Dlaczego dzięcioły nie przyczepiają się do drzew

Wbij gwóźdź w drzewo, a utknie. Dlaczego więc to samo nie dzieje się z ostrymi dziobami dzięciołów? Naukowcy twierdzą, że w końcu mają odpowiedź.

W ramach nowych badań naukowcy nagrywali z dużą prędkością filmy przedstawiające dwa dzięcioły czarne (Dryocopus martius) dziobiące pnie z twardego drewna w ogrodach zoologicznych i analizowali je klatka po klatce, aby zobaczyć, jak głowa i dziób poruszają się podczas każdego dziobania. Sekret ptaka: zdolność do niezależnego poruszania górnym i dolnym dziobem – informuje zespół na corocznym wirtualnym spotkaniu Society for Integrative and Comparative Biology.

Gdy czubek dzioba dzięcioła uderza w drzewo, głowa ptaka nieznacznie obraca się w bok, unosząc górną część dzioba i przekręcając ją nieco w drugą stronę, ujawniają filmy. To pociągnięcie otwiera dziób w niewielkim stopniu i tworzy wolną przestrzeń między czubkiem dzioba a drewnem na dnie przebitego otworu, dzięki czemu ptak może łatwo cofnąć dziób.

Do tej pory naukowcy sądzili, że dzioby dzięciołów muszą być sztywno przytwierdzone do czaszki, aby skutecznie wwiercić się w drewno w poszukiwaniu owadów. Ale tak naprawdę, elastyczność rachunku w tych stawach zapewnia, że podpis ptaka “rat-a-tat-tat” nie kończy się na “rat”.

Źródło: Elizabeth Pennisi

How woodpeckers manage to retract their beak quickly after it got stuck in wood

Zdjęcie: Unsplash | Wideo: Science Magazine

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x