2020 był rokiem w którym Europa wytworzyła więcej energii ze źródeł odnawialnych niż z paliw kopalnych!

Po raz pierwszy Unia Europejska wytwarza więcej energii ze źródeł odnawialnych niż z paliw kopalnych.

Nowo opublikowany raport potwierdza, że ​​w 2020 roku energia wiatrowa, słoneczna, wodna i biomasa pokryły 38% zapotrzebowania na energię elektryczną w UE, podczas gdy paliwa kopalne wypełniły 37% zapotrzebowania. Te dwie szerokie kategorie źródeł wytwarzania energii w tym momencie idą łeb w łeb i chociaż zmierzamy w dobrym kierunku, UE wciąż ma przed sobą długą drogę, aby osiągnąć cele związane z zielonym ładem.

Analitycy energetyczni twierdzą, że ta gigantyczna zmiana jest spowodowana głównie gwałtownym wzrostem energetyki wiatrowej i słonecznej, co spowodowało spadek udziału energii wytwarzanej z węgla o 20% w 2020 r. Jest to znaczny postęp, jednak eksperci twierdzą, że jeśli UE chce sprostać celom klimatycznym, udział energii wiatrowej i słonecznej będzie musiał wzrosnąć trzykrotnie w ciągu następnych dziewięciu lat.

“To znaczące, że Europa osiągnęła ten przełomowy moment na początku dekady globalnych działań klimatycznych” – wyjaśnia główny autor Dave Jones, starszy analityk ds. energii elektrycznej w Ember, niezależnej organizacji zajmującej się klimatem i globalną transformacją elektryczną.

“Europa polega na energii wiatrowej i słonecznej, głównie po to, aby zaprzestać wykorzystywania węgla do 2030 r., ale także wycofać się z produkcji gazu, zastąpić elektrownie jądrowe i zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną do samochodów elektrycznych, pomp ciepła i elektrolizerów”.

Kulminacja globalnych działań na rzecz klimatu wreszcie zaczyna być widoczna. Na całym świecie odnawialne formy energii w końcu zaczynają detronizować paliwa kopalne. W 2019 roku Szkocja wytworzyła tak dużo energii wiatrowej, że mogłaby ona wypełnić zapotrzebowanie nawet jeśli populacja zwiększyłaby się dwukrotnie.

W tym samym roku Wielka Brytania również osiągnęła ważny kamień milowy. Po raz pierwszy od 137 lat naród wygenerował więcej energii z farm wiatrowych, paneli słonecznych, elektrowni na biomasę i hydroelektrowni niż z węgla, ropy i gazu ziemnego.

Aby nie być gorszym, w 2020 roku Stany Zjednoczone po raz pierwszy od początku rewolucji przemysłowej zużyły więcej energii odnawialnej niż węglowej.

Europa dołączyła do walki i prawie w każdym jej kraju nastąpił spadek produkcji węgla. Nawet w poszczególnych krajach, takich jak Niemcy i Hiszpania, po raz pierwszy odnawialne źródła energii wyprzedziły paliwa kopalne.

Autorzy raportu twierdzą, że od 2015 r. spadek wykorzystania węgla spowodował, że energia elektryczna w Europie stała się o 29% czystsza, a w większości zawdzięczamy to energii wiatrowej i słonecznej.

Jeśli chodzi o energię wiatrową, Europa przoduje, generując prawie jedną trzecią całkowitej mocy wiatrowej na świecie. Tylko w 2020 roku produkcja energii wiatrowej w Europie wzrosła o 9 procent. Krajami, które miały w tym największy udział są Holandia, Szwecja i Belgia. Z drugiej strony produkcja energii słonecznej wzrosła o 15 procent.

Jednak w UE gaz ziemny jest nadal bardzo ważnym paliwem. Ilość uzyskiwanej z niego energii spadła w zeszłym roku o cztery procent, jednak od 2015 roku wzrosła o 14. Niektórzy naukowcy i ekolodzy są zaniepokojeni tym trendem, ponieważ gaz ziemny nadal przyczynia się do globalnego ocieplenia, choć w znacznie mniejszym stopniu niż spalanie węgla. Inni postrzegają to jako niezbędny pomost do energii odnawialnej. W związku z tym Grecja, Holandia i Polska odnotowały wzrost produkcji gazu w 2020 r. i nie jest jasne, czy odnawialne źródła energii wkraczają odpowiednio szybko, aby spowolnić ten trend.

“Tak więc chociaż wiatr i energia słoneczna zastępują węgiel, w żadnym kraju nie zaobserwowano, aby wiatr i słońce zaczęły znacząco zastępować wytwarzanie gazu” – wyjaśnia raport.

UE ma nadzieję osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 r., ale wygląda na to, że nie jesteśmy na właściwych torach. Pandemia również nie pomogła. W 2020 r. energia odnawialna nadal rosła w siłę pomimo dużej niepewności, ale naukowcy twierdzą, że spadek wytwarzania energii z paliw kopalnych “mógłby być jeszcze bardziej dramatyczny, gdyby nie taki wzrost popytu na energię elektryczną i najgorszy w historii rok energii jądrowej”. Produkcja energii jądrowej spadła o 10 procent w 2020 roku. Bez tego znaczącego spadku moglibyśmy zaobserwować mniejszą produkcję gazu i być może większy spadek zużycia węgla.

“Ożywienie gospodarcze po pandemii nie może spowolnić ochrony klimatu” – mówi Patrick Graichen, dyrektor Agory Energiewende – organizacji zajmującej się energią odnawialną.

“Dlatego potrzebujemy zdecydowanej polityki klimatycznej, takiej jak Zielony Ład, aby zapewnić stały postęp”.

Raport to w dużej mierze dobra wiadomość, ale jeszcze nie czas na świętowanie. Przed nami jeszcze dużo pracy.

 

Źródła: Carly Cassella / Science Alert

The European Power Sector in 2020

History made: Renewable energy surpassed fossil fuels for European electricity in 2020

Scotland Is Now Generating So Much Wind Energy, It Could Power Two Scotlands

For The First Time in 137 Years, UK Got More Power From Renewables Than Fossil Fuels

U.S. renewable energy consumption surpasses coal for the first time in over 130 years

Zdjęcia: Unsplash

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x