Kto został pochowany w Sutton Hoo?

Pochówek średniowiecznego statku w Anglii, który jest tak imponujący i tajemniczy, że porównuje się go ze światem staroangielskiego eposu „Beowulf”, teraz urzeka widzów dramatu Netflix „The Dig”. Ale kto jest faktycznie pochowany w 1400-letnim miejscu znanym jako Sutton Hoo?

W pochówku znajduje się wiele towarów, w tym bogato zdobiony hełm, który wskazuje na możliwą tożsamość szczątków. Naukowcy badali te artefakty od czasu, gdy zespół kierowany przez archeologa Basila Browna odkrył cmentarz w 1939 roku.

Aby dowiedzieć się więcej o tajemnicach Sutton Hoo i tym, kto może tam zostać pochowany, rozmawiano z kilkoma badaczami. Wielu uważało, że najlepszym kandydatem jest król Raedwald, który rządził królestwem we Wschodniej Anglii i zmarł około 627 r. ale są to tylko przypuszczenie. Historyczne zapisy z tego okresu są ograniczone, a szczątki osób pochowanych w tym miejscu są całkowicie zniszczone, nie pozostawiając żadnych fizycznych szczątków do analizy, powiedzieli naukowcy.

Co to jest Sutton Hoo?

Nic dziwnego, że film powstał na podstawie Sutton Hoo, ponieważ jest uważany za jedno z najsłynniejszych odkryć archeologicznych, jakie kiedykolwiek dokonano w Wielkiej Brytanii. I jest to gotowy scenariusz do dramatu: na cmentarzu znajduje się wiele pochówków, chociaż wiele z nich zostało mocno okradzionych. Najsłynniejszy pochówek, który został przez złodziei przegapiony, znany jest jako „pochówek wielkiego statku” i zawiera szczątki statku o długości 88,6 stóp (27 metrów) z komorą grobową wypełnioną 263 artefaktami.

Artefakty te obejmują skomplikowaną złotą klamrę do paska, która przedstawia mieszankę węży, bestii i ptaków drapieżnych. Obejmują one również sztućce i monety z Cesarstwa Bizantyjskiego, miecz z rękojeścią wykonaną z klejnotów i złote dodatki do stroju, które zawierają minerały granatu ze Sri Lanki.

31 lipca 1939 r. robotnicy przesiewają ziemię na dnie wykopu anglosaskiego statku grobowego w Sutton Hoo w Suffolk w Anglii. (Zdjęcie: A. Cook / London Express / Getty Images)

Czy to Raedwald?

Archeolodzy wskazują na Raedwalda, ponieważ data monet i innych artefaktów dobrze pasuje do czasu jego panowania, a pochówek nie wydaje się w pełni chrześcijański – coś, co kłóci się z tym, co mówią o nim historyczne zapisy. Lokalizacja Sutton Hoo we Wschodniej Anglii i bogactwo jego artefaktów łączą go z dynastią królewską East Anglian.

Raedwald rządził królestwem we Wschodniej Anglii i walczył o to, czy powinien być chrześcijaninem, czy poganinem. W pewnym momencie zbudował świątynię, w której znajdował się chrześcijański ołtarz i pogański ołtarz obok siebie – św. Beda Czcigodny (żył w latach 672-735) napisał w swojej książce „Historia kościelna narodu angielskiego”.

Religijny dylemat Raedwalda jest ważny, ponieważ uczeni zauważyli, że w Sutton Hoo jest niewiele artefaktów z motywami chrześcijańskimi. „Wydawał się w tym samym czasie służyć Chrystusowi i bogom, którym służył wcześniej” – napisał St. Beda Czcigodny. „W tej samej świątyni miał ołtarz, który składał w ofierze Chrystusowi, i inny mały, aby składać ofiary diabłom” – napisał Bede, nazywając Raedwalda „szlachetnym z urodzenia, choć niegodziwym w swoich działaniach”.

Co więcej, Raedwald był wybitnym królem w swoim czasie, interweniując w sporze o to, kto powinien zostać królem Northumbrii, używając swojej armii, aby zapewnić koronację Edwina, jednego z pretendentów. Pochówek statku Sutton Hoo – z ozdobnymi akcesoriami wykonanymi ze złota i klejnotów – wydaje się wystarczająco bogaty dla takiego władcy.

„Byłbym zaskoczony, gdyby to nie był Raedwald. Właściwa data, odpowiednia ilość błyskotek” – powiedział Tom Williamson, profesor historii na University of East Anglia w Anglii.

„Ogólnie rzecz biorąc, powiedziałbym, że ciężar dowodów spoczywa na Raedwaldzie” – dodał Alan Stahl, kurator numizmatyki (badania monet i innych walut) w Bibliotece Firestone na Uniwersytecie Princeton. Badania Stahla dotyczące monet pogrzebowych na łodzi sugerują, że niektóre monety zostały wybite po 595 r. n.e., ale wszystkie mogły zostać wybite przed 613 r. “Panowanie Raedwalda i data śmierci około 627 r. dobrze pasuje do tej chronologii”, powiedział Stahl.

