Czy koty naprawdę widzą w ciemności?

Powszechne jest twierdzenie, że koty widzą o wiele lepiej w ciemności niż ludzie. W rzeczywistości minimalny próg wykrywania światła przez oczy Twojego kota jest około siedmiu razy niższy niż Twój. Zarówno kocie, jak i ludzkie oczy potrzebują światła do tworzenia obrazów. Koty nie widzą w ciemności, a przynajmniej nie oczami. Lepsze widzenie w nocy ma też wadę.

Jak koty widzą w słabym świetle

Kocie oko służy do zbierania światła. Zaokrąglony kształt rogówki pomaga im uchwycić i skupić światło, rozmieszczenie oczu na głowie pozwala na 200-stopniowe pole widzenia, a koty nie muszą mrugać, aby nawilżać oczy. Jednak dwa czynniki zapewniające Puszkowi przewagę w nocy to błona odblaskowa i skład receptorów światła na siatkówce.

Receptory siatkówkowe występują w dwóch odmianach: pręcikach i czopkach. Pręciki reagują na zmiany poziomu światła (czerni i bieli), a czopki reagują na kolor. Około 80 procent komórek reagujących na światło na ludzkiej siatkówce to pręciki. U kotów jest ich znacznie więcej, bo około 96 procent. Pręciki również reagują szybciej niż czopki, dając kotu szybszą wizję.

Błona odblaskowa to warstwa odbijająca światło umieszczona za siatkówką kotów, psów i większości innych ssaków. Światło przechodzące przez siatkówkę odbija się od błony z powrotem w kierunku receptorów, zwykle nadając oczom zwierząt zielone lub złote kolory w jasnym świetle, w porównaniu z efektem czerwonych oczu u ludzi.

Syjamskie i niektóre inne niebieskookie koty również posiadają błony odblaskowe, ale ich komórki są nieprawidłowe. Oczy tych kotów błyszczą czerwono i słabiej odbijają światło. Dlatego koty syjamskie mogą nie widzieć w ciemności tak dobrze, jak inne koty.

Widzenie światła ultrafioletowego

W pewnym sensie koty mogą widzieć w ciemności. Światło ultrafioletowe jest niewidoczne dla ludzi, więc nawet gdyby pokój był całkowicie oświetlony promieniami UV, nic byśmy nie zobaczyli. Dzieje się tak, ponieważ soczewka w ludzkim oku blokuje promieniowanie UV. Większość innych ssaków, w tym koty, psy i małpy, ma soczewki, które umożliwiają transmisję ultrafioletu. Ta “supermoc” może być użyteczna dla kota lub innego drapieżnika, ułatwiając śledzenie fluorescencyjnych śladów moczu lub dostrzeganie zakamuflowanej ofiary.

Ciekawostka: ludzkie siatkówki mogą odbierać światło ultrafioletowe. Jeśli soczewka zostanie usunięta i wymieniona, jak podczas operacji zaćmy, ludzie mogą widzieć w UV. Po usunięciu jednej z soczewek francuski malarz Monet namalował obraz przy użyciu pigmentów ultrafioletowych.

Wymiana światła na kolor

Wszystkie pręciki kociej siatkówki sprawiają, że jest ona wrażliwa na światło, ale oznacza to mniej miejsca na czopki. Czopki to receptory koloru. Chociaż niektórzy naukowcy uważają, że koty, podobnie jak ludzie, mają trzy rodzaje czopków, ich szczytowa wrażliwość na kolor różni się od naszej. Barwa, jaką jest w stanie dostrzec ludzkie oko, osiąga szczyt w kolorze czerwonym, zielonym i niebieskim. Koty widzą mniej nasycony świat, głównie w odcieniach niebiesko-fioletowych, zielonkawo-żółtych i szarych. Ich obraz jest również zamazany w oddali, w podobny sposób do tego, w jaki widzi osoba krótkowzroczna. Podczas gdy koty i psy są lepsze w wykrywaniu ruchu w nocy, ludzie są 10 do 12 razy lepsi w śledzeniu ruchu w jasnym świetle. Posiadanie błony odblaskowej pomaga kotom i psom widzieć w nocy, ale w ciągu dnia zmniejsza ostrość widzenia, przytłaczając siatkówkę światłem.

Inne sposoby, w jakie koty “widzą” w ciemności

Kot używa różnych zmysłów, które pomagają mu “widzieć” w ciemności, podobnie jak echolokacja nietoperza. Kotom brakuje mięśni używanych do zmiany kształtu soczewki oka, więc nie widzą tak wyraźnie z bliska, jak ludzie. Opierają się na wibrysach (wąsach), które wykrywają drobne wibracje, tworząc trójwymiarową mapę swojego otoczenia. Kiedy ofiara lub ulubiona zabawka znajduje się w zasięgu rażenia, mogą znajdować się zbyt blisko, aby wyraźnie widzieć. Wąsy kotów ciągną się do przodu, tworząc rodzaj sieci śledzącej ruch.

Koty wykorzystują również słuch do mapowania otoczenia. W zakresie niskich częstotliwości słuch kotów i ludzi jest porównywalny. Jednak koty mogą słyszeć wyższe tony do 64 GHz, czyli o oktawę wyżej niż psy. Koty również obracają uszami, aby wskazać źródło dźwięków.

Koty polegają na zapachu, aby zrozumieć swoje otoczenie. Nabłonek węchowy kotów (nos) ma dwa razy więcej receptorów niż ludzki. Koty mają również narząd Jacobsona w podniebieniu, który pomaga im wykrywać przeróżne substancje chemiczne.

Ostatecznie wszystko, co dotyczy zmysłów kotów, wspomaga polowanie o zmierzchu. Koty nie widzą w całkowitej ciemności, ale po zmroku radzą sobie znacznie lepiej niż ludzie.

 

Źródła: Anne Marie Helmenstine, Ph.D. / ThoughtCo.

Fine structure of the feline tapetum lucidum

Somatotopic projections of mystacial vibrissae on cerebral cortex of cats

The spectral sensitivity of dark- and light-adapted cat retinal ganglion cells

Let the light shine in

The spectral transmission of ocular media suggests ultraviolet sensitivity is widespread among mammals

Cats prefer species-appropriate music

5 Common Questions About Cat Vision Answered

Ultra Violet Color Glow after Cataract Surgery with Crystalens

The Human Eye Can See in Ultraviolet When the Lens is Removed

Zdjęcia: Unsplash

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x