Po raz pierwszy widziano australijskie pszczoły żerujące o zmierzchu

Spojrzenie w oczy pszczoły to szansa, jaką daje tylko fotografia. I chociaż to zbliżenie jest dziwnie humanizowane (kto wiedział, że pochylone czułki mogą wyglądać jak uniesiona brwi?), ma też swój cel. Naukowcy mogą określić, czy pszczoła dobrze widzi w ciemności, badając portret owada.

W zeszłym roku zespół naukowców z Adelajdy w Australii zidentyfikował pierwsze znane australijskie pszczoły, które zbierają nektar i pyłek o zmierzchu. Naukowcy byli świadkami przedstawionego tu gatunku i trzech innych żerujących po zachodzie słońca. Kiedy zaobserwowano ten gatunek i dwa z tego samego rodzaju, światło było tak słabe, że „roślinę żywicielską można było postrzegać tylko jako sylwetkę” – napisali w artykule o swoim odkryciu.

Kiedy zespół schwytał pszczoły i przywiózł je z powrotem do laboratorium, odkrył, że fotografia może zidentyfikować cechy oczu, które były kluczowe dla widzenia w nocy. Na przykład naukowcy zbadali stosunek wielkości oka do głowy owadów i stwierdzili, że mają one więcej miejsca na twarz przeznaczoną na wzrok, co wydaje się sprawiać, że lepiej widzą w warunkach słabego oświetlenia. Podobne sesje zdjęciowe z innymi australijskimi pszczołami mogą zidentyfikować więcej nieznanych nocnych zbieraczy – informacje, które mogą być ważne dla ochrony ekosystemów podczas ich nocnego funkcjonowania.

Źródło: Leslie Nemo

Morphometric comparisons and novel observations of diurnal and low-light-foraging bees

Zdjęcie: James Dorey Flinders University

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x