Słynne szkice mózgu ponownie ożywają jako hafty

Pod koniec XIX wieku Santiago Ramón y Cajal, hiszpański badacz mózgu, spędzał długie godziny na swoim strychu, rysując skomplikowane komórki. Jego staranna, samotna praca pomogła odkryć pojedyncze komórki mózgu, które razem tworzą szersze sieci. Za te spostrzeżenia Cajal otrzymał w 1906 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny.

Teraz grupa hafciarzy odtworzyła nitką te ikoniczne obrazy komórek, składając hołd pionierskim rysunkom, które pomogły nam wyraźnie zobaczyć mózg.

Projekt haftu Cajal został uruchomiony w marcu 2020 roku przez naukowców z Uniwersytetu w Edynburgu. Ponad stu wolontariuszy – naukowców, artystów i hafciarzy – uszyło panele, które ostatecznie zostaną zszyte w gobelin – projekt opisany w grudniowym Lancet Neurology .

Catherine Abbott, neurobiolog z Uniwersytetu w Edynburgu, wpadła na ten pomysł podczas rozmowy ze swoją koleżanką Jane Haley, która planowała wystawę rysunków Cajala. Te skrupulatne rysunki odtworzyły komórki nerwowe lub neurony i inne typy komórek mózgowych, w tym komórki pomocnicze zwane astrocytami. „Powiedziałam:„ Czy nie byłoby wspaniale wyhaftować niektóre z nich? ”

Projekt właśnie się rozpoczął, gdy pandemia COVID-19 wywróciła świat do góry. Jednak szycie w domu podczas przestojów było działaniem kojącym, mówi Katie Askew, neuroimmunolog z Uniwersytetu w Edynburgu. „Posiadanie czegoś, co może zająć Twoje ręce, aby nie przeglądać wiadomości w telefonie, jest świetne” – mówi. Askew zdecydowała się odtworzyć rodzaj neuronu znanego jako komórka Purkinjego z ludzkiego móżdżku, struktury znajdującej się w tylnej i dolnej części mózgu, która pomaga koordynować ruch. Komórki Purkinjego zbierają sygnały za pomocą bujnych gęstwin pnączy, zanim wysyłają własne sygnały wyciszające.

Aby uhonorować spostrzeżenia Santiago Ramóna y Cajala, hafciarki odtworzyły dziewięć jego kultowych rysunków, które obejmowały szereg typów komórek w mózgu. PROJEKT HAFTU CAJAL; GÓRNY RZĄD (OD LEWEJ DO PRAWEJ): LIZ RIBCHESTER, KATIE ASKEW, JANET PHILP; ŚRODKOWY RZĄD: CAROL COLEMAN, JANE HALEY, EMMA PERKINS; DOLNY RZĄD: NIKI STYPIDOU, MELANIE STEFAN, ALISON TODD

Artystyczne oko Cajala widać w jego rysunkach, mówi Annie Campbell, jedna z wolontariuszek, która pomagałą przy haftowaniu. „Jego obrazy żyją w tej liminalnej przestrzeni między nauką a sztuką piękną” – mówi Campbell, która sama jest artystką z Auburn University w Alabamie. „Podejmował estetyczne decyzje dotyczące tego, co pominąć, aby ktoś mógł na to spojrzeć i powiedzieć:„ Och, to neuron bez wszystkich dendrytów, więc mogę zobaczyć astrocyt owinięty wokół niego”.

Campbell zdecydowała się wyhaftować astrocyt z zapętlonymi wąsami „dla piękna kształtu” – mówi. Podczas haftowania zaczęła też uczyć się o komórkach, które wykonują różne kluczowe zadania w mózgu, w tym leczenie urazów.

Rysunki Cajala są nadal aktualne, mówi Abbott. „Najbardziej uderza mnie to, jak bardzo są ponadczasowe”. Nawet w przypadku potężnych mikroskopów o wysokiej rozdzielczości naukowcy widzą dziś komórki w podobny sposób. „Niemal przygnębiające jest myślenie, że nawet przy całym tym wymyślnym sprzęcie nie jesteśmy aż tak daleko do przodu [zaawansowani/rozwinięci]” – mówi. „Ale mi się to podoba. Podoba mi się, że istnieje bezpośredni związek między współczesnością a tym co było 100 lat temu”.

Ta nić wiąże dzisiejszych hafciarzy z pracą Cajala, mówi Abbott. „Patrzymy na to samo i czujemy to samo zdumienie”.

Źródła: Laura Sanders

A.R. Mehta et alThe Cajal Embroidery Project: celebrating neuroscienceThe Lancet Neurology. Vol. 19, December 1, 2020. doi: 10.1016/S1474-4422(20)30348-3.

Zdjęcia: JANE HALEY/CAJAL EMBROIDERY PROJECT

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x