Ponad 600 srebrnych monet z czasów rzymskich odkrytych w Turcji

Archeolodzy w Turcji odkryli w dzbanku zakopanym w pobliżu strumienia srebrne monet z czasów rzymskich.

651 monet ma około 2100 lat, ale pomimo ich wieku, słowa i wyryte na nich obrazy są nadal czytelne – powiedziała Elif Özer, archeolog z Uniwersytetu Pamukkale w Turcji, która pomogła wydobyć monety w Aizanoi, starożytnym greckim mieście w Zachodnia prowincja Kütahya w Turcji.

„To było niezwykle ekscytujące odkrycie” – powiedział Özer. Jest prawdopodobne, że „wysokiej rangi żołnierz przybył do Aizanoi… i musiał tu zakopać te monety z nieznanego nam powodu”.

Archeolodzy znaleźli dzban zakopany na brzegach strumienia w Aizanoi we wrześniu 2019 roku. Po zbadaniu zidentyfikowano 439 sztuk monet jako denary, czyli starożytne rzymskie monety wybite na srebrze, a 212 jako cistofori, srebrne monety z Pergamonu, starożytnego Greckie miasto położone we współczesnej północno-zachodniej Turcji.

Özer zauważyła, że wiele monet zostało wybitych w południowych Włoszech, a wszystkie monety datowane są na okres od 75 r. p.n.e. do 4 r. p.n.e. Portrety cesarzy rzymskich zdobią srebrne monety.

Monety mają około 2100 lat. (Zdjęcie: dzięki uprzejmości Elif Özer / Aizanoi Excavation Directorate)

Monety przedstawiały z jednej strony rzymskich cesarzy. (Zdjęcie: dzięki uprzejmości Elif Özer / Aizanoi Excavation Directorate)

Skarb zawiera 439 denarów i 212 cistoforów. (Zdjęcie: dzięki uprzejmości Elif Özer / Aizanoi Excavation Directorate)

Możliwe, że wysokiej rangi żołnierz zakopał skarb. (Zdjęcie: dzięki uprzejmości Elif Özer / Aizanoi Excavation Directorate)

Monety datowane na okres między 75 r. p.n.e. a 4 r. p.n.e. (Zdjęcie: dzięki uprzejmości Elif Özer / Aizanoi Excavation Directorate)

Wiele monet zostało wybitych w południowych Włoszech. (Zdjęcie: dzięki uprzejmości Elif Özer / Aizanoi Excavation Directorate)

Cezar, Brutus, Marek Antoniusz i Augustus Young są przedstawieni na monetach, a rewers każdej monety „opowiada inną historię” – powiedziała. Na przykład, jeden rodzaj monety przedstawia scenę z Eneaszem – bohaterem trojańskim, który jest synem bogini Afrodyty i Anchizes, kuzynem króla trojańskiego, według mitologii grecko-rzymskiej; Eneasz jest również znany jako przodek Remusa i Romulusa, braci bliźniaków uważanych za założycieli Rzymu. W scenie wyrytej na monecie, Eneasz niesie na plecach Anchizesa, powiedziała Özer, ilustrując słynną scenę z „Eneidy” Wergiliusza, w której Eneasz wyciąga swoją rodzinę z płonącej Troi. (Jest to słynna scena, która została również uwieczniona w rzeźbie „Aeneas, Anchises, and Ascanius”, autorstwa włoskiego rzeźbiarza Gian Lorenzo Berniniego.)

Ogromna kolekcja denarów i cistoforów jest znana jako „album monet / monetowy album”, ponieważ przedstawiają władców z późnej Republiki Rzymskiej, powiedziała Özer.

Po zakończeniu przez zespół inwentaryzacji rzadkiego znaleziska, monety zostały wysłane do Muzeum Cywilizacji Anatolijskich w Ankarze, gdzie zostaną wystawione na wystawie.

Źródło: Laura Geggel

Aeneas, Anchises, and Ascanius

Zdjęcie: Courtesy of Elif Özer/Aizanoi Excavation Directorate

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x