Starożytne groby i tajemnicze ogrodzenie odkryto w Stonehenge

Prace archeologiczne poprzedzające budowę kontrowersyjnego tunelu drogowego obok Stonehenge doprowadziły do ​​odkrycia starożytnych grobów, w tym jednego ze szczątkami dziecka sprzed ponad 4500 lat; dziwne ogrodzenie/zagrodę z ziemi i prehistoryczna ceramika oraz inne zakopane skarby.

Niektóre znaleziska mogły być używane przez ludzi, którzy zbudowali tajemniczy neolityczny pomnik, a wszystkie odkrycia pokazują, że region ten był zamieszkiwany przez różne starożytne ludy od tysięcy lat.

„Łącznie [znaleziska] pozwalają nam stworzyć coraz bardziej szczegółowy obraz tego, co robili ludzie i jak żyli w okolicy Stonehenge” – powiedział Matt Leivers, archeolog konsultant z Wessex Archeology.

Przed rozpoczęciem realizacji projektu – wartego 2,4 miliarda dolarów – przeniesienia pobliskiej autostrady pod ziemię władze Wielkiej Brytanii zleciły firmie Wessex Archaeology przeprowadzenie dokładnego badania terenu nad nią. Aby to zrobić, archeolodzy przeszli przez pola i utworzyli rowy i doły, aby poszukiwać pozostałości archeologicznych i artefaktów wzdłuż pasa o długości 2 mil (3 km), na którym planowany jest tunel drogowy, powiedział Leivers. Zespół kierował się badaniami z powietrza i wykorzystywał sprzęt geofizyczny do poszukiwania terenów zakłóconych przez kopanie i konstrukcje w odległej przeszłości.

Chociaż rząd Wielkiej Brytanii zatwierdził kontrowersyjny tunel Stonehenge w 2020 r., projekt wciąż stoi przed wyzwaniami prawnymi; przeciwnicy twierdzą, że zniszczy to jeden z najcenniejszych starożytnych krajobrazów na świecie. Ostatnie znaleziska zostały dokonane podczas wstępnych badań tego obszaru, w tym roku mają rozpocząć się 18 miesięczne wykopaliska archeologiczne, powiedział Leivers.

Groby Beaker

Najważniejsze z najnowszych znalezisk to kilka grobów, odkopanych na południowy zachód od kręgu Stonehenge, które, jak się uważa, pochodzą z kultury Beaker, której nazwa pochodzi od ich praktyki grzebania zmarłych w ceramicznych naczyniach do picia w kształcie dzwonu. Lud Beaker żył w Europie Zachodniej między 4800 a 3800 lat temu, począwszy od okresu chalkolitu, kiedy zaczęto używać pierwszych narzędzi miedzianych. W jednym z grobów naukowcy znaleźli prosty garnek/donice obok szczątków dziecka (pozostały tylko kości ucha). W innym dole w pobliżu znajdują się szczątki kobiety, która zmarła w wieku dwudziestu lat, a jej ciało znajdowało się wokół stosunkowo ozdobnego garnka/donicy lub pucharu. Zespół badawczy znalazł również w jej grobie fragment miedzianego szydła lub igły i tajemniczy cylindryczny przedmiot łupkowy, być może część laski lub maczugi.

Uważa się, że oba groby mają około 4500 lat, co oznacza, że ​​są mniej więcej w tym samym wieku co mniejsze „błękitne kamienie” wokół głównego kręgu dużego piaskowca „sarsen” w Stonehenge i w jego obrębie – powiedział Leivers.

Wzdłuż planowanej trasy tunelu znaleziono również zakopane skrytki z innymi starożytnymi artefaktami, w tym z naczyniami ceramicznymi, krzemieniami i porożami jelenia, które mogły być używane do kopania.

Ten dziwny, cylindryczny przedmiot, wykonany z łupków, został odkryty w jednym ze starożytnych grobów. Mógł być częścią ceremonii związanej z pochówkiem.(Zdjęcie: Wessex Archeology)

„Stonehenge było budowane przez bardzo długi okres czasu; nawet poszczególne etapy jego budowy mogły trwać latami lub dziesięcioleciami” – powiedział. „Jest całkiem możliwe, że ludzie, którzy zostawili te rzeczy za sobą lub zostali pochowani w pobliżu, odegrali jakąś rolę w budowie Stonehenge”.

W ramach wstępnych dochodzeń odkryto również rowy na południowy wschód od pomnika, który może być częścią fortu z epoki żelaza, znanego lokalnie jako „Obóz Wespazjana” – nazwanego na cześć rzymskiego generała, późniejszego cesarza, który dowodził siłami militarnymi na tym obszarze w okresie rzymskim inwazja na Brytanię po roku 43 n.e., mimo to nie ma dowodów, że fort miał z nim coś wspólnego.

Archeolodzy odkryli również wzór zakopanych rowów na południe od grobów, który wydaje się tworzyć ogrodzenie/zagrodę. Wydaje się, że pochodzi z okresu od połowy do późnej epoki brązu, po około 3500 latach, kiedy w pobliżu znajdowała się osada, powiedział Leivers. Dodał, że zespół znalazł w otaczającej go ziemi duże ilości spalonego krzemienia, co może wskazywać, że miały tam miejsce jakieś “brudne lub śmierdzące czynności”.

Archeolog z Wessex Archeology wykopuje garnek/donice z epoki brązu odkryty podczas wstępnych prac na miejscu tunelu w pobliżu Stonehenge. (Zdjęcie: Wessex Archeology)

Tunel Stonehenge

Highways England – firma rządowa, której zadaniem jest obsługa, konserwacja i ulepszanie angielskich autostrad i głównych dróg – zleciła firmie Wessex Archeology zbadanie miejsca proponowanego tunelu Stonehenge, który ma ostatecznie uwolnić słynne neolityczne miejsce od ruchu drogowego poprzez umieszczenie części pobliskiej autostrady pod ziemią.

Stonehenge leży na niezabudowanym gruncie, ale od XIX wieku droga biegła zaledwie kilkaset metrów na południe od tego miejsca; samochody i ciężarówki na drodze można łatwo zobaczyć i usłyszeć z kamiennego kręgu.

Przeciwnicy twierdzą, że projekt spowoduje nieodwracalne szkody w starożytnym krajobrazie i spowoduje utratę tysięcy prehistorycznych artefaktów i pozostałości archeologicznych. Wśród proponowanych alternatyw są obwodnice na południe od terenu Stonehenge, które usunęłaby większość ruchu drogowego z tego obszaru.

Leivers powiedział, że tunel, który przechodzi przez Stonehenge jest najmniej interesującą częścią projektu pod względem archeologicznym, ponieważ proponowana metoda drążenia tunelu głęboko pod ziemią nie będzie miała wpływu na artefakty ani pozostałości blisko powierzchni. „Tylko przy wejściach i wyjściach do tunelu i wzdłuż drogi na wschód i zachód wpłynie to na archeologię” – powiedział

Pełne wykopaliska, które mają się rozpocząć jeszcze w tym roku, pozwolą archeologom zbadać długi transektowy krajobraz po obu stronach neolitycznego pomnika. „Są to miejsca, którymi ludzie nie interesują się tak często, z dala od samych kamieni, więc jest to bardzo cenna okazja, aby umieścić Stonehenge w szerszym kontekście krajobrazowym” – powiedział.

Źródła: Tom Metcalfe / livescience | Zdjęcia: Wessex Archaeology

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x