Ramię robota z pułapką na muchy może chwytać delikatne przedmioty

Nowy robot-chwytak jest “wyrwany” prosto ze świata roślin. Urządzenie, wykonane z odciętego kawałka muchołówki, może chwytać drobne, delikatne przedmioty, donosili naukowcy 25 stycznia w Nature Electronics.

Zwykle mięsożerna Dionaea muscipula zdobywa posiłek, gdy niczego nie podejrzewająca ofiara dotknie delikatnych włosów na jednym z przypominających szczękę liściu rośliny, powodując zamknięcie pułapki. Jednak poprzez przyklejenie elektrod do liści i niewielkie napięcie elektryczne naukowcy opracowali metodę wymuszania zamknięcia pułapek na muchy. Nawet po odcięciu liści z pułapkami zachowywały – pułapki –  zdolność zamykania się na polecenie nawet przez jeden dzień, mówi naukowiec zajmujący się materiałami Wenlong Li i współpracownicy z Nanyang Technological University w Singapurze.

Naukowcy twierdzą, że włączenie miękkiego, elastycznego materiału roślinnego do robotyki może pomóc w podnoszeniu delikatnych obiektów, które w przeciwnym razie zostałyby uszkodzone przez niezgrabne, sztywne chwytaki. Tak więc zespół Li przymocował kawałek pułapki na muchy do ramienia robota i użył aplikacji na smartfona do sterowania pułapką. Podczas eksperymentów robot chwytający ściskał kawałek drutu o średnicy pół milimetra. A kiedy roślina nie była przymocowana do ramienia robota, złapała również wolno poruszający się 1-gramowy ciężar.

Jedna wada: ponowne otwarcie pułapek zajmuje wiele godzin.

Źródła: Emily Conover

W. Li et alAn on-demand plant-based actuator created using conformable electrodesNature Electronics. Published online, January 25, 2021.doi: 10.1038/s41928-020-00530-4.

Zdjęcia: W. LI ET AL./NATURE ELECTRONICS 2021

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x