Biden wzywa USA i świat do pomocy migrantom klimatycznym

Coraz większa liczba migrantów jest zmuszana każdego dnia do opuszczania swoich domów przez zmiany klimatyczne, a prezydent Biden zasygnalizował w zeszłym tygodniu, że chce, aby Stany Zjednoczone i świat poświęcały temu problemowi więcej uwagi.

Jego pierwszym krokiem było zatwierdzenie czwartkowego dekretu wykonawczego nakazującego urzędnikom administracyjnym przeprowadzenie sześciomiesięcznego badania wpływu zmian klimatycznych na migrację, w tym „opcji ochrony i przesiedlenia”.

Rozważane zmiany mogą znacznie przewyższyć obecne praktyki międzynarodowe, stwierdzili eksperci – potencjalnie skazując Stany Zjednoczone na globalne przywództwo klimatyczne po tym, jak prezydent Trump spędził cztery lata na demontowaniu zdolności Stanów Zjednoczonych zarówno do działań na rzecz klimatu, jak i przesiedleń uchodźców.

Migranci klimatyczni nie są objęci ochroną na mocy międzynarodowych przepisów dotyczących uchodźców, pomimo ich rosnącej liczby.

„Ci z nas, którzy pracowali w tej przestrzeni, czekali na tego rodzaju rozwój – i to na najwyższym poziomie – od lat” – powiedziała Maxine Burkett, profesor prawa międzynarodowego i prawa dotyczącego zmian klimatycznych na University of Hawaii w Manoa.

Pierwotnie zaprojektowany dla ludzi uciekających przed konfliktem zbrojnym lub prześladowaniami, międzynarodowy system uchodźców nie jest w stanie pomóc ludziom przesiedlonym z powodu wpływu klimatu. Ma nawet trudności z ich zdefiniowaniem, ponieważ zmiany klimatyczne są często pośrednim lub przyczyniającym się do bezpośrednich przyczyn migracji, takich jak głód czy powodzie.

Ekstremalne warunki pogodowe są główną przyczyną przymusowych wysiedleń na świecie. Susze, pożary i inne zdarzenia pogodowe przemieszczały każdego roku średnio 21,5 miliona ludzi w ciągu ostatniej dekady, wynika z analizy Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (Center for Strategic and International Studies) dotyczącej danych Internal Displacement Monitoring Center.

Według analizy CSIS oznacza to, że ekstremalne warunki pogodowe powodują przemieszczenie prawie trzy razy więcej ludzi niż konflikt i prawie dziewięć razy więcej niż strach przed prześladowaniami.

Bank Światowy szacuje, że do 2050 r. każdego roku nawet 140 milionów ludzi może zostać przesiedlonych wewnętrznie. (Według badań z 2018 r ., znaczące redukcje emisji mogą uratować przed tym losem nawet 100 milionów ludzi rocznie).

Zmiana klimatu nie jest jedyną przyczyną ekstremalnych warunków pogodowych, ale powoduje, że skutki stają się coraz gorsze i częstsze. I chociaż wiele z tych przemieszczeń jest tymczasowych, jest bardziej prawdopodobne, że staną się trwałe, gdy się powtarzają.

Erol Yayboke, jeden z autorów analizy CSIS, powiedział, że rozkaz Bidena może potencjalnie postawić Stany Zjednoczone w „czołówce” kwestii, której poświęcono niewiele uwagi, nawet w porozumieniu klimatycznym z Paryża i globalnych porozumieniach w sprawie uchodźców i migracji.

„Te rzeczy zwykle muszą zaczynać się od zdecydowanych działań wewnętrznych ze strony wpływowych krajów globalnych, takich jak USA”, powiedział Yayboke, starszy pracownik i zastępca dyrektora projektu CSIS dotyczącego dobrobytu i rozwoju.

„Myślę, że ten rozkaz wykonawczy jest absolutnie krokiem we właściwym kierunku, ale jak zwykle okaże się w praktyce” – powiedział.

