Jak wombaty robią kupę w kształcie kostki? Naukowcy docierają do sedna tajemnicy

Ludzie mogą być zafascynowani sześcianami, ale tylko jedno zwierzę wydala je: wombat tasmański. Ten włochaty australijski torbacz wyciska codziennie prawie 100 sześciobocznych odchodów – umiejętność, która od dawna fascynuje naukowców. Teraz naukowcy twierdzą, że odkryli, w jaki sposób jelito wombata tworzy te wyjątkowe odchody.

„To badanie jest naprawdę dobre” – mówi Sunghwan Jung, biofizyk z Cornell University, który bada mechanikę ruchów zwierząt i nie był zaangażowany w badania. To pokazuje, jak mówi, że wnętrzności tych zwierząt „są bardzo wyjątkowe”.

Wombat tasmański (Vombatus ursinus), który waży do 35 kilogramów, żyje na trawiastych równinach i lasach eukaliptusowych Australii, gdzie spędza noce wśród roślin, a dni w podziemnych tunelach. To zwierzę terytorialne, pozostawiające niezwykłe odchody jako wizytówkę. Ale jak to się dzieje, że z okrągłego odbytu wydobywa się tak ostro zakończona kupa?

Aby dojść do sedna tajemnicy, naukowcy dokonali sekcji wombata, który zginął po potrąceniu przez samochód. Zbadali jelita i odkryli, że zawierają dwa rowki, w których jelita są bardziej elastyczne, co zespół po raz pierwszy zgłosił w 2018 roku.

W ramach nowych badań naukowcy wypreparowali dwa kolejne wombaty i przebadali warstwy mięśni i tkanki jelit, znajdując obszary o różnej grubości i sztywności. Następnie stworzyli matematyczny model 2D, aby zasymulować, w jaki sposób regiony rozszerzają się i kurczą zgodnie z rytmami trawienia. Skrawki jelit kurczą się przez kilka dni, ściskając kupę, gdy jelita wyciągają z kału składniki odżywcze i wodę, donosi zespół w trafnie zatytułowanym czasopiśmie Soft Matter.

Sztywniejsze części są “jak sztywna gumowa opaska – będą się kurczyć szybciej niż miękkie regiony” – mówi David Hu, badacz biomechaniki z Georgia Institute of Technology i autor badania. Zespół odkrył, że bardziej miękkie obszary jelit ściskają się powoli i formują ostatnie rogi kostki. U innych ssaków falo-podobna perystaltyka mięśni jelit jest spójna we wszystkich kierunkach. Ale u wombata rowkowana tkanka i nieregularne skurcze występujące w wielu cyklach tworzą twarde kostki o płaskich bokach.

To pozostawia tylko jedną tajemnicę: dlaczego wombaty wyewoluowały w pierwszej kolejności sześcienną kupę. Hu spekuluje, że ponieważ zwierzęta wspinają się na skały i kłody, aby oznaczyć swoje terytorium, płaskostronne odchody nie staczają się z tych wysokich żerdzi.

Jeśli chodzi o to, co świat ma zrobić z tymi nowymi informacjami, Hu przyznaje, że „nie zastąpią one sposobu, w jaki produkujemy plastik”. Jednak strategia wombata może pomóc inżynierom w projektowaniu lepszych sposobów kształtowania cennych lub wrażliwych materiałów, mówi.

W międzyczasie Hu uważa, że ​​ta wiedza może pomóc badaczom w hodowaniu wombatów w niewoli. „Czasami ich odchody nie są tak sześcienne, jak [dzikie]” – mówi. Im kwadratowa kupa, tym zdrowszy wombat.

Źródło: Tess Joosse

Rubik’s Cube

How do wombats make cubed poo?

Zdjęcie: YANG I IN | Wideo: Science Magazine

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x