Wskazówki Zegara Sądu Ostatecznego nie będą się poruszać w tym roku

Broń jądrowa, globalne pandemie, przyspieszające zmiany klimatyczne: czy ludzkości kończy się czas? Pomimo okropności roku 2020 ludzkość zatrzymała się na drodze do armagedonu – przynajmniej według Zegara Sądu Ostatecznego, hipotetycznego zegarka, który corocznie ocenia naszą bliskość całkowitego unicestwienia.

W tym roku wskazówki Zegara Sądu Ostatecznego nie będą się poruszać i nadal pokazuje ten sam czas, który był ustawiony w zeszłym roku: 100 sekund do północy, Biuletyn Naukowców Atomowych (Bulletin of the Atomic Scientists / BAS), globalna organizacja ekspertów w dziedzinie nauki i polityki, ogłosiła na wirtualnym spotkaniu prasowym w środę (27 stycznia).

Zła wiadomość jest taka, że ​​wciąż jesteśmy bliżej północy niż kiedykolwiek od czasu wprowadzenia zegara ponad 60 lat temu. Z powszechnymi błędami w walce z pandemiom COVID-19 w krajach na całym świecie; niewielki postęp w eliminowaniu broni jądrowej; i niewystarczające łagodzenie destrukcyjnych zmian klimatycznych, BAS zdecydował się wstrzymać zegar w obecnym, niebezpiecznym czasie, jako ostrzeżenie i „sygnał alarmowy”, powiedzieli przedstawiciele BAS w oświadczeniu.

COVID-19 był nowicjuszem na liście wyzwań, przed którymi stanęła ludzkość w 2020 r. i chociaż trwają prace nad opanowaniem nowego koronawirusa, jego szybkie i śmiertelne rozprzestrzenianie się wykazało, że wiele krajów nie było przygotowanych do radzenia sobie z poważnymi globalnymi zagrożeniami zdrowotnymi, Rachel Bronson, prezes i dyrektor generalny BAS, powiedziała podczas konferencji prasowej.

„Rządy na całym świecie zrzekły się odpowiedzialności, nie współpracowały, a tym samym nie zapewniły ochrony zdrowia i dobrobytu swoich obywateli” – powiedział Bronson. Chociaż COVID w końcu ustąpi, nadal służy „jako historyczna pobudka”, pokazując, że urzędnicy są żałośnie nieprzygotowani do radzenia sobie z pandemiami, które mogą wystąpić w przyszłości, powiedział Bronson.

Globalna emisja dwutlenku węgla, główny czynnik wywołujący zmiany klimatyczne wywołane przez człowieka, tymczasowo spadła o około 17% z powodu pandemii, „ale w dużej mierze wszystko się wyrówna” – powiedziała Susan Solomon, profesor nauk środowiskowych z Massachusetts Institute of Technology (MIT) oraz członkini BAS Science and Security Board. Do końca 2020 r. emisje były tylko o około 4% niższe niż rok wcześniej „i oczekuje się, że wzrośnie, gdy świat wyjdzie z pandemii” – powiedziała Salomon podczas konferencji prasowej. W każdym razie redukcja emisji spowodowana pandemią nie jest zrównoważonym planem na przyszłość, dodała Solomon.

Jedno z największych i najdłużej istniejących zagrożeń egzystencjalnych ludzkości – broń jądrowa – pozostało „niedopuszczalnie wysokie”, a Stany Zjednoczone wydały ponad bilion dolarów na modernizację i rozwój programów broni jądrowej, powiedział członek zarządu BAS Steve Fetter, profesor nauk polityki publicznej na Uniwersytecie Maryland. Rosja utrzymuje prawie 1000 sztuk broni jądrowych, „które mogłyby zostać wystrzelone w ciągu kilku minut”, a takie kraje jak Chiny, Indie, Korea Północna i Pakistan nadal poszerzają swoje arsenały, dodał Fetter.

„Modernizacja i rozbudowa arsenałów nuklearnych w wielu krajach, w połączeniu z brakiem wysiłków dyplomatycznych w celu zmniejszenia zagrożeń jądrowych, zwiększyły prawdopodobieństwo katastrofy” – powiedział w oświadczeniu. „Według naszych szacunków, w 2020 r. zwiększył się potencjał doprowadzenia do wojny nuklearnej – jest to stale zagrożenie od ostatnich 75 lat”.

Pełzam do przodu

Aby co roku decydować o godzinie, Rada Nauki i Bezpieczeństwa [Science and Security Board] BAS konsultuje się z Bulletin’s Board of Sponsors – z których 13 jest laureatami Nagrody Nobla – w celu oceny zagrożeń. Ostatnie lata przyniosły alarmujące przyspieszenie zegara i umieszczenie wskazówek w pobliżu północy.

W 2018 r. wskazówka minutowa zegara przemieszczała się do przodu i wskazywała dwie minuty do północy – ostatni i jedyny raz, kiedy była tak blisko, miał miejsce w 1953 r., kiedy napięcia między Stanami Zjednoczonymi a byłym Związkiem Radzieckim rosły, a oba światowe supermocarstwa przeprowadziły pierwsze detonacje bomb wodorowych w odstępie zaledwie sześciu miesięcy.

