Szczepionki uratowały życie 37 milionów dzieci od 2000 roku!

Szczepienia są największym ratunkiem dla medycyny. Od przełomu wieków nowe modelowanie pokazuje, że szczepienia na 10 głównych chorób zapobiegły śmierci 37 milionów ludzi w prawie stu krajach o niskich i średnich dochodach. Do 2030 r. liczba ta może się podwoić, a wiele spośród ocalonych istnień to małe dzieci.

Bez dostępu do niektórych szczepień, które chronią ludzi przed odrą, rotawirusami, HPV i wirusowym zapaleniem wątroby typu B, dzieci urodzone w 2019 r. (w 98 badanych krajach), które nie zostały zaszczepione, są o 45% bardziej narażone na śmierć przed ukończeniem piątego roku życia, stwierdzili naukowcy.

Nawet w wieku dorosłym różnica między tymi, którzy są zaszczepieni, a tymi, którzy nie są, jest wyraźna. Nowy model pokazuje, że dzieci urodzone w 2019 roku w krajach objętych badaniami będą doświadczać niższej śmiertelności (o 72%) w ciągu swojego życia, jeśli zostaną zaszczepione na dziesięć modelowanych chorób.

“Nasze badania wskazują na ogromne korzyści dla zdrowia publicznego, które można osiągnąć dzięki programom szczepień w krajach o niskich i średnich dochodach” – mówi epidemiolog Neil Ferguson z Imperial College London w Wielkiej Brytanii.

“Prognozując okres do 2030 roku w tych 98 krajach, dostarczyliśmy wglądu w to, gdzie należy skierować inwestycje w zakres szczepień, aby osiągnąć dalsze korzyści”.

Obliczanie liczby osób ocalonych dzięki szczepieniom jest trudne i niedoskonałe, ale to nie znaczy, że nie warto tego robić. Nowy model ma ograniczenia, zwłaszcza że wiele badanych krajów nie ma pełnych lub spójnych danych dotyczących obciążenia chorobami i zgonów. To powiedziawszy, wciąż jest to cenne i największe jak dotąd badanie na ten temat, biorące pod uwagę programy szczepień przeciwko wirusowi zapalenia wątroby typu B, grypie, wirusowi brodawczaka ludzkiego, japońskiemu zapaleniu mózgu, odrze, meningokokom, pneumokokom, rotawirusom, różyczce i żółtej gorączce.

Szesnaście niezależnych grup badawczych zastosowało wiele modeli dla każdego z tych patogenów. Odkrycia ujawniają, że w ciągu życia osób urodzonych w latach 2000-2030 szczepienia zapobiegną 120 milionom zgonów, z czego 96 milionów uratują szczepionka przeciw odrze i wirusowemu zapaleniu wątroby.

Wyniki w dużej mierze pokrywają się z wcześniejszymi szacunkami, które wykazały, że szczepionki uratowały życie prawie 20 milionów dzieci w niektórych z 73 najbiedniejszych krajów świata od 2001 roku. Niedawno stwierdzono, że sama szczepionka przeciwko odrze zapobiegła ponad 20 milionom zgonów na całym świecie od początku XXI wieku.

“Szacując, o ile wyższy byłby poziom śmiertelności, gdyby nie istniały żadne programy szczepień, nasze badanie pokazało, jak ważne jest utrzymanie wysokiego poziomu ochrony” – mówi Katy Gaythorpe, która studiuje zdrowie publiczne w Imperial College London.

Jednak utrzymanie status quo to tylko część obrazu. Zwiększenie zasięgu jest również kluczowym zadaniem, szczególnie w przypadku niektórych nowszych szczepionek. Jeśli na przykład wystarczająca liczba młodych ludzi będzie miała dostęp do programów szczepień przeciwko HPV, eksperci uważają, że raka szyjki macicy można wyeliminować w krajach o średnich i niskich dochodach do końca wieku. W rzeczywistości nowy model przewiduje, że zwiększone pokrycie HPV u dziewcząt uratuje życie większej liczbie osób niż jakiekolwiek inne szczepienia.

Stwierdzono również, że programy szczepień zapobiegające niektórym formom zapalenia płuc są bardzo skuteczne i można je rozszerzyć z wielkim sukcesem w biedniejszych krajach. Te szczepionki, zwane łącznie PCV, miały największy wpływ na zgony dzieci poniżej piątego roku życia.

Szacunki wynikające z tego modelowania bez wątpienia zmienią się, gdy nasze zrozumienie chorób i nasze programy szczepień stają się doskonalsze, ale sama skala tego badania daje nam doskonałą podstawę do pracy.

Programy szczepień wyraźnie działają. Teraz musimy tylko upewnić się, że wszyscy mają do nich dostęp.

 

Źródła: Carly Cassella / Science Alert

Estimating the health impact of vaccination against ten pathogens in 98 low-income and middle-income countries from 2000 to 2030: a modelling study

Vaccines for these 10 diseases saved 37 million kids over the last decade

Vaccines Have Saved Nearly 20 Million Children’s Lives in Poor Countries Since 2001

The Measles Vaccine Has Saved More Than 20 Million Lives Since 2000, Report Finds

Impact of HPV vaccination and cervical screening on cervical cancer elimination: a comparative modelling analysis in 78 low-income and lower-middle-income countries

Zdjęcia: Pixabay

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x