Niemieckie psy tropiące wykrywają COVID-19 z 94% dokładnością

Niemiecka klinika weterynaryjna przeszkoliła psy tropiące do wykrywania nowego koronawirusa w próbkach śliny ludzkiej z 94% dokładnością.

Psy są przystosowane do wyczuwania „zapachu koronawirusa” pochodzącego z komórek zakażonych osób, powiedziała Esther Schalke, weterynarz w niemieckiej szkole dla psów służbowych.

Filou, 3-letni owczarek belgijski i Joe Cocker, roczny Cocker Spaniel to dwa psy trenowane na Uniwersytecie Medycyny Weterynaryjnej w Hanowerze.

„Przeprowadziliśmy badanie, w którym psy wąchały próbki od pacjentów z COVID i możemy powiedzieć, że w naszym badaniu mają one 94% prawdopodobieństwo… że mogą je wywęszyć” – powiedział Holger Volk, szef kliniki weterynaryjnej.

„Dzięki temu psy mogą naprawdę wywąchać ludzi z infekcjami i bez infekcji, a także bezobjawowych i objawowych pacjentów z COVID” – dodał.

Stephan Weil, premier Dolnej Saksonii, której stolicą jest Hanower, powiedział, że badanie wywarło na nim wrażenie i wezwał do przeprowadzenia testów wykonalności, zanim psy tropiące zostaną użyte w życiu codziennym, na przykład na koncertach.

„Potrzebujemy teraz testów na wybranych imprezach” – powiedział Weil.

W Finlandii psy wyszkolone do wykrywania nowego koronawirusa zaczęły węszyć próbki pasażerów na fińskim lotnisku Helsinki-Vantaa we wrześniu ubiegłego roku w ramach projektu pilotażowego, równolegle do bardziej typowych testów na lotnisku.

Międzynarodowe lotnisko Santiago w Chile również używa psów do wykrywania nowego wirusa.

Źródła: reuters.com Zdjęcia: reuters

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x