Ketamina przyjmowana doustnie ogranicza myśli samobójcze u ponad dwóch trzecich pacjentów!

Samobójstwo jest głównym zagrożeniem dla zdrowia publicznego. W ostatnich latach wskaźniki samobójstw faktycznie uległy pogorszeniu i to tragicznie zjawisko przyspiesza nawet wśród dzieci.

Istnieją jednak powody do znalezienia nadziei w obliczu tej śmiertelnej rozpaczy i pochodzą one z niespodziewanej strony. Ketamina – środek znieczulający odkryty w latach pięćdziesiątych XX wieku – może być odrzucany przez wielu jako środek uspokajający dla koni lub nielegalny narkotyk imprezowy, ale to dalekie od całej historii o tej silnej substancji chemicznej.

Nowe badanie pokazuje, że doustne dawki ketaminy mogą radykalnie ograniczyć myśli samobójcze u pacjentów, u których takie zjawiska występują przewlekle – najnowsze odkrycie z serii eksperymentów, zmusza do ponownej oceny leku.

W ostatnich latach reputacja ketaminy uległa pewnego rodzaju przemianie, dzięki nowym odkryciom naukowym dotyczącym pozytywnego wpływu, jaki może mieć na osoby z problemami ze zdrowiem psychicznym. Wiele badań wykazało, że ketamina wydaje się być skuteczna między innymi w leczeniu ciężkiej depresji.

Podczas gdy tajemnicze mechanizmy stojące za tymi efektami są nadal badane, amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła w 2019 roku spray do nosa na bazie ketaminy na depresję. Ponadto naukowcy odkryli, że ta substancja chemiczna znacznie i szybko ogranicza myśli samobójcze u osób, które takowych doświadczają – jest to coś, czego tradycyjne leki przeciwdepresyjne często nie osiągają.

Jednak wciąż istnieje wiele niewiadomych, a skuteczność ketaminy jest jedną z nich, twierdzą naukowcy. Po pierwsze, większość istniejących eksperymentów oceniających skuteczność leku w zakresie samobójstw dostarczało go w postaci dożylnej, która jest skuteczna, ale także kosztowna, inwazyjna i czasami podatna na powikłania.

Naukowcy twierdzą, że jest inny, prostszy i tańszy sposób.

“Doustna forma ketaminy, którą można łatwo i potencjalnie częściej podawać, jest … atrakcyjną opcją w leczeniu myśli samobójczych” – piszą naukowcy z University of the Sunshine Coast (USC) w Australii.

“Jednak bardzo niewiele badań dotyczyło efektywności małych dawek doustnej ketaminy w leczeniu myśli samobójczych”.

Aby pomóc wypełnić tę lukę, zespół kierowany przez psychiatrę z USC Adem Can przeprowadził otwarte badanie, w którym 32 dorosłym pacjentom podawano łagodne dawki doustnej ketaminy przez sześć tygodni, zmieszane z sokiem pomarańczowym, przy czym dawka wzrastała w ciągu przebiegu eksperymentu. Wszyscy uczestnicy badania doświadczali wcześniej chronicznych myśli samobójczych – ciągłego poziomu myśli samobójczych, które utrzymują się w głowie przez pewien czas, ale nigdy nie prowadzą do ostrego lub skrajnego ryzyka samobójstwa.

“Ci pacjenci żyli ze skłonnościami samobójczymi przez bardzo długi czas i prezentowali szereg schorzeń psychiatrycznych, w tym zaburzenia nastroju, lęku i osobowości, a wielu z nich straciło nadzieję na wyzdrowienie” – wyjaśnia Can.

Pomimo przewlekłego charakteru ich stanu, eksperyment przyniósł istotną i szybką odpowiedź.

“Średnio pacjenci doświadczali znacznego ograniczenia myśli samobójczych na przestrzeni sześciu tygodni badania” – mówi Can.

Korzystając z testu zaprojektowanego specjalnie do mierzenia poziomów zamiarów samobójczych, naukowcy odkryli, że po sześciu tygodniach leczenia ketaminą myśli samobójcze spadły poniżej klinicznie znaczącego poziomu u 69 procent badanych.

W kolejnym teście wykonanym cztery tygodnie później – cztery tygodnie od ostatniej dawki – zaobserwowano niewielki, ale znaczący wzrost w występowaniu myślach samobójczych, co sugeruje, że działanie leku zanika z czasem. Niemniej jednak nawet w tym momencie, nadal był to mniej więcej 50-procentowy spadek myśli samobójczych w porównaniu z poziomem sprzed leczenia. Wtórne miary depresji również uległy poprawie.

Jednak niektórzy uczestnicy doświadczyli przejściowych skutków ubocznych, szczególnie na początku badania, kiedy przyzwyczajali się do działania leku. Skutki uboczne obejmowały między innymi zmęczenie, niepokój i zawroty głowy. Według naukowców nie odnotowano jednak żadnych poważnych zdarzeń niepożądanych, a lek był ogólnie dobrze tolerowany przez grupę. Co więcej, zaobserwowane ograniczenie myśli samobójczych jest ogólnie zgodne z tym, co pokazały poprzednie eksperymenty z dostarczaniem ketaminy dożylnie.

Podczas gdy naukowcy przyznają, że wciąż musimy dowiedzieć się więcej o wpływie ketaminy na zachowania samobójcze, odkrycia stanowią ważny nowy dowód na to, co ketamina może osiągnąć w krótkim okresie, a także z praktycznością doustnego dawkowania.

„Zgodnie z naszą wiedzą, obecne badanie jest pierwszym, które brało pod uwagę efektywność, bezpieczeństwo i tolerancje doustnej ketaminy w przypadku przewlekłych myśli samobójczych u pacjentów” – piszą autorzy.

 

Źródła: Peter Dockrill / Science Alert

Low dose oral ketamine treatment in chronic suicidality: An open-label pilot study

Study finds potential treatment to reduce chronic suicidality

Beck Scale for Suicide Ideation (BSS)

Zdjęcia: Unsplash

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x