Gra wideo może pomóc zidentyfikować objawy ADHD

Adaptując tradycyjną grę wideo typu endless runner i używając szopa pracza jako bohatera, naukowcy z Universidad Carlos III de Madrid (UC3M) i Complutense University of Madrid (UCM, w hiszpańskim akronimie), opracowali platformę, która pozwala na identyfikację i ocenę stopnia zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) u dzieci i młodzieży.

Zgodnie z najnowszymi ocenami ADHD jest zaburzeniem neurorozwojowym, którego częstość występowania u dzieci i młodzieży szacuje się na 7,2%. Jest diagnozowane klinicznie, a diagnoza ta opiera się na ocenie pracowników służby zdrowia na podstawie historii choroby pacjenta, często popartej skalami wypełnianymi przez opiekunów i / lub nauczycieli. Jak dotąd nie opracowano żadnych testów diagnostycznych dla ADHD. W artykule opublikowanym niedawno w Brain Sciences, zespół naukowców zaproponował użycie gry wideo, którą dzieci już znają, do identyfikacji objawów ADHD i oceny stopnia braku uwagi w każdym przypadku.

W tym gatunku gier gracz używa awatara, aby omijać różne przeszkody na swojej drodze. “W naszej grze awatar to szop pracz, który musi skakać, aby nie wpaść w dziury, jakie napotka na swojej trasie” – wyjaśnia David Delgado Gómez, główny autor i profesor na Wydziale Statystyki UC3M.

“Stawiamy hipotezę, że dzieci, u których zdiagnozowano ADHD, popełnią więcej błędów przez zaniedbanie i skaczą bliżej dziur w wyniku objawów nieuwagi” – mówi Inmaculada Peñuelas Calvo, inny autor badania, psychiatra z Fundacji Jiménez Díaz i profesor na Wydziale Osobowości, Oceny i Psychologii Klinicznej UCM.

Główną zaletą tego badania jest to, że pozwala na bezpośrednią identyfikację objawów deficytu uwagi, dzięki czemu można obiektywnie ocenić stopień nieuwagi pacjenta – twierdzą naukowcy. W związku z tym może ono służyć jako uzupełnienie wstępnej diagnozy, a także do oceny ewolucji objawów, a nawet skuteczności leczenia.

Są też inne ważne zalety, takie jak fakt, że każdy test trwa tylko 7 minut i nie wymaga specjalnego sprzętu, co znacznie obniża jego koszt. W rzeczywistości można do niego używać konwencjonalnych komputerów osobistych, tabletów lub urządzeń mobilnych, co umożliwia przeprowadzanie ocen zdalnych. “Nasze wyniki wskazują, że krótszy test może wystarczyć do dokładnej oceny objawów klinicznych ADHD. Ta cecha sprawia, że ​​jest on szczególnie atrakcyjny w warunkach klinicznych, w których brakuje czasu” – zauważają naukowcy.

Szybki test umożliwiający wczesną diagnozę

Badanie zostało przeprowadzone we współpracy z grupą 32 dzieci w wieku od 8 do 16 lat, u których wykryto ADHD na Oddziale Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego Fundacji Jiménez Díaz. Każde dziecko przystępowało do testu pod nadzorem wyszkolonego profesjonalisty. Opiekun wypełniał ankietę ze skalą zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi i ankietę ze skalą SWAN, która jest spisem raportów od rodziców i opiekunów opracowanych w celu oceny objawów ADHD.

W grze szop musi przeskoczyć ponad 180 dołków, które są zgrupowane w 18 etapów. “Każdy kolejny etap to większa prędkość szopa i szerokość dziury. Prędkość awatara określa czas między bodźcami, który wynosi około 1,5, 2,5 i 3,5 sekundy, podczas gdy szerokość dziury określa, jak trudno jest ją przeskoczyć”, wyjaśnia Inmaculada Peñuelas.

Obecnie rozpoznanie ADHD zależy głównie od doświadczenia personelu medycznego oraz umiejętności obserwacji nauczyciela lub opiekuna. Kilka badań wykazało, że oceny te mogą ulec zmianie, na przykład przez czynniki afektywne. Dlatego “rozwój metod diagnostycznych, takich jak te zaproponowane w tym artykule, może sprzyjać wczesnej diagnostyce, a tym samym poprawiać rokowanie u tych pacjentów” – podsumowuje David Delgado Gómez.

 

Źródła: Universidad Carlos III de Madrid / Science Daily

Objective Assessment of Attention-Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD) Using an Infinite Runner-Based Computer Game: A Pilot Study

Zdjęcia: iStock

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x