Substancje halucynogenne mogą poprawić nastrój i wpłynąć na osobowość!

Jak działają halucynogeny? Dokładne mechanizmy, które są uruchamiane w mózgu po spożyciu dietyloamidu kwasu lizergowego (LSD) lub psylocybiny, są nieznane. Halucynogeny nie powodują postrzegania rzeczy, które w rzeczywistości nie są obecne; ogólnie zniekształcają zdolność mózgu do reprezentowania percepcji obiektów, które są obecne. Na przykład halucynacje, które zmieniają funkcję kory wzrokowej, zniekształcają proporcje, formę, ruch i kolor obiektów, jednak przedmioty prawdopodobnie pozostają rozpoznawalne.

Tak więc, aby zrozumieć, w jaki sposób mózg może doświadczać halucynacji, musisz zrozumieć, w jaki sposób wytwarza normalne doznania sensoryczne. Niedawne badanie połączyło moc trzech uzupełniających się metod neuroobrazowania, jednej zwanej obrazowaniem metodą dyfuzyjnego rezonansu magnetycznego, drugiej zwanej funkcjonalnym obrazowaniem rezonansem magnetycznym i trzeciej, zwanej pozytonową tomografią emisyjną, w celu wyjaśnienia zmian funkcjonalnych w czasie rzeczywistym. Zacznijmy od rozpoznania dużego kulistego obszaru mózgu zwanego wzgórzem. Wzgórze leży głęboko w środku mózgu i jest silnie połączone z leżącą powyżej korą.

Wszystkie informacje sensoryczne są odbierane, przetwarzane i rozprowadzane do wzajemnie połączonych regionów kory; Uważa się, że ciągła komunikacja między tymi dwoma regionami mózgu leży u podstaw doświadczenia normalnej świadomości na jawie. Gdy te stany funkcjonalnej łączności zmieniają się, doświadczamy strumienia świadomości, który jest dynamiczne w odpowiedzi na napływające informacje zmysłowe. Ponadto anatomia każdego regionu czuciowego kory jest tak zaprojektowana, aby jego przetwarzanie było oddzielone od innych obszarów czuciowych. Na przykład informacje wizualne są przetwarzane w płacie potylicznym przed przekazaniem ich do płatów ciemieniowych i skroniowych.

Wyobraź sobie chaos, który mógłby wystąpić, gdyby przenikanie między zwykle oddzielonymi regionami kory było zaburzone lub niezrównoważone; na przykład, kora wzrokowa przekazałaby informacje do kory słuchowej. Nagle kolor niebieski brzmi jak środkowe C.

To wyjaśnienie nasuwa pytanie, w jaki sposób halucynogeny powodują to zaburzenie integracji korowej i podkorowej. Wszystkie znane halucynogeny, z wyjątkiem jednego, oddziałują z co najmniej sześcioma różnymi receptorami serotoninowymi.

Psychoaktywne działania LSD i psylocybiny są najprawdopodobniej spowodowane ich zdolnością do stymulowania jednego konkretnego receptora serotoninowego, zwanego 5HT2A. LSD dostaje się do mózgu w ciągu około trzech minut po podaniu; jego psychiczne efekty są maksymalne około jednej do trzech godzin później. Wyznakowane radioaktywnie cząsteczki LSD koncentrują się w korze wzrokowej płata potylicznego, w układzie limbicznym oraz w pniu mózgu.

W ciągu kilku minut od spożycia LSD lub psilocybiny, aktywność neuronów serotoninowych w regionie pnia mózgu spada prawie całkowicie. Psychoaktywny efekt LSD i psylocybiny znacznie przewyższa spowolnienie neuronalnej aktywności serotoniny; dlatego spowolniona aktywność neuronów serotoninowych w jądrach szwu nie wyjaśnia, dlaczego mamy halucynacje po tych lekach. Początkowy wpływ tych leków na neurony serotoninowe może być tylko początkowym wyzwalaczem, który uruchamia kaskadę złożonych procesów w mózgu, które ostatecznie są doświadczane jako halucynacje.

W badaniu Madsena i wsp. dziesięciu zdrowych ochotników otrzymało dawkę psylocybiny, a następnie wysłuchało znormalizowanej listy utworów muzycznych. Ośmiu ochotników zgłosiło, że doświadczyło “całkowitego mistycznego doznania”. Tydzień później ochotnicy zostali ponownie zbadani w celu poszukiwania zmian w receptorach 5HT2A. Trzy miesiące później badani byli oceniani pod kątem wskaźników uważności, osobowości i innych długoterminowych efektów. Naukowcy odkryli, że poziom uważności i otwartości ochotników na ogół wzrastał od wartości początkowej. Zmiany w wiązaniu receptora 5HT2A w dwóch regionach płatów czołowych były odwrotnie skorelowane z ich zmianami w uważności.

Autorzy spekulowali, że zmiana wiązania receptora 5HT2A w korze nowej może leżeć u podstaw długotrwałego korzystnego wpływu na nastrój i osobowość. Ich wnioski są zgodne z wieloma wcześniejszymi badaniami, które wykazały, że stymulacja receptora 5HT2A może zmniejszyć lęk.

 

Źródła: Gary L. Wenk Ph.D. / Psychology Today

LSD alters dynamic integration and segregation in the human brain

A single psilocybin dose is associated with long-term increased mindfulness, preceded by a proportional change in neocortical 5-HT2A receptor binding

Zdjęcia: Pixabay

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x