Czas w zegarze zagłady zatrzymał się w 2019 r., ale w 2020 r. Ponownie odliczał do przodu, aby odzwierciedlić, że ludzkość stoi w obliczu „prawdziwej sytuacji kryzysowej – absolutnie niedopuszczalnego stanu rzeczy na świecie, który wyeliminował margines błędu lub dalsze opóźnienia”, powiedział Bronson w oświadczeniu.

Chociaż wskazówki Zegara Sądu Ostatecznego pozostają statyczne – na razie – egzystencjalne zagrożenia dla ludzkości wciąż rosną, powiedziała laureatka Pokojowej Nagrody Nobla Ellen Johnson Sirleaf, była prezydent Liberii i współprzewodnicząca Światowej Organizacji Zdrowia.

„To, co wszyscy przeszliśmy przez ostatni rok, pokazuje, że nie możemy sobie pozwolić na marnowanie czasu” – powiedziała Sirleaf na konferencji prasowej. „Przyszłe pokolenia nie zrozumieją ani nie wybaczą dalszej bezczynności w obliczu tak poważnych zagrożeń”.

Kiedy Zegar Zagłady zadebiutował na okładce magazynu BAS w 1947 roku, jego wskazówka minutowa była ustawiona na siedem minut do północy. W tamtym czasie uważano, że największym zagrożeniem dla ludzkości jest broń jądrowa. Chociaż liczba broni jądrowej w zapasach wojskowych spadła na całym świecie od czasu zimnej wojny, światowe wyliczenia pokazują, że pozostało około 13 410 głowic, poinformowała Federacja Amerykańskich Naukowców (Federation of American Scientists / FAS) we wrześniu 2020 r. z tych głowic około 91% należy do USA i Rosja.

Obecnie badacze BAS rozważają dodatkowe potencjalne czynniki wywołujące katastrofę na całym świecie, takie jak zmiana klimatu; przełomowe technologie; oraz powszechne wykorzystanie platform mediów społecznościowych, które napędzają szybkie rozprzestrzenianie się dezinformacji i podważają zaufanie do mediów i nauki.

W Stanach Zjednoczonych i na całym świecie skrajnie prawicowy ekstremizm pojawił się w 2020 roku jako rosnące źródło przemocy terrorystycznej i zakłóceń społecznych. Eksperci muszą teraz wziąć pod uwagę, że grupy wyznające radykalnie prawicowe ideologie mogą stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA, napisali przedstawiciele BAS 14 stycznia.

„Ci ekstremiści stanowią wyjątkowe zagrożenie ze względu na ich przewagę w instytucjach federalnych, takich jak wojsko, i możliwość infiltracji obiektów jądrowych, gdzie mogą uzyskać dostęp do poufnych informacji i materiałów jądrowych” – powiedzieli przedstawiciele BAS. „Politycy muszą działać zdecydowanie, aby lepiej zrozumieć i złagodzić to zagrożenie”.

Choroby zakaźne również wysunęły się na pierwszy plan w 2020 r. do tej pory COVID-19 zaraził ponad 99 milionów ludzi na całym świecie i zabił ponad 2 miliony, według Centrum Zasobów Koronawirusa Uniwersytetu Medycznego im. Johnsa Hopkinsa . W samych Stanach Zjednoczonych odnotowano ponad 25 milionów przypadków, a do tej pory ponad 400 000 Amerykanów zmarło na koronawirusa.

Wraz z COVID-19 skutki eskalacji zmian klimatu skłoniły naukowców z NASA do uznania 2020 r. za najgorętszy rok w historii, na równi z 2016 r. Średnie globalne temperatury na Ziemi wzrosły o 2 F (1,2 C) od 1880 r., a roczne globalne temperatury powierzchniowe z ostatnich 44 lata były wyższe niż średnie temperatury w XX wieku. W 2020 r. ilość pokrywy lodowej Arktyki spadła do rekordowo niskiego poziomu; Australia straciła ponad 20% swoich lasów podczas rekordowego sezonu pożarów; a sezon huraganów na Atlantyku był jednym z najbardziej intensywnych w historii, z rekordową liczbą 30 nazwanych burz.

Jakkolwiek okropne to wszystko brzmi, te wyzwania są stworzone przez człowieka – a rozwiązania dla nich również będą pochodzić ze zbiorowych ludzkich wysiłków, pomysłowości i woli, powiedzieli członkowie BAS na konferencji prasowej.

„Dziś mamy okazję do globalnego resetu, aby przyznać się do błędów z przeszłości i uczyć się na nich, a także lepiej przygotować się na przyszłe zagrożenia, „czy to z konfrontacją z bronią nuklearną, zmianami klimatycznymi, pandemiom” – powiedział Sirleaf.

„Mam nadzieję, że zrobimy coś więcej niż tylko spojrzenie na zegar” – dodała członek zarządu BAS Asha George, dyrektor wykonawczy Dwupartyjnej Komisji ds. Obrony Biologicznej.

„Mam nadzieję, że podejmiemy działania, aby cofnąć te wskazówki coraz dalej i dalej i uczynić świat bezpieczniejszym miejscem” – powiedział George.

Źródła: Mindy Weisberger

This is your COVID wake-up call: It is 100 seconds to midnight

Status of World Nuclear Forces

A threat to confront: far-right extremists and nuclear terrorism

Zdjęcia: Stocktrek Images/Getty

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x