Nowy katalizator zamienia gaz cieplarniany w paliwo do silników odrzutowych

Samoloty pompują do atmosfery ziemskiej dużo dwutlenku węgla, czyli CO 2. Te odpady, gaz cieplarniany, przyczyniają się do globalnego ocieplenia. Ale któregoś dnia CO 2 może zostać zassane z powietrza i być wykorzystane do napędzania samolotów.

Podróże lotnicze stanowią obecnie 12% wszystkich emisji CO 2 związanych z tranzytem. Wykorzystanie CO 2 zamiast ropy naftowej do produkcji paliwa do silników odrzutowych może zmniejszyć ślad węglowy branży podróży lotniczych.

Katalizatory to materiały przyspieszające reakcje chemiczne. Międzynarodowy zespół naukowców stworzył teraz katalizator, który może przekształcić odpadowe CO 2 w paliwo do silników odrzutowych. Ich odkrycie zostało opisane 22 grudnia 2020 Nature Communications.

Naukowcy już wcześniej próbowali zamienić CO 2 w paliwo. Ale te wysiłki opierały się na katalizatorach wykonanych z kosztownych materiałów. Proces obejmował również wiele kroków. Nowy katalizator to proszek wykonany z tanich składników, takich jak żelazo. W jednym kroku zamienia CO 2 w paliwo lotnicze.

Katalizator działa poprzez rozszczepienie cząsteczek CO 2 na atomy węgla i tlenu, z których są zbudowane. Nowy proces zachodzi w komorze reakcyjnej wypełnionej wodorem. Katalizator pomaga nowo uwolnionym atomom węgla połączyć się z atomami wodoru. Powstałe cząsteczki węglowodorów mogą służyć jako paliwo do silników odrzutowych. Pozostałe atomy tlenu łączą się z atomami wodoru, tworząc wodę.

Tiancun Xiao jest chemikiem na Uniwersytecie Oksfordzkim w Anglii. Jego zespół przetestował katalizator na CO 2 w małej komorze reakcyjnej. Komorę ustawiono na 300 ° Celsjusza (572 ° Fahrenheita). Została również poddana ciśnieniu około 10 razy większemu niż ciśnieni atmosferyczne. W ciągu 20 godzin katalizator przekształcił ponad jedną trzecią CO 2 w nowe produkty chemiczne. Około połowy z nich stanowiły węglowodory do silników odrzutowych. Reszta to inne chemikalia. Niektóre z nich można wykorzystać do produkcji tworzyw sztucznych.

Źródła: Maria Temming

B. Yao et al. Transforming carbon dioxide into jet fuel using an organic combustion-synthesized Fe-Mn-K catalystNature Communications. Published online December 22, 2020. doi: 10.1038/s41467-020-20214-z.

Zdjęcia: WILLIAM HOOK / UNSPLASH

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x