Pełnia księżyca wpływa na nasz sen!

W dzisiejszych czasach wiele badań skupia się na sposobie, w jaki sztuczne źródła światła wpływają na nasz sen i zdrowie.

Ale jak nienaturalne jest nocne światło? W końcu ludzie zawsze byli wystawieni na zmienne poziomy światła w nocy z powodu odbić światła słonecznego od przybywającego i ubywającego Księżyca – a to zmieniające się światło stymuluje nas w sposób, którego nie jesteśmy w pełni świadomi, sugerują nowe badania.

“Światło księżyca jest tak jasne dla ludzkiego oka, że ​​można sobie wyobrazić, że w przypadku braku innych źródeł światła to Księżyc mógłby odgrywać rolę w modulowaniu nocnej aktywności i snu człowieka” – stwierdził zespół naukowców, kierowany przez starszego autora i neurobiologa Horacio de la Iglesia z University of Washington.

“Jednak to, czy fazy Księżyca mogą modulować ludzką aktywność nocną i sen, pozostaje kwestią kontrowersyjną”.

Aby zbadać tę tajemnicę, naukowcy wyposażyli ponad 500 uczestników w nadgarstkowe monitory aktywności, aby śledzić ich wzorce snu, i przeprowadzili eksperyment w bardzo różnych lokalizacjach. W badaniu wzięło udział 98 uczestników z ludu Toba-Qom, tubylczej społeczności zamieszkującej prowincję Formosa w Argentynie. Niektórzy z tych wiejskich uczestników eksperymentu nie mieli dostępu do elektryczności, inni mieli do niej ograniczony dostęp, a ostatni grupa zamieszkiwała w środowisku miejskim z pełnym dostępem do elektryczności.

W oddzielnym eksperymencie naukowcy prześledzili sen 464 studentów college’u mieszkających w okolicach Seattle – dużego, zmodernizowanego miasta ze wszystkimi zelektryfikowanymi pułapkami społeczeństwa postindustrialnego.

Śledząc aktywność uczestników podczas snu przez okres miesiąca gwiazdowego, naukowcy odkryli, że ten sam rodzaj wzorca można zaobserwować podczas snu i budzenia się, niezależnie od tego, gdzie mieszkali wolontariusze.

“Widzimy wyraźną księżycową modulację snu, ze spadkiem jego ilości i późniejszym zasypianiem w dniach poprzedzających pełnię księżyca” – mówi de la Iglesia.

“Chociaż efekt jest silniejszy w społecznościach bez dostępu do elektryczności, jest wyraźny również w społecznościach z elektrycznością, w tym wśród studentów Uniwersytetu Waszyngtońskiego”.

Chociaż istniała pewna rozbieżność między wynikami, dane wykazały, że sen zwykle rozpoczyna się później i ogólnie trwa krócej w nocy poprzedzającej pełnię księżyca, kiedy światło odbijające się od jego tarczy jest jaśniejsze po zmierzchu.

Chociaż próba, na której przeprowadzono badania nie jest szczególnie duża – i z pewnością należy przeprowadzić więcej badań, aby rozszerzyć te wyniki – to ten sam wzorzec zaobserwowano w dwóch różnych populacjach mieszkających w różnych krajach i przy bardzo różnych poziomach dostępu do elektryczności między wszystkimi wolontariuszami. Informuje nas to o kilku ważnych rzeczach, mówi zespół.

“Łącznie wyniki silnie sugerują, że ludzki sen jest zsynchronizowany z fazami Księżyca niezależnie od pochodzenia etnicznego i społeczno-kulturowego oraz poziomu urbanizacji” – piszą naukowcy w artykule.

Jeśli chodzi o przyczyny tych efektów, naukowcy twierdzą, że przedłużona nocna aktywność stymulowana światłem Księżyca może być ewolucyjną adaptacją przeniesioną z czasów przedindustrialnych społeczeństw ludzkich z korzyścią dla wszelkiego rodzaju tradycyjnych zwyczajów, którymi dzisiaj nadal cieszą się ludzie bez elektryczności.

“W określonych porach miesiąca Księżyc jest znaczącym źródłem światła wieczorami, co było wyraźnie widoczne dla naszych przodków tysiące lat temu” – mówi pierwszy autor i biolog zajmujący się snem Leandro Casiraghi.

Według wywiadów z osobami Toba / Qom noce w świetle Księżyca są nadal wykorzystywane do intensywnego polowania i rybołówstwa, wzmożonych wydarzeń towarzyskich i wzmożonych stosunków seksualnych między mężczyznami i kobietami.

“Chociaż prawdziwa adaptacyjna wartość ludzkiej aktywności podczas księżycowych nocy nie została jeszcze ustalona, ​​nasze dane wydają się wskazywać, że ludzie – w różnych środowiskach – są bardziej aktywni i mniej śpią, gdy światło Księżyca jest dostępne we wczesnych godzinach nocnych”, wyjaśniają naukowcy.

 

Źródła: Peter Dockrill / Science Alert

Moonstruck sleep: Synchronization of human sleep with the moon cycle under field conditions

Toba people

Lunar month

On nights before a full moon, people go to bed later and sleep less, study shows

Zdjęcia: iStock

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x