Rozkaz Bidena nakazuje jego administracji przeanalizować, w jaki sposób identyfikować, chronić i przesiedlać „bezpośrednio lub pośrednio” ludzi przesiedlonych w wyniku wpływu klimatu. Nakazuje również rządowi rozważenie, w jaki sposób pomoc zagraniczna Stanów Zjednoczonych może pomóc w przygotowaniu obszarów wrażliwych na klimat. Oczekuje się, że wyniki te zostaną opublikowane.

Burkett nazwała wezwanie Bidena „niewiarygodnie wybiegającym w przyszłość”, zarówno za przeskoczenie społeczności międzynarodowej, jak i za nakreślenie kompleksowego podejścia do problemu, w tym prewencyjną pomoc dla obszarów, które mogą mieć wpływ na klimat.

„Propozycja obejmuje nie tylko inteligentne planowanie w celu przygotowania się do zwiększonego przemieszczania się populacji, ale także pozwala na staranne rozważenie, jak zapobiegać migracji, zapewniając społecznościom możliwość rozwoju dla przyszłych pokoleń” – powiedziała w e-mailu.

Eric Schwartz, prezes Refugees International, powiedział, że całość działań Bidena sygnalizuje „najbardziej wszechstronne zaangażowanie na rzecz oświeconej polityki i praktyk” od czasu stworzenia nowoczesnego amerykańskiego systemu uchodźczego cztery dekady temu.

„To nie jest hiperbola” – powiedział w oświadczeniu.

„Sekcja E.O. dotycząca zmian klimatycznych i migracji oznacza nowe zobowiązanie do poważnego zbadania dodatkowych opcji ochrony i przesiedlenia osób zmuszonych do migracji z powodu zmian klimatycznych” – dodał Schwartz, który był jednym z najwyższych urzędników ds. uchodźców w administracji Obamy.

W zeszłym miesiącu Biden podpisał zarządzenia wykonawcze, nakazując swoim dyplomatom naleganie na większe ambicje klimatyczne na zgromadzeniach międzynarodowych, takich jak szczyt G7.

Tamten rozkaz i ten nowy sugerują, że Biden chce zająć się tą kwestią na kilku frontach jednocześnie, powiedziała Erin Sikorsky, zastępca dyrektora Center for Climate and Security. Nazwała to „wielką szansą”.

„Jest to szansa, aby naprawdę upewnić się, że globalne zasady i normy dotyczące migracji i uchodźców zostaną zaktualizowane, aby odpowiadały kluczowym obecnym i przyszłym czynnikom powodującym przymusową migrację” – powiedziała w e-mailu.

„Odnowione przywództwo USA w tej kwestii w kraju i na globalnej scenie migracji klimatycznej jest potencjalnym przełomem w zakresie tworzenia trwałych zabezpieczeń prawnych, a badania i opcje wymagane w tym E.O. są dobrym pierwszym krokiem”.

W czwartkowych uwagach Biden powiedział, że stara się odzyskać „naszą wiarygodność i autorytet moralny, z których wiele zostało utracone”.

Prezydent powiedział, że jego rozkaz postawiłby Stany Zjednoczone na drodze do podniesienia limitu uchodźców do 125 000 w przyszłym roku. Biden opisał to również jako część swojej strategii wywierania presji na inne kraje, aby podjęły pilniejsze działania w zakresie klimatu.

„Jak powiedziałem w moim przemówieniu inauguracyjnym, naprawimy nasze sojusze i ponownie zaangażujemy się w kontakt ze światem, nie po to, aby sprostać wyzwaniom wczorajszym, ale dzisiejszym i jutrzejszym” – powiedział Biden.

„Podejmujemy kroki, których przykładem jest integracja celów klimatycznych we wszystkich działaniach naszej dyplomacji i podnoszenie ambicji naszych celów klimatycznych” – powiedział.

Źródło: Adam Aton

Executive Order on Rebuilding and Enhancing Programs to Resettle Refugees and Planning for the Impact of Climate Change on Migration

A New Framework for U.S. Leadership on Climate Migration

Climate Change Could Force Over 140 Million to Migrate Within Countries by 2050: World Bank Report

Executive Order on Tackling the Climate Crisis at Home and Abroad

Zdjęcie: Getty Images

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x