Ultraprecyzyjne lasery usuwają komórki rakowe bez uszkadzania pobliskich tkanek

Naukowcy opracowują nowy system laserowy, który mógłby pomóc chirurgom w dokładniejszym i bezpieczniejszym usuwaniu raka.

Eksperci z Heriot-Watt University w Edynburgu opracowują nowy system, który pomoże chirurgom rozróżniać komórki rakowe w znacznie lepszej rozdzielczości i usuwać je bez uszkadzania zdrowej otaczającej tkanki.

Profesor Jonathan Shephard otrzymał 1,2 miliona funtów od Engineering and Physical Sciences Research Council (EPSRC) na opracowanie systemu.

Nowy system będzie oparty na ultraszybkich pikosekundowych laserach dostarczających energię w postaci serii impulsów o długości jednej bilionowej sekundy.

Zespół już udowodnił, że koncepcja działa w przypadku raka jelita grubego i obecnie współpracuje z klinicystami z University of Leeds i Leeds Teaching Hospital NHS Trust, aby opracować nowy system leczenia raka mózgu.

„Wcześniej skupialiśmy się na raku jelita grubego. Udowodniliśmy w laboratorium, że nasz system laserowy może usuwać komórki nowotworowe w sposób, który ogranicza uszkodzenia otaczających, zdrowych komórek – na szerokość ludzkiego włosa”- powiedział prof. Shephard.

„Ponieważ impulsy lasera są tak krótkie, nie ma czasu, aby ciepło spalało otaczającą tkankę, co dzieje się w przypadku obecnych narzędzi chirurgicznych. Opieramy się na naszej wiedzy na temat laserów stosowanych w chirurgii raka jelita grubego w kierunku zastosowania klinicznego i pracujemy nad dostosowaniem ich do raka mózgu, głowy i szyi, gdzie może to przynieść ogromne korzyści pacjentom. Najważniejszą zasadą każdej operacji raka jest zapewnienie usunięcia wszystkich komórek rakowych; niezastosowanie się do tego spowoduje nawrót raka. To ostateczny test precyzji, nawet mikroskopijna utrata zdrowej tkanki i uszkodzenie pobliskich ważnych struktur może mieć poważne konsekwencje funkcjonalne i ogromny wpływ na jakość życia”.

Zespół skoncentruje się również na opracowaniu elastycznego systemu światłowodowego, który w ciągu najbliższych trzech lat może namierzyć i usunąć komórki rakowe o dwa rzędy wielkości mniejsze niż obecna technologia.

Źródło: Jason Goodyer, Science Focus

Zdjęcie: Getty Images

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x