GMO w walce aby wyżywić świat

Ilość sadzonych genetycznie modyfikowanych roślin rośnie każdego roku od 1996. W 2018 r. zasadzono rekordową liczbę 191,7 miliona hektarów upraw zmodyfikowanych genetycznie – 12% gruntów ornych na naszej planecie.

Wzrost upraw roślin biotechnologicznych jest najszybciej rozwijającym się segmentem rolnictwa. Chociaż wiele z tych upraw jest wykorzystywanych na paszę dla zwierząt i biopaliwa, wiele z nich trafia również bezpośrednio do większości przetworzonej żywności sprzedawanej w Ameryce i Azji.

Jedną z głównych korzyści promowanych przez zwolenników żywności modyfikowanej genetycznie (GMO) jest zdolność tej technologii do zmniejszania głodu na świecie. Jednak pomimo sukcesu upraw GM, technologia nie spełnia obietnicy bezpieczeństwa żywnościowego na całym świecie.

Czynniki napędzające rewolucję w żywności GM

Koszt, zysk i plony są czynnikami napędzającymi GMO. Pierwsza żywność GMO, pomidor Flavr-Savr, obniżyła koszty produkcji konserw z pomidorów o około 20%, podczas gdy liczne badania wykazały korzyści ekonomiczne dla rolników uprawiających rośliny GMO.

Szybsze tempo wzrostu skutkujące tańszą produkcją ryb jest główną korzyścią dla łososia AquaBounty, który stał się pierwszym genetycznie zmodyfikowanym (GM) zwierzęciem dopuszczonym do sprzedaży jako pokarm.

Oczywiste jest, że cechy uzyskane dzięki inżynierii genetycznej sprawiają, że rośliny i zwierzęta są bardziej odporne na choroby. Dłużej pozostają dojrzałe i rosną silniej w różnych warunkach. GM są również skuteczne w obniżaniu kosztów, zapewniając korzyści finansowe zarówno konsumentom, jak i przedsiębiorstwom.

Duże firmy rolne, które produkują rośliny GM, takie jak Monsanto, DuPont i Syngenta, generują ogromne zyski. Jednak nie brakuje możliwości rozwoju dla mniejszych firm biotechnologicznych, takich jak AquaBounty i Arctic Apples.

Używanie upraw GM do karmienia większej liczby ludzi

Mniejsze koszty, większa ilość plonów, rosnące zyski i niezliczone możliwości biznesowe napędzają rozwój żywności modyfikowanej genetycznie. Następnym logicznym krokiem byłoby wykorzystanie żywności zmodyfikowanej genetycznie do rozwiązania problemu braku żywności. Korzyści ze stosowania upraw GM w celu zmniejszenia głodu na świecie są liczne, ale GM ma też swoich przeciwników.

Ostatnie wyniki badań wykazały, że pomysł leczenia głodu za pomocą roślin GM nie spełnia się zgodnie z przewidywaniami. Kraje, które mogłyby odnieść największe korzyści z inżynierii genetycznej, skorzystały najmniej.

Istnieje wiele przyczyn tego oporu wobec przyjmowania GMO na całym świecie.

Polityka a badania i dystrybucja

Wydaje się, że znaczna część niezdolności technologii GM do zapewnienia pomocy najbiedniejszym krajom ma mniej wspólnego z technologią, a więcej z kwestiami społecznymi i politycznymi. Wiele z najbiedniejszych krajów najbardziej dotkniętych głodem wprowadziło uciążliwe przepisy, które uniemożliwiają wzrost i import zmodyfikowanej genetycznie żywności i upraw.

Wydaje się, że znaczna część tego oporu została wywołana przez grupy w przeszłości. Nadal istnieje opór przed przyjmowaniem GMO, ale zwiększone wskaźniki głodu na całym świecie skłaniają ludzi do zmiany zdania. Kraje członkowskie Unii Europejskiej mogą same zdecydować, czy chcą przyjąć tę technologię.

Brak informacji o długoterminowych konsekwencjach spożywania żywności modyfikowanej genetycznie prowadzi wielu do przekonania, że ​​ludzie nie powinni jej jeść. Wydaje się, że ten powód ma największą wartość ze wszystkich powodów oporu przed zmianami żywności.

Opór wywołany presją społeczną i pozycją polityczną powoduje głód w grupach, które koncentrują się na rozwoju upraw i technik uprawy w celu uniknięcia roślin GM.

Jednak nastawienie przeciwko GM nie jest jedynym powodem, dla którego technologia ta nie przyniosła korzyści najbiedniejszym krajom. Pod względem komercyjnym główne firmy zajmujące się rozwojem upraw wykorzystują inżynierię genetyczną przede wszystkim do ulepszania dużych upraw przynoszących największe zyski, takich jak kukurydza, bawełna, soja i pszenica.

Niewiele inwestuje się w uprawy, takie jak maniok, sorgo czy proso, które są bardziej odpowiednie do uprawy w biednych krajach. Ekonomiczna zachęta do rozwijania rodzajów upraw GM, które pomogłyby małym, biednym rolnikom w krajach trzeciego świata, jest niewielka, ponieważ zyski finansowe byłyby skromne.

Wykorzystanie inżynierii genetycznej do rozwiązania problemu głodu na świecie

Największe korzyści z upraw GMO odniosły duże firmy rolnicze, rolnicy i producenci żywności. Bodźcem do zysków z pewnością był postęp w rozwoju technologii.

Niektórzy mogą nawet powiedzieć, że tak właśnie powinno to działać, a kapitalizm napędza innowacje. Jednak wysiłki nastawione na zysk nie negują możliwości, że technologia może być również stosowana z korzyścią dla całego społeczeństwa poprzez zmniejszenie głodu na świecie.

Faktem jest, że inżynieria genetyczna jest potężnym narzędziem do zwiększenia i poprawy produkcji żywności. Nie ma szybszego sposobu na wyprodukowanie zwierząt i roślin o określonych korzystnych cechach, a gdy dowiemy się więcej o genetyce, możliwych będzie znacznie więcej modyfikacji.

Aby odnieść sukces, należy przezwyciężyć motywacje finansowe

Nie ma wątpliwości, czy zastosować inżynierię genetyczną w celu ulepszenia upraw do spożycia. Modyfikacja genetyczna jest już częścią zestawu narzędzi ulepszania upraw.

Prawdziwym pytaniem, które należy teraz zadać, jest to, czy ta zaawansowana technologia, oprócz pomocy we wzbogaceniu się wielu ludzi na obszarach uprzemysłowionych, zapewni rozwiązanie łagodzenia głodu w najbiedniejszych regionach świata.

Zastosowanie tej technologii do skutecznego rozwiązywania problemów głodu na świecie wymagałoby rozsądnego zaangażowania i koordynacji ze strony różnych korporacji, podmiotów politycznych i grup społecznych. Korzyści wynikające z przyjęcia żywności zmodyfikowanej genetycznie będą musiały przeważyć nad poniesionymi zyskami lub stratami.

 

Źródła: Paul Diehl / ThoughtCo.

Pocket K No. 16: Biotech Crop Highlights in 2018

The case of the FLAVR SAVR tomato

A Better Way to Raise Atlantic Salmon

What GM crops are currently being grown and where?

Zdjęcia: Pixabay

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x