Naukowcy stwierdzili że LSD pozwala mózgowi “uwolnić się” od podziałów dyktowanych przez anatomię!

Chociaż nie brakuje badań nad skutkami psychodelików, leki takie jak LSD wciąż mogą nas wiele nauczyć o sposobie działania mózgu – i mogą rzucić światło na tajemnicze połączenia między świadomością a fizjologią neuronalną, sugerują badania.

W nowym badaniu, skupiającym się na wpływie LSD na ochotników, naukowcy odkryli, że psychodelik ten umożliwia mózgowi funkcjonowanie w sposób wykraczający poza to, co zwykle dyktuje anatomia, poprzez zmianę stanów dynamicznej integracji i segregacji w ludzkim mózgu.

“Związek psychodeliczny LSD indukuje głęboko zmieniony stan świadomości” – wyjaśnia pierwszy autor i badacz neurobiologii Andrea Luppi z Uniwersytetu Cambridge.

“Połączenie interwencji farmakologicznych z nieinwazyjnymi technikami obrazowania mózgu, takimi jak obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego, może zapewnić wgląd w normalne i nieprawidłowe funkcjonowanie mózgu”.

Nowe badanie zgłębia dynamiczną łączność funkcjonalną – teorie, według której zjawiska w mózgu pokazują stany łączności funkcjonalnej, które zmieniają się w czasie, podobnie jak nasz strumień świadomości, który jest dynamiczny i zawsze płynie.

Kiedy tak się dzieje, a ludzki mózg przetwarza informacje, musi zintegrować je w połączonej, zrozumiałej formie – ale jednocześnie segregować informacje, utrzymując odrębne strumienie czuciowe oddzielone od siebie, tak aby mogły być obsługiwane przez poszczególne systemy neuronowe. To rozróżnienie – dynamika integracji i segregacji mózgu – jest czymś, na co wpływają leki psychodeliczne, a wraz z pojawieniem się technologii obrazowania mózgu możemy obserwować, co się dzieje, gdy nasza normalna funkcjonalna łączność zostaje zakłócona.

W badaniu grupa 20 zdrowych ochotników została poddana skanowaniu mózgu podczas dwóch oddzielnych sesji, w odstępie dwóch tygodni. W jednej z sesji uczestnicy przyjmowali placebo przed wejściem do skanera fMRI, podczas gdy w drugiej podano im aktywną dawkę LSD.

Porównując wyniki z dwóch sesji, naukowcy odkryli, że LSD uwalnia funkcjonalną łączność od ograniczeń strukturalnych, jednocześnie zmieniając sposób, w jaki mózg radzi sobie z równoważeniem między integracją a segregacją informacji.

“Nasze główne odkrycie jest takie, że wpływ LSD na funkcjonowanie mózgu i subiektywne doznania nie jest jednolity w czasie” – mówi Luppi.

“W szczególności dobrze znane uczucie “rozpadu ego” wywołane przez LSD koreluje z reorganizacją sieci mózgowych w stanie wysokiej globalnej integracji”.

W efekcie stan zmienionej świadomości leku może być postrzegany jako nienormalny wzrost złożoności funkcjonalnej mózgu – dane pokazują momenty, w których mózg ujawniał głównie segregowane wzorce funkcjonalnej łączności. Innymi słowy, “rozpad ego” podczas psychodelicznej podróży może być subiektywnym doświadczeniem twojego mózgu zwiększającego dynamikę segregacji, oddzielając strukturę mózgu od jego funkcjonowania – co oznacza, że twoja zdolność do integrowania i łączenia oddzielnych strumieni informacji w jednolitą całość zmniejsza się.

“Wydaje się zatem, że LSD indukuje szczególnie złożone wzorce łączności funkcjonalnej (FC), powodując dodatkowe oddzielenie FC od konektomu, dokładnie w czasie, gdy sprzężenie strukturalno-funkcjonalne jest już najniższe” – wyjaśniają autorzy w artykule.

“Ze względu na efekty, jakie powoduje LSD, mózg może swobodnie badać różnorodne wzorce funkcjonalnej łączności, które wykraczają poza te narzucane przez anatomię – prawdopodobnie skutkując niezwykłymi przekonaniami i doświadczeniami opisywanymi podczas stanu psychodelicznego”.

 

Źródła: Peter Dockrill / Science Alert

LSD alters dynamic integration and segregation in the human brain

How does LSD affect the brain?

Dynamic functional connectivity

Understanding principles ofintegration and segregationusing whole-braincomputational connectomics:implications forneuropsychiatric disorders

Zdjęcia: iStock

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x