Ludzie zrobili róg z konchy około 18 000 lat temu

Jak sugerują nowe badania, starożytni Europejczycy zrobili róg z dużej muszli i wydmuchiwali z niego nuty około 18 000 lat temu. Chociaż nie wiadomo, w jaki sposób starożytni ludzie używali rogu muszli, muszle w kulturach historycznych i współczesnych służyły jako instrumenty muzyczne, urządzenia do przywoływania lub sygnalizacyjne oraz przedmioty święte lub magiczne, twierdzą naukowcy.

Ludzie grali na rogu morskim wewnątrz jaskini Marsoulas, znajdującej się we francuskich Pirenejach, twierdzi archeolog Carole Fritz z Uniwersytetu w Tuluzie we Francji i jej koledzy. Malowidła ścienne wewnątrz tej jaskini przedstawiają ludzi, zwierzęta i formy geometryczne. Odkrywcy muszli konchy przy wejściu do jaskini w 1931 roku uważają, że była ona używana jako wspólne naczynie do picia.

Jednak badania mikroskopowe i obrazowe wskazują, że ktoś odciął wąski koniec muszli, aby utworzyć mały otwór, donoszą naukowcy 10 lutego w Science Advances. Podejrzewają, że w otworze włożono cylindryczny ustnik, prawdopodobnie wydrążoną kość ptaka. Brązowawe ślady żywicy lub wosku wokół sztucznego otworu mogły pochodzić z kleju do ustnika.

Obrazy wnętrza muszli ujawniły dwa otwory, które zostały wyszczerbione w spiralne warstwy tuż pod otworem, prawdopodobnie utrzymujące ustnik na miejscu. Używając metalowego ustnika i dmuchając w sztuczny otwór muszli, muzykolog i waltornista, zwerbowany przez naukowców, wydał dźwięki zbliżone do nut C, Cis i D.

Nagranie około 18 000-letniej konchy, z której zrobiono róg, pokazuje, jakie dźwięki mogła ona wydawać. Dźwięki są zbliżone do nut C, D i Cis. J. TARDIEU, FRITZ ET AL / SCIENCE ADVANCES 2021

Czerwone ślady pigmentu w kształcie ludzkich odcisków palców znajdują się na wewnętrznej stronie muszli, w pobliżu szerokiego otworu, gdzie ktoś przyciął krawędź. Jeśli róg muszlowy był używany jako instrument muzyczny, to z pewnością nie jest on najstarszy. Ten zaszczyt przypada fletom z kości i kości słoniowej, które Europejczycy wykonywali już około 40 000 lat temu.

Źródło: Bruce Bower

C. Fritz et alFirst record of the sound produced by the oldest Upper Paleolithic seashell hornScience Advances. Published February 10, 2021. doi: 10.1126/sciadv.abe9510.

Zdjęcie: C. FRITZ, MUSÉUM D’HISTOIRE NATURELLE DE TOULOUSE

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x