Farmaceuta przyznaje się do manipulowania setkami dawek szczepionki na COVID-19

Jak twierdzą prokuratorzy federalni, pewien mężczyzna z Wisconsin zgodził się we wtorek przyznać się do winy za manipulowanie dawkami szczepionki Moderna COVID-19 pod koniec grudnia. Grożą mu dwa zarzuty próby manipulowania przy produktach konsumenckich z lekkomyślnym lekceważeniem ryzyka, że ​​inna osoba będzie narażona na śmierć lub uszkodzenie ciała. Grozi za to kara do 10 lat więzienia i grzywna w wysokości 250 000 USD.

Czterdziestosześcioletni farmaceuta Steven Brandenburg pracował poprzednio na nocnej zmianie w Aurora Medical Center w Grafton, Wisconsin. Wieczorami 24 i 25 grudnia wyjął z lodówki aptecznej specjalne opakowanie na szczepionki Moderna na wiele godzin, poinformowali urzędnicy Departamentu Sprawiedliwości. Brandenburg, który spędził ostatnie 23 lata jako licencjonowany farmaceuta, wiedział, co to spowoduje – szczepionki nie będą działać lub mniej skuteczne.

Władze Urzędu ds. Żywności i Leków, Federalne Biuro Śledcze i Departament Policji w Grafton rozpoczęły śledztwo w sprawie doniesień o rzekomych aktach sabotażu Brandenburga pod koniec grudnia. Agenci przeprowadzali wywiady z personelem szpitala, zbierali nagrania z monitoringu i przeglądali zapisy elektroniczne.

W trakcie śledztwa władze odkryły, że Brandenburgia wierzy w szereg teorii spiskowych i „historii alternatywnych”. Podzielił się tymi przekonaniami ze współpracownikami w centrum medycznym. Obawiał się także szczepionek, zwłaszcza szczepionki Moderna COVID-19.

Pięćdziesiąt siedem osób w centrum medycznym otrzymało dawki szczepionki, którą rzekomo były sabotowane przez Brandenburga. Według Departamentu Sprawiedliwości nadal nie jest jasne, czy te dawki okazały się nieskuteczne.

„Farmaceuci należą do najbardziej zaufanych specjalistów” – powiedział odpowiedzialny za agencję FBI agent specjalny Robert Hughes z Milwaukee. „Ta osoba wykorzystała swój dostęp do manipulowania fiolkami bardzo potrzebnej szczepionki COVID-19. FBI bardzo poważnie traktuje zarzuty fałszowania produktów konsumenckich i wykorzysta wszystkie dostępne zasoby, aby postawić przed sądem tych, którzy celowo narażają zdrowie publiczne.”

Źródła: npr.org | Zdjęcia: Ozaukee County Sheriff’s Office/AP

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x