteczność szczepionek Johnson & Johnson, Pfizer i Moderna, ponieważ badania kliniczne odbywały się na różnych obszarach geograficznych z różnymi populacjami i w nieco innych momentach pandemii, gdy różne warianty COVID-19 krążyły. „Było więcej osób, które miały B117 [wariant brytyjski] lub inne typy wariantów w czasie badania Johnson & Johnson niż podczas badania Moderna” – powiedziała.

W żadnym z trzech badań szczepionek nie stwierdzono bezobjawowego COVID-19. „Wszystkie te liczby są skutecznością ochrony dla ludzi mających objawów, a nie ochrona przed zainfekowaniem”, powiedziała Barker. (Niektóre wczesne badania sugerują, że szczepionki Pfizer i Moderna również zmniejszają liczbę cząsteczek wirusa w organizmie człowieka, zwanych mianem wirusa [zwane również obciążeniem wirusem,], oraz prawdopodobieństwo pozytywnego wyniku testu, co ogranicza przenoszenie wirusa. Ponieważ jeszcze nie mamy pełnej wiedzy ludzie „nie mogą wyrzucić maseczek” po zaszczepieniu, powiedziała Barker.

Jednak we wszystkich trzech badaniach stosowano również drugą, potencjalnie ważniejszą definicję „przypadków”. Najbardziej zależy nam na ochronie ludzi przed najgorszymi skutkami COVID-19: hospitalizacją i śmiercią. Tak więc Moderna, Pfizer i Johnson & Johnson zmierzyli również, jak ich szczepionki działają przeciwko ciężkiej chorobie (co oznaczało ciężką niewydolność serca lub problemy z szybkością oddychania [respiratory rate], potrzeba dodatkowego tlenu, przyjęcie na OIOM, niewydolność oddechową lub śmierć).

Wszystkie trzy szczepionki były w 100% skuteczne w zapobieganiu ciężkiej chorobie sześć tygodni po pierwszej dawce (w przypadku Moderna) lub siedem tygodni po pierwszej dawce (w przypadku firmy Pfizer i Johnson & Johnson, z których ta ostatnia wymaga tylko jednej dawki). Żadna z osób zaszczepionych w żadnym z badań nie była hospitalizowana lub zmarła z powodu COVID-19 po tym, jak szczepionki w pełni zadziałały.

„Jesteśmy niesamowicie szczęśliwi, jeśli chodzi o skuteczność tych szczepionek” – powiedziała Barker.

Źródła: Anna Nowogrodzki

MMR and MMRV Vaccine Composition and Dosage

Vaccine Effectiveness: How Well Do the Flu Vaccines Work?

Zdjęcia:  Shutterstock

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x