Hałas drogowy sprawia że ​​świerszcze wybierają słabszych partnerów

Badania sugerują, że hałas drogowy odwraca uwagę samic świerszczy od słuchania zalotów płci przeciwnej i może prowadzić do wybrania przez nie samca gorszej jakości do kopulacji.

To zakłócenie może spowodować spadek żywotności populacji, według badania przeprowadzonego przez Anglia Ruskin University.

Samce świerszczy wykonują zaloty, pocierając skrzydła o siebie, gdy w pobliżu znajduje się samica świerszcza. Wykonanie piosenki pochłania samcom dużo energii, co dostarcza informacji o ich walorach. Te szczegóły są brane pod uwagę przez samice, kiedy decydują, z kim się łączyć.

Badacze połączyli samice świerszczy z wyciszonymi samcami świerszczy i grali im sztuczne zaloty o różnych właściwościach, gdy samce próbowały śpiewać. Zrobili to przy różnych warunkach hałasu w tle.

W hałasie otoczenia, używanym jako kontrola, samice świerszczy podrywały samców znacznie wcześniej i częściej gdy towarzyszyła im wysokiej jakości pieśń zalotna. Gdy hałas uliczny rozpraszał, wysokiej jakości pieśń zalotna nie przynosiła samcom świerszczy żadnych korzyści.

Badacze zaobserwowali, że czas trwania zalotów i częstotliwość narastania nie były zależne od jakości, a nawet obecności męskiej piosenki, gdy było więcej dźwięków w tle – w tym gdy odtwarzano biały szum.

Według badań wskazuje to, że hałas wytwarzany przez człowieka zmienia sposób, w jaki samice świerszczy postrzegają samce świerszczy podczas podejmowania decyzji dotyczących wyboru partnera.

Może to z kolei wpłynąć na indywidualną kondycję, ponieważ samce świerszczy mogą próbować zużywać więcej energii, aby wyprodukować jeszcze lepszą piosenkę godową, a także długoterminową żywotność populacji owadów.

Główny autor, dr Adam Bent, który przeprowadził badanie w ramach swojego doktoratu w Anglia Ruskin, powiedział: „W perspektywie krótkoterminowej stwierdziliśmy, że mężczyźni w połączeniu z wysokiej jakości piosenkami w hałaśliwym otoczeniu nie odnoszą żadnych korzyści w porównaniu z tymi, które są sparowane z piosenką niskiej jakości lub bez piosenki w ogóle.

„W rezultacie samce, które tworzą wysokiej jakości piosenki, mogą próbować poświęcić więcej energii na swoje wołania, aby uzyskać przewagę, potencjalnie wpływając na przeżycie tej osoby. Jednocześnie samice świerszczy mogą zdecydować się na parowanie z samcem o niższej jakości, ponieważ nie są w stanie wykryć różnic w jakości kojarzenia ze względu na hałas wytwarzany przez człowieka, a to może prowadzić do zmniejszenia lub całkowitej utraty żywotności potomstwa. Hałas uliczny i zaloty świerszczy nie mają podobnych częstotliwości akustycznych, więc zamiast maskować pieśń zalotów, uważamy, że hałas uliczny rozprasza samicę świerszcza”.

Trudno dokładnie wiedzieć, jaki to będzie miało wpływ na populację – mówi współautorka, dr Sophie Mowles, starszy wykładowca biologii zwierząt i środowiska na uniwersytecie.

„Ludzie nieustannie zmieniają charakterystykę środowiska, w tym poprzez wytwarzanie hałasu antropogenicznego (pochodzącego z działalności człowieka)” – powiedziała.

„Ponieważ wybór partnera jest potężną siłą napędową ewolucji poprzez dobór płciowy, zakłócenia mogą spowodować spadek żywotności populacji. A ponieważ hałas antropogeniczny to bardzo niedawna ewolucyjna presja selekcyjna, trudno jest przewidzieć, jak gatunki mogą się przystosować”.

Źródło: Sara Rigby

Anthropogenic noise disrupts mate choice behaviors in female Gryllus bimaculatus

Zdjęcie: Getty Images

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x