Dlaczego się zakochujemy?

Miłość, jak mówi piosenka, to wiele wspaniałych rzeczy. Więc kiedy ją znajdujemy, chętnie czerpiemy tę przyjemność. Ale co takiego jest w ludziach, że w ogóle tęsknią za miłością? Okazuje się, że najbardziej wrodzony powód jest prawdopodobnie najmniej romantyczny.

“Ogólnie rzecz biorąc, tworzenie więzi międzyludzkich w parach jest motywacją do utrzymania gatunku” – powiedziała dr Nicki Nance, licencjonowana psychoterapeutka i profesor w Beacon College w Leesburg na Florydzie. Z biegiem czasu tendencja do znajdowania związku miłosnego wyewoluowała z relacji opartych na potrzebie do tych opartych na przyjemności.

“Dzisiaj zakochiwanie się jest zdefiniowane społecznie. Gdybyśmy nie istniały historie miłosne, które mogłyby ustalić oczekiwanie na zakochanie, moglibyśmy tego nie robić. Mimo to nadal byśmy się wiązali” – powiedziała, zauważając, że współczesna miłość odnosi większe sukcesy, gdy obecne są kluczowe elementy, takie jak pasja, towarzystwo i zaangażowanie.

Jak rozwijamy miłość

Początkowe etapy miłości, a także to, w jaki sposób dążymy do niej i ofiarujemy ją przez całe życie, w dużej mierze zależą od naszych rodziców. Tak twierdzi psycholog dr Beverly Palmer. “Urodziliśmy się jako bezradne niemowlęta, zależne od naszego rodzica, jeśli chodzi o spełnianie naszych potrzeb. Miłość staje się zatem potrzebą zaspokojenia i szukamy tej samej miłości w naszym dorosłym życiu”.

Palmer wyjaśniła, że teoria przywiązania odgrywa dużą rolę w rozwoju miłości do naszych rodziców, ponieważ kiedy dzieci są chronione i pielęgnowane przez dyspozycyjnych, wrażliwych rodziców, ich potrzeba emocjonalnego wychowywania jest zaspokojona. Dlatego uczą się odwzajemniać miłość do rodziców.

To, czego dzieci uczą się o miłości od swoich rodziców, decyduje o tym, jak będą kochać innych jako dorośli. “Jeśli twoi rodzice spełnili twoją potrzebę emocjonalnego wychowania, dając ci miłość, wtedy stałeś się dorosłym, który może miłość ofiarować. Ale jeśli twoje potrzeby emocjonalne nie były zaspokajane, nie rozwijałeś się w pełni i zamiast tego stałeś się wymagającym i niespokojnym dorosłym, wciąż poszukującym miłości, za którą tęskniłaś jako dziecko.

Nie oznacza to, że ludzie z zaniedbanych lub pozbawionych miłości domów nie są w stanie pokochać, ale mogą potrzebować dodatkowej pracy, aby rozwiązać swoje problemy i dotrzeć do celu.

Mózg i ciało w odpowiedzi na miłości

Pamiętasz wiązanie w pary, o którym wspomniała Nance? Cóż, dzieje się to z jakiegoś powodu. “Nasz mózg jest tak skonfigurowany, aby wspierać tworzenie więzi w parach. Kiedy ludzie się zakochują, wpadają w stan beztroski” – powiedziała, co jest fantazyjnym sposobem wyrażenia zauroczenia lub obsesji. Dzieje się tak, ponieważ nasze mózgi i hormony szaleją w obliczu szczerego zainteresowania miłością.

“Kiedy jesteśmy w towarzystwie ukochanej osoby, mózg wytwarza więcej serotoniny, która daje dobre samopoczucie, więcej endorfin, które są naturalnymi środkami przeciwbólowymi i więcej dopaminy, co zwiększa przyjemność. Dobre samopoczucie jest nagrodą, która sprawia, że ​​chcemy więcej – wyjaśniła Nance.

Chociaż poziomy serotoniny różnią się w zależności od osoby, mogą również spaść podczas procesu głębokiego zakochania. W rezultacie obniżony poziom serotoniny może wywoływać objawy podobne do OCD, które powodują, że niektórzy ludzie nieustannie myślą o osobie, w której są zakochani, powiedział psychiatra, dr Joe Bates. Reakcje hormonalne nie ograniczają się jednak do romantycznej miłości. “Oglądanie zdjęć piękna natury, ukochanej osoby, lub nawet ukochanego zwierzaka, może sprawić, że poczujemy się zrelaksowani lub wytworzymy pełne miłości emocje, uwalniając oksytocynę do krwiobiegu” – wyjaśnił, zauważając, że oksytocyna jest uważana za “hormon miłości”.

Dlaczego niektórzy ludzie łatwiej znajdują miłość

Czasami oczy spotykają się ze spojrzeniem osoby po drugiej stronie pokoju, a reszta jest już historią. Jednak dla większości z nas zakochanie się jest bardziej skomplikowane. Czasami osoba, która chce być kochana, nieświadomie wchodzi sobie w drogę.

“Aby znaleźć miłość, najpierw musimy umieć ją ofiarować i mieć ją w sobie. Kiedy czujemy się kochani, promieniujemy tym na zewnątrz, a inni bez problemu potrafią to zauważyć” – powiedziała Palmer. “Szukając kochanka, osoba, która nie czuje się godna miłości, nie może przedstawiać siebie jako kochanej”. Ten brak pewności siebie przekłada się na potrzebę, która odpycha potencjalne zainteresowania miłosne tak jak spray na owady. “Im bardziej osoba samotna szuka miłości, tym bardziej jej się ona wymyka. Im bardziej wydają się jej potrzebować, tym mniejsza jest szansa, że ​​ktoś wejdzie w jej życie i zaspokoi te potrzeby” – dodała, zauważając, że niezwykle ważne jest, aby “kochać siebie, nie będąc zależny od opinii innych ludzi”.

Kiedy jesteś gotowy, by pokochać siebie i otwarty na miłość z zewnątrz, reszta to wyczucie czasu, chemia i wspólna płaszczyzna. Chociaż stare powiedzenie “przeciwieństwa się przyciągają” pozostaje powszechne, w większości przypadków jest ono fałszywe. “Celem jest znalezienie kogoś, kto podziela te same wartości, chce tych samych rzeczy, naturalnie zgadza się z tobą i wreszcie ma wzajemną głębię miłości i pragnienia siebie nawzajem – powiedział ekspert ds. relacji Kevin Darné.

Ostatecznie miłość jest względna, więc nie oczekuj, że Twój związek będzie wyglądał lub rozwijał się tak samo, jak przeszłe doświadczenia Twoich przyjaciół. “Ostatecznie szukamy kogoś, kto pokocha nas tak, jak chcielibyśmy być kochani” – powiedział Darné. “Jeśli nie czujemy się kochani, nie ma znaczenia, co jest w sercu naszego partnera”.

 

Źródła: Alia Hoyt / howstuffworks

Love Life Prof

Love Demystified: Strategies for a Successful Love Life

What Is Attachment Theory?

Making Your Brain Hum: 12 Weeks to a Smarter You

Does Oxytocin Make Us Fall in Love?

Love at First Sight? A Study Says It’s Probably Just Lust

Do opposites really attract?

Zdjęcia: Pixabay

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x