Wydaje się że szczepionka przeciw grypie zmniejsza ryzyko ciężkich objawów COVID-19 u dzieci

Gdy wirus zadomowi się w komórce, inne wirusy, którym uda się przedostać do już zainfekowanej komórki, mogą nie być w stanie zareagować w swój standarodwy sposób – co może być dobre, lub nie.

Nowe badanie sugeruje, że SARS-CoV-2 może mieć mniejszą szansę na wywołanie poważnych objawów w niektórych populacjach po innych, zupełnie niezwiązanych z nim szczepionkach, takich jak szczepionka na grype lub szczepionka przeciw pneumokokom.

“Wiadomo, że wzrost jednego wirusa może zostać zahamowany przez wcześniejszą infekcję wirusową” – mówi reumatolog dziecięcy z University of Missouri, Anjali Patwardhan.

“Zjawisko to nazywane jest interferencją wirusa i może wystąpić nawet wtedy, gdy pierwszym najeźdźcą jest inaktywowany wirus, taki jak w przypadku szczepionki przeciw grypie”.

Na początku pandemii obawiano się, że połączenie COVID-19 i grypy może stać się “twindemią” zimą – ciężki sezon grypowy z COVID-19 na szczycie może doprowadzić do jeszcze większej liczby zgonów niż jeden lub drugi osobno. Na szczęście tak się nie stało – ale nadal istnieją pytania, na które należy odpowiedzieć, dotyczące wpływu innych wirusów (i innych szczepionek) na SARS-CoV-2.

Aby się tego dowiedzieć, zespół naukowców zajmujących się pediatrią przyjrzał się każdemu pozytywnemu przypadkowi COVID-19, jaki udało im się znaleźć w Arkansas Children’s Hospital System od 1 lutego do 30 sierpnia 2020 r. – w sumie znajdując 905 pacjentów w wieku 20 lat lub młodszych. Następnie badacze przeanalizowali, jak przebiegał stan pacjentów, którzy zaczynali chorować, a także stan ich szczepień przeciwko grypie i pneumokokom.

Wyniki były ekscytujące – dzieci, które w tym sezonie otrzymały szczepionkę przeciw grypie, miały mniejsze szanse na doświadczenie cięższych objawów COVID-19 niż dzieci, które nie były zaszczepione. Podobny wynik można było zaobserwować u osób, które zostały w pełni zaszczepione przeciwko chorobie pneumokokowej. Osoby te również wykazywały mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia objawów ze strony układu oddechowego.

“Na podstawie naszych obserwacji stawiamy hipotezę, że większa częstość występowania COVID-19 w populacjach mniejszościowych może również odzwierciedlać niski wskaźnik szczepień przeciwko grypie i pneumokokom, poza nierównościami zdrowotnymi” – pisze zespół w swoim nowym artykule.

Żadna z tych szczepionek nie chroniła całkowicie – patrzymy na zmianę o kilka punktów procentowych. Jednak na poziomie populacji tego rodzaju liczby mogą uratować życie. Ważne jest również, aby pamiętać, że dzieci są mniej podatne na rozwój objawowych przypadków COVID-19, a także o tym, że czasami mogą przenosić znaczące ilości wirusa bez zachorowania.

“Badania na populacji pediatrycznej mają kluczowe znaczenie, ponieważ dzieci odgrywają znaczącą rolę we wpływie na transmisję wirusa” – powiedział Patwardhan.

“Zrozumienie związku i współistnienia innych wirusów obok COVID-19 oraz znajomość statusu szczepień pacjenta pediatrycznego może pomóc we wdrożeniu właściwych strategii, aby uzyskać najlepsze wyniki”.

Zespół ma nadzieję, że te odkrycia doprowadzą do dalszych badań powiązań między pozornie niezwiązanymi ze sobą szczepieniami a objawami COVID-19 na większych próbach populacji ogólnej. Ponieważ zbliżamy się do 2 500 000 zgonów na całym świecie, potrzebujemy wszelkiej możliwej pomocy.

 

Źródła: Jacinta Bowler / Science Alert

The Flu Vaccination May Have a Protective Effect on the Course of COVID-19 in the Pediatric Population: When Does Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus 2 (SARS-CoV-2) Meet Influenza?

Study Shows Flu Vaccine Lessens COVID-19 Symptoms in Children

What Happens When COVID-19 Collides With Flu Season?

Flu activity is ‘unusually low’ in the US: Can we keep it going in future years?

What is pneumococcal disease?

Zdjęcia: iStock

 

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x