Popularny składnik ramenu okazał się wysoce skuteczny w usuwaniu skażeń radioaktywnych

Wśród rodzajów ramenu jednym z najpopularniejszych jest odmiana z bulionem wieprzowym zwana „tonkotsu”. Genialny umysł badaczki i samozwańczej miłośniczki ramenu Yuriny Sekine z Japońskiej Agencji Energii Atomowej, która uważała, że ​​tonkotsu ramen jest tak pyszny, że można nim nawet usunąć radioaktywne wycieki. Pożyczyła więc trochę kości z lokalnej restauracji z ramenem i zaczęła eksperymentować .

Powszechnie wiadomo, że kości świńskie, a także krowie, szczególnie dobrze absorbują substancje radioaktywne. Jednak do tej pory nikt tak naprawdę nie wykorzystał tej wiedzy.

Sekine najpierw dokładnie ugotowała kości, aby usunąć cały tłuszcz i kolagen. Następnie namoczyła je w roztworze sody oczyszczonej. Efektem końcowym jest coś w rodzaju gąbki z dużymi ilościami kwasu węglowego, który zasysa radioaktywny stront znajdujący się w odpadach jądrowych oraz metale ciężkie – kadm i ołów.

Te gąbki wieprzowe można łatwo umieścić w zanieczyszczonej wodzie lub glebie, takiej jak ta wokół elektrowni jądrowej Fukushima Daiichi i pomóc przyspieszyć proces oczyszczania poprzez szybkie wchłanianie niektórych najbardziej szkodliwych pierwiastków znajdujących się w odpadach jądrowych.

Jakby tego było mało, ta metoda odkażania pomaga również zmniejszyć marnotrawstwo żywności. Mówi się, że przemysł spożywczy na całym świecie wytwarza około 7,5 miliarda ton odpadów kostnych rocznie. Jest to również kosztowne dla firm, takich jak sklepy z ramenem, które wydają od 500 000 do 1 miliona jenów (od 4,500 do 9500 USD) na pozbycie się kości w ciągu jednego roku.

Te poddane obróbce kości nie tylko spełniają swoje zadanie, ale według badań Sekine są około 20 razy bardziej skuteczne niż naturalny zeolit, który jest obecnie powszechnie stosowany do pochłaniania odpadów jądrowych. Jednak jedną przeszkodą jest to, że nie są w stanie wychwycić całego spektrum pierwiastków promieniotwórczych znajdujących się w odpadach jądrowych.

Sekine szuka obecnie sposobów na oczyszczenie innych materiałów, takich jak cez.

Źródła: TV Asahi | Zdjęcia: Photo by Cody Chan on Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x