Rząd Tokio ma przekazać smartfony seniorom

Tokio jest punktem wyjścia dla trendów w Japonii i jedna z jego najmodniejszych dzielnic – Shibuya –  próbuje właśnie zainicjować nowy trend. Shibuya Ward chce, aby jego starsi mieszkańcy – którzy wciąż uparcie używają telefonów z klapką – zaczęli korzystać z smartfonów, a władze lokalne nawet za to zapłacą .

Shibuya ogłosiła plan dostarczenia do września tego roku 3000 smartfonów seniorom mieszkającym w dzielnicy. Powodem tej inicjatywy nie jest jednak obawa, że przestarzała technologia seniorów szkodzi modnemu wizerunkowi Shibuyi. Zwiększenie znajomości technologii wśród starszych mieszkańców Shibuya jest celem od 2019 roku  kiedy potężne tajfuny nawiedziły obszar Tokio. Lokalne władze stwierdziły, że seniorzy bez smartfonów mieli trudności z uzyskaniem aktualnych informacji na temat ewakuacji i ostrzeżeń o schronieniu, ponieważ najnowsze powiadomienia były umieszczane online w miarę rozwoju sytuacji.

Pandemia koronawirusa to kolejny powód, dla którego Shibuya chce, aby seniorzy przestawili się na smartfony. Coraz więcej spraw urzędowych, które kiedyś wymagały osobistych wizyt w urzędach, można teraz załatwić online, a seniorzy zajmujący się takimi sprawami za pośrednictwem smartfonów ograniczają liczbę osób stojących w kolejkach, czekających w poczekalniach itp. tłocząc się wokół siebie przez dłuższy czas.

Oczekuje się, że pierwszy rok dwuletniej inicjatywy smartfonów dla seniorów będzie kosztować około 365 milionów jenów (około 3,5 miliona USD), co nie będzie przeznaczone tylko na zakup telefonów dla starszych mieszkańcom, ale także na tworzenie programów do nauczani ich, jak korzystać z urządzeń, które będą wyposażone w aplikacje z informacjami o zdrowiu i katastrofach. Ponadto rząd pokryje wszystkie koszty połączeń i abonamentu na telefony dla seniorów, chociaż sami seniorzy będą prawdopodobnie nadal odpowiadać za wszelkie dodatkowe opłaty (płatności telefonem, sms premium itp)

Źródła: Mainichi Shimbun via Livedoor News via Jin, Yomiuri Shimbun | Zdjęcia: Pakutaso

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x