Paliwa kopalne spowodowały 20% wszystkich zgonów dorosłych w 2018 roku!

Zanieczyszczenie paliwami kopalnymi spowodowało ponad osiem milionów przedwczesnych zgonów w 2018 roku, co stanowi prawie 20 procent śmiertelności dorosłych na całym świecie – podali naukowcy we wtorek. Połowa tego ponurego wyniku została podzielona na Chiny i Indie, a kolejny milion zgonów rozłożono na Bangladesz, Indonezję, Japonię i Stany Zjednoczone, donoszą w czasopiśmie Environmental Research.

Toksyczny koktajl drobnych cząstek wydzielanych przez spalanie ropy naftowej, gazu, a zwłaszcza węgla, był odpowiedzialny za jedną czwartą zgonów w sześciu krajach azjatyckich.

“Często omawiamy niebezpieczeństwa związane ze spalaniem paliw kopalnych w kontekście CO2 i zmian klimatycznych i pomijamy ich potencjalny wpływ na zdrowie”, powiedział Joel Schwartz, profesor epidemiologii środowiskowej w Harvard T.H. Chan School of Public Health.

Potencjał uniknięcia milionów przedwczesnych zgonów powinien być potężną dodatkową zachętą do obniżenia emisji gazów cieplarnianych i przyspieszenia globalnego przejścia na zieloną energię, dodał.

Wcześniejsze badania wykazały, że na całym świecie zanieczyszczenie powietrza skraca życie średnio o ponad dwa lata. Najbardziej ucierpiała Azja, gdzie średnia długość życia została skrócona o 4,1 roku w Chinach, 3,9 roku w Indiach i 3,8 roku w Pakistanie. W niektórych regionach tych krajów oczekiwana długość życia jest dwukrotnie krótsza.

“Kawałki układanki”

W Europie zanieczyszczenie powietrza skraca życie średnio o osiem miesięcy. Nowe badanie prawie podwaja poprzednie szacunki liczby ludzi zabitych w wyniku zanieczyszczenia paliwami kopalnymi. Światowa Organizacja Zdrowia twierdzi, że zanieczyszczenie powietrza zabija siedem milionów ludzi rocznie. Najnowsze badanie Global Burden of Disease – najbardziej wszechstronny katalog przyczyn śmierci ludzi – przedstawia mniej więcej te same liczby.

Szacunki opierają się na danych satelitarnych i obserwacjach powierzchniowych w celu określenia stężeń najmniejszego – i najbardziej śmiercionośnego – kalibru zanieczyszczenia, znanego jako PM2,5. Jednak nie wiadomo na pewno, czy te mikrocząstki pochodzą ze spalania paliw kopalnych, czy, powiedzmy, z pyłu i dymu z pożarów – twierdzi współautorka Loretta Mickley, ekspert w dziedzinie interakcji chemiczno-klimatycznych z Harvardu.

“Dzięki danym satelitarnym widzimy tylko poszczególne fragmenty układanki” – dodała.

Aby uzyskać dokładniejszy obraz tego, skąd pochodzi zanieczyszczenie cząsteczkami i jaki ma wpływ na zdrowie, Mickley i jej współpracownicy zastosowali trójwymiarowy model chemii atmosferycznej, znany jako GEOS-Chem, który dzieli powierzchnię Ziemi na bloki o powierzchni 50 na 60 kilometrów.

Nowa ocena ryzyka

“Zamiast polegać na średnich rozłożonych na duże regiony, chcieliśmy sporządzić mapę uwzględniającą miejsca, w których występują największe zanieczyszczenia i miejsca, w których żyją ludzie” – powiedział główny autor Karn Vohra, doktorant na Uniwersytecie w Birmingham.

Kolejnym krokiem było podłączenie danych dotyczących emisji dwutlenku węgla – z energetyki, przemysłu, żeglugi, lotnictwa i transportu naziemnego – wraz z symulacjami NASA dotyczącymi cyrkulacji powietrza. Po tym jak naukowcy określili stężenia PM2,5 dla każdego bloku w globalnej siatce, nadal musieli określić konsekwencje, jakie powoduje dane stężenie dla zdrowia.

Wcześniejsze obliczenia wpływu zanieczyszczenia powietrza – oparte na narażeniu na bierne palenie w pomieszczeniach – nie doceniały zagrożenia, jak wykazały ostatnie badania, dlatego naukowcy opracowali nowy model oceny ryzyka.

W porównaniu z innymi przyczynami przedwczesnych zgonów zanieczyszczenie powietrza zabija każdego roku 19 razy więcej ludzi niż malaria, 9 razy więcej niż HIV / AIDS i trzy razy więcej niż alkohol. Choroba niedokrwienna serca i udar stanowią prawie połowę przyczyn tych zgonów, a pozostałą część stanowią choroby płuc i inne choroby niezakaźne, takie jak cukrzyca i nadciśnienie tętnicze.

 

Źródła: Agence France-Presse

Global mortality from outdoor fine particle pollution generated by fossil fuel combustion: Results from GEOS-Chem

Deaths from fossil fuel emissions higher than previously thought

Zdjęcia: Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x