Dlaczego psy zakopują kości?

Gryzienie kości to jedno z ulubionych zajęć psów. Jeśli kość jest bardzo lubiana, pies może ją nawet zakopać.

Ludziom takie zachowanie może wydawać się dziwne, więc dlaczego psy inwestują tyle energii w zakopywanie cennych rzeczy?

„Powodem, dla którego pies coś zakopuje, jest zachowanie tego na później” – powiedział Teoti Anderson, profesjonalny trener psów i konsultant behawioralny z Florydy. „Kiedy nie wiesz, kiedy znajdziesz następny posiłek, warto ukryć resztki”.

Czynność polegająca na zakopywaniu kości jest rodzajem „magazynowania żywności”, czyli przechowywania dostępnego zapasu żywności w celu późniejszego dostępu. Jest to powszechne zachowanie wielu gatunków ptaków i ssaków, w tym u przodków psów domowych – szarego wilka – po którym psy odziedziczyły instynkt zakopywania.

Podczas gdy wilki, które są znane ze swoich sprytnych umiejętności łowieckich, zwykle pozostają na obszarze poszukiwań wystarczająco długo, aby całkowicie pożreć swoją ofiarę, od czasu do czasu będą zakopywać resztki ofiary, zgodnie z badaniem z 1976 roku opublikowanym w czasopiśmie Ethology. (Wilki i inne psowate są znane jako „hoarding [gromadzenie lub buforowanie]”, co oznacza, że przechowują resztki jedzenia w kryjówkach położonych na dość dużych obszarach).To samo badanie wykazało, że nawet szczenięta wilków zmieniają swoje “skrytki”, aby nie zostały odkryta przez rodzeństwo. Tak więc, kiedy psy wykazują to pozornie niezwykłe zachowanie na twoim podwórku, możesz być pewien – po prostu podążają za swoim instynktownym „wewnętrznym wilkiem”.

Większość dzisiejszych psów nie musi przechowywać pożywienia, ponieważ mają kochających rodziców, którzy je karmią, ale to nie znaczy, że ich naturalna potrzeba schowania rzeczy na później nadal nie istnieje. Czasami instynkt zakopywania rzeczy nie ma nic wspólnego z przechowywaniem żywności lub ochroną przed padlinożercami. Według psiego behawiorysty Cesara Millana grzebanie może być dla psa sposobem na delektowanie się cennymi przedmiotami, dzięki czemu można się nimi ponownie cieszyć później. Może to być również sposób na zainicjowanie przez znudzone psy zabawy z właścicielem lub może to być odprężenie dla zestresowanych psów.

Tymczasem niektóre rasy, takie jak teriery, są po prostu bardziej skłonne do kopania, zakopywania pożywienia lub kopania dołów bez żadnego konkretnego powodu. „Psy hodowane specjalnie w celu polowania lub ścigania zwierząt w swoich norach często lubią zakopywać zabawki, kości i smakołyki” – powiedział Anderson. – Więc nierzadko zdarza się, że jamnik zakopuje kość pod poduszkami kanapy. Anderson dodał, że jeśli pies nie ma instynktu grzebania, nie powinno to być powodem do niepokoju.

Psy, które robią „kryjówki”, zdają się odwiedzać swoje skarby, gdy tylko najdzie ich ochota. „Niektóre psy chowają smakołyk, a następnie ignorują je przez tydzień. Niektóre psy wydają się niezdecydowane i zmieniają kryjówki 20 razy, zanim zakopią coś w ostatecznym miejscu. A inne psy zakopują kość i całkowicie o niej zapominają” – powiedział Anderson.

Jeśli pies nie “odnajdzie zakopanego skarbu”, możesz być pewien, że pies nie zapomniał lokalizacji miejsca w którym coś zakopał. Według badań opublikowanych w czasopiśmie Applied Animal Behaviour Science psy mają niesamowicie wyostrzony węch, około 10 000 do 100 000 razy silniejszy niż ludzie, więc zapamiętanie ich kryjówek rzadko jest problemem.

Jakie rodzaje rzeczy oprócz kości lubią zakopywać psy? Anderson powiedział, że tak naprawdę mogą zakopywać wszystko. „Znałem kiedyś psa, który zakopałby skały. Nie mam pojęcia, dlaczego te skały były tak wyjątkowe, ale były dla niego wyjątkowe”.

Źródła: Tiffany Means

Food Caching by Red Foxes and Some Other Carnivores

Why Dogs Bury Things

Naturalistic quantification of canine olfactory sensitivity

Zdjęcia: Guinness World Records

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x