Woda może występować naturalnie na wszystkich planetach skalistych!

Pojawienie się życia jest tajemnicą. Niemniej jednak naukowcy zgadzają się, że woda jest warunkiem życia. Pierwsza komórka pojawiła się w wodzie, a następnie wyewoluowała, tworząc organizm wielokomórkowy. Najstarszy znany organizm jednokomórkowy na Ziemi ma około 3,5 miliarda lat.

Ale jeśli życie pojawiło się w wodzie, to skąd wzięła się ta woda?

“Istnieją dwie hipotezy dotyczące pojawienia się wody. Pierwsza mówi, że pojawia się ona na planetach przez przypadek, kiedy asteroidy zawierające wodę zderzały się z omawianą planetą” – mówi profesor Martin Bizzarro z Centrum Formacji Gwiazd i Planet na Uniwersytecie w Kopenhadze.

Wraz z adiunktem Zhengbinem Dengiem kierował nowym badaniem, które odwraca teorię o pojawieniu się wody do góry nogami.

“Druga hipoteza mówi, że woda pojawia się w związku z formowaniem planety. Nasze badanie sugeruje, że ta hipoteza jest słuszna, a jeśli to prawda, jest niezwykle ekscytująca, ponieważ oznacza, że ​​obecność wody jest bioproduktem procesu formowania się planet”- wyjaśnia Martin Bizzarro.

Jeśli teoria Martina Bizzarro i Zhengbina Denga okaże się słuszna, życie w układach planetarnych mogło mieć większe szanse na rozwój, niż wcześniej zakładano. Badania naukowców pokazują, że na Marsie znajdowała się woda przez pierwsze 90 milionów lat istnienia planety. Te odkrycia przeczą pierwszej hipotezie, ponieważ minęło dużo czasu, zanim bogate w wodę asteroidy zbombardowały planety wewnątrz naszego Układu Słonecznego. I to jest bardzo fascynujące”- wyjaśnia Martin Bizzarro.

“Myślę, że wraz z formowaniem się Marsa pojawiła się na nim woda. A to mówi nam, że woda może naturalnie występować na planetach i nie wymaga zewnętrznego źródła, takiego jak bogate w wodę asteroidy” – dodał.

Badanie opiera się na analizach skądinąd skromnego czarnego meteorytu. Ale meteoryt ma 4,45 miliarda lat i dostarcza nieocenionej wiedzy o młodym Układzie Słonecznym. Czarna Piękność, tak nazywa się meteoryt, wywodzi się z pierwotnej skorupy marsjańskiej i oferuje wyjątkowy wgląd w wydarzenia, które miały miejsce w czasie formowania się Układu Słonecznego.

“To wielka i niezwykle cenna kopalnia informacji” – mówi Martin Bizzarro. Po odkryciu meteorytu na marokańskiej pustyni został on sprzedany za 10 000 dolarów za gram.

Z pomocą funduszy Martin Bizzarro zdołał w 2017 roku kupić nieco poniżej 50 gramów do celów badawczych. Dzięki meteorytowi w laboratorium wykazano oznaki obecności wody w stanie ciekłym na Marsie w momencie jego powstania. Najpierw jednak badacze musieli zmiażdżyć, rozpuścić i przeanalizować 15 gramów drogocennej skały, wyjaśnia Zhengbin Deng:

“Opracowaliśmy nową technikę, która mówi nam, że Mars w okresie niemowlęcym doznał jednego lub kilku poważnych uderzeń asteroid. Uderzenia, jak ujawnia Czarna Piękność, wytworzyły energię kinetyczną, która uwolniła dużo tlenu, a jedynym mechanizmem, który prawdopodobnie mógł spowodować uwolnienie tak dużych ilości tlenu, jest obecność wody”- mówi Zhengbin Deng.

Kolejną kością niezgody między badaczami jest sposób, w jaki Mars przy niskiej temperaturze powierzchni mógł przyjąć wodę w stanie ciekłym, powodując osadzanie się rzek i jezior, które są dziś widoczne na planecie. Woda w stanie ciekłym jest warunkiem wstępnym tworzenia się cząsteczek organicznych, co zdarzyło się co najmniej 3,5 miliarda lat temu, kiedy pojawiło się życie na Ziemi.

Analiza Czarnej Piękności pokazuje, że uderzenia asteroid w Marsa spowodowały uwolnienie do atmosfery dużej ilości gazów cieplarnianych. Według Zhengbin Deng “oznacza to, że atmosfera bogata w CO2 mogła spowodować wzrost temperatury, a tym samym umożliwić istnienie wody w stanie ciekłym na powierzchni Marsa”.

Zespół prowadzi obecnie dalsze badania, w ramach których analizowane są mikroskopijne minerały wodonośne znalezione w Czarnej Piękności. Te wodne minerały są zarówno oryginalne, jak i niezmienione od czasu ich powstania, co oznacza, że ​​meteoryt był świadkiem samego pojawienia się wody.

 

Źródła: University of Copenhagen, The Faculty of Health and Medical Sciences / Science Daily

Early oxidation of the martian crust triggered by impacts

Zdjęcia: Pixabay

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x