Kamień nazębny może ujawnić zwyczaje narkotykowe starożytnych ludzi

Chcesz wiedzieć, czy starożytny Sogdian palił marihuanę lub Wiking odurzył się lulkiem? Nowa metoda, która analizuje pozostałości narkotyków w kamieniu nazębnym, może wkrótce być w stanie to stwierdzić. Metoda, która pozwoliła wykryć ślady narkotyków na XIX-wiecznych szkieletach – i więcej substancji niż standardowe badania krwi 10 osób niedawno zmarłych – mogła prześledzić nawyki narkotykowe ludzkości sprzed setek tysięcy lat. To „nowa granica” – mówi archeolog Shannon Tushingham z Washington State University w Pullman, która bada pradawne używanie tytoniu w Ameryce Północnej, ale nie była zaangażowana w nowe prace.

Aby zbadać historię leków i narkotyków, większość naukowców przeszukuje fajki i naczynia do picia pod kątem utrzymujących się psychoaktywnych cząsteczek. Jednak analiza artefaktów pokrytych narkotykami często pomija substancje, takie jak grzyby halucynogenne, które nie wymagały pojemników. A artefakty nie ujawniają, kto został odurzony.

Archeolog Bjørn Peare Bartholdy, doktorant na Uniwersytecie w Leiden, podejrzewał, że rolnicy z XIX-wiecznej holenderskiej wioski bez lekarza mogli sami leczyć ból i choroby. Dlatego wraz z przełożoną Amandą Henry zajęli się nową techniką: zbadaniem kamienia nazębnego szkieletów, utwardzonej płytki nazębnej znanej jako kamień nazębny, którą dentysta usuwa co roku. Kamień nazębny zatrzymuje resztki jedzenia, napojów i innych substancji podczas życia człowieka i może przetrwać ponad milion lat na skamielinach. Henry i inni badali chrupiące rzeczy od dziesięcioleci, głównie po to, aby zrozumieć diety dawnych ludzi .

Ale nie było standardowego testu, który pozwoliłby wydobyć uwięzione pozostałości opiatów, konopi i innych narkotyków, o których podejrzewali, że używali rolnicy. Archeolodzy skontaktowali się z naukowcami z Uniwersytetu w Aarhus w Danii, w tym dentystą sądowym Dorthe Bindslev, aby sprawdzić, czy mogą zmienić standardowe metody wykrywania narkotyków we krwi lub włosach osób żyjących lub niedawno zmarłych.

Bindslev i współpracownicy zastosowali hydroksyapatyt – główny minerał kamienia nazębnego – i zmieszali go ze znanymi ilościami legalnych narkotyków, takich jak kofeina, nikotyna i kannabidiol, a także substancje kontrolowane, takie jak oksykodon, kokaina i heroina. Zmierzyli 67 narkotyków i ich metabolity przepuszczając mieszaniny przez wysokowydajny spektrometr masowy, który wykrywał różne cząsteczki na podstawie ich ładunku i wagi.

Następnie przetestowali swoją nową metodę na 10 zwłokach podejrzanych o zażywanie narkotyków poddawanych sekcji zwłok na Wydziale Medycyny Sądowej w Aarhus i porównali wyniki z wynikami testów narkotykowych krwi. Nowy protokół zidentyfikował 44 narkotyki i metabolity – nieco więcej niż standardowe badanie krwi – w tym heroinę, metabolit heroiny i kokainę, donoszą w Forensic Science International. „To naprawdę fajne badanie walidacyjne”, które byłoby niemożliwe w przypadku szkieletów długo pozbawionych krwi, mówi archeolog Jelmer Eerkens z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis.

Ponieważ kamień nazębny wydaje się przechowywać długoterminowy zapis zażywania narkotyków, mógłby być stosowany zamiast próbek włosów, gdy śledczy muszą przeprowadzić testy na obecność substancji po wydostaniu się narkotyków z krwiobiegu. I może pomóc napisać na nowo historię zażywania narkotyków, mówi Tushingham.

Jednak metoda ta, wykorzystująca niektóre próbki tak małe, jak ziarna piasku, wymaga bardzo czułego spektrometru mas, którego nie ma w typowych laboratoriach chemicznych lub archeologicznych. „Masz tylko jeden strzał”, ponieważ pomiar niszczy próbkę, mówi współautor badania Jørgen Hasselstrøm, toksykolog sądowy. Nie jest również jasne, jak długo kamień nazębny zatrzymuje charakterystyczne cząsteczki. Niektóre związki mogą z czasem ulegać degradacji, nawet w obrębie kamienia nazębnego. Tushingham mówi, że procedura ta pominęłaby również rośliny, które kiedyś były używane jako środki odurzające, pobudzające i leki, ale zostały zapomniane przez współczesnych ludzi. Mimo to chwali badanie: „Tego rodzaju podstawowe informacje mogą naprawdę popchnąć nas w nowe i interesujące kierunki”.

Zespół z Aarhus odkrył już nikotynę i inne narkotyki w kamieniu holenderskich szkieletów, a wyniki mają nadzieję opublikować w nadchodzącym roku. A Bindslev chętnie wypróbuje tę metodę na starożytnych zębach, które analizowała z innych powodów, w tym pozostałości z miejsc wikingów i klasztorów, w których mnisi podawali wczesne leki. Jeśli chodzi o badania nad używaniem narkotyków w starożytności, kamień nazębny „będzie miał przyszłość” – mówi.

Źródło: Bridget Alex

Oldest evidence of marijuana use discovered in 2500-year-old cemetery in peaks of western China

Biomolecular archaeology reveals ancient origins of indigenous tobacco smoking in North American Plateau

Pleistocene dental calculus: Recovering information on Paleolithic food items, medicines, paleoenvironment and microbes

Plant foods and the dietary ecology of Neanderthals and early modern humans

Entrapment of drugs in dental calculus – Detection validation based on test results from post-mortem investigations

Zdjęcie: LINE S. LARSEN

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x