Na tym rysunku rekonstrukcji pochówek statku Sutton Hoo zawiera bogactwo artefaktów anglosaskich i ciało prawdopodobnie króla ze Wschodniej Anglii. (Zdjęcie: English Heritage / Heritage Images / Getty Images)

Jednak niektórzy archeolodzy byli bardziej ostrożni w swoich ocenach.

„Myślę, że ze wszystkich dowodów wynika, że ​​miejsce pochówku jest powiązane z dynastią królewską ze Wschodniej Angli i myślę, że jest to tak daleko, jak możemy i powinniśmy odpowiedzieć na to pytanie” – Howard Williams, profesor archeologii na Uniwersytecie w Chester w Anglii. Zauważył, że chociaż Raedwald, a może inny król wschodniej Anglii, mógł zostać pochowany w Sutton Hoo, nie powinniśmy wykluczać, że pochówek może pochodzić od króla z sąsiedniego królestwa Saksonii Wschodniej.

Inną możliwością jest krewny Raedwalda. „Gdybyś trzymał pistolet przy mojej głowie, powiedziałbym Raedwald, ale równie dobrze nie zdziwiłbym się, gdyby okazał się kimś innym” – powiedział Alex Woolf, starszy wykładowca historii średniowiecza na Uniwersytecie św. Andrews w Szkocji. „Raedwald to prawdopodobnie najlepsza opcja, ale daleka od pewności. Jego syn Eorpwald miał po nim krótkie rządy, a w siódmym wieku byli inni członkowie rodziny, o których niewiele wiemy”.

W 1993 roku Woolf i jego dwaj koledzy napisali artykuł opublikowany w czasopiśmie Anglo-Saxon England, sugerujący, że w pochówku mogą znajdować się szczątki kogoś z królestwa Saksonii Wschodniej. Ostatecznie „nie sądzę, że możemy być pewni”, kto został pochowany w grobie na łodzi, powiedział Woolf.

Jednak Barbara Yorke, emerytowana profesor historii wczesnego średniowiecza na Uniwersytecie Winchester w Anglii, powiedziała, że ​​inni królowie wschodniej Anglii z tamtego okresu wydają się mało prawdopodobni z różnych powodów. Na przykład królowie ci panowali przez krótki czas, byli silnie związani z chrześcijaństwem lub zmarli przed wybiciem monet. Dlatego Raedwald jest najbardziej prawdopodobnym kandydatem, powiedziała.

„Raedwald był najpotężniejszym z królów Angli Wschodniej, a pochówek na statku wydaje się najbogatszym i najbardziej imponującym z pochówków w Sutton Hoo” – powiedziała Yorke.

Niektórzy badacze ostrzegają, że nie możemy być pewni, czy pochówek na łodzi należy nawet do króla.” Skarb ze Staffordshire i inne nowsze znaleziska pokazują, że znaleziska bardzo wysokiej jakości złota i granatów(kamieni) były bardziej powszechne niż sądzono w czasie głównej publikacji o Sutton Hoo w latach 70. XX wieku i chociaż nie ma wątpliwości, że takie przedmioty oznaczane bardzo wysokim statusem, mogły nie należeć wyłącznie do królów ”- powiedział Gareth Williams, kurator w British Museum. (Odkryty w 2009 roku skarb Staffordshire to anglosaski skarb, w którym znajduje się około 3500 przedmiotów wykonanych ze złota, srebra i innych metali, datowanych na VII wiek).

Williams zwrócił uwagę, że w Sutton Hoo toczy się również debata na temat wieku monet. „Ostatnio komentatorzy woleliby szerszy zakres dat, który z pewnością obejmowałby 625 r., ale rozciągałby się o kilka lat w obie strony. Dlatego Raedwald jest dużą możliwością, ale nie jedyną” – powiedział Williams.

Trwające badania w Sutton Hoo

Niedawno archeolodzy z Sutton Hoo używali lidaru, technologii, która wykorzystuje laser do mapowania terenu, wraz z radarem penetracyjnym do badania szczegółów budowy cmentarza. Wielu badaczy powiedziało, że chociaż jest mało prawdopodobne, abyśmy wiedzieli na pewno, kto został pochowany w tym miejscu, Sutton Hoo nadal jest wart badać.

„Nie sądzę, byśmy kiedykolwiek byli w stanie z całą pewnością nazwać osobę pochowaną w Sutton Hoo, ale to nie pozwala mi zasnąć w nocy” – powiedziała Sue Brunning, kustoszka kolekcji wczesnego średniowiecza i Sutton Hoo w British Museum. „Choć nazwa [osoby pochowanej] byłaby wisienką na torcie, wiele cennych informacji możemy zdobyć dzięki archeologii pochówku i uważam, że bardziej satysfakcjonujące jest skierowanie naszych pomysłów i energii w szerszy kontekst”.

Źródła: Owen Jarus / livescience.com

Zdjęcia: Universal History Archive/Universal Images Group via Getty Images

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x