Ustawowy wiek “dorosłości” w Japonii jest teraz niższy o dwa lata

Wcześniej w tym miesiącu Japonia obchodziła Dzień Pełnoletności, organizując ceremonie dla osób, które niedawno lub wkrótce ukończą 20 lat, czyli będą pełnoletnie. Jednak ten liczbowy punkt zwrotny ulegnie zmianie w przyszłym roku.

W 2018 roku rząd Japonii zatwierdził nowelizację kodeksu cywilnego, która obniży wiek pełnoletności o dwa lata, do 18 lat od 1 kwietnia 2022 roku. Nie jest to jednak ogólna zmiana, ponieważ nawet po zmianie niektóre prawa i przywileje, których obecnie odmawia się nieletnim, pozostaną niedostępne dla osób poniżej 20 roku życia.

W związku z tym, że zmiana nastąpiła za nieco ponad rok, Line Research przeprowadziła ankietę wśród japońskich uczniów szkół średnich, aby zobaczyć, jak się z tym czują, a także jak dobrze to rozumieją.

Po pierwsze, dziewczęta były dość podzielone co do tego, czy zgadzają się z obniżeniem wieku pełnoletności, a 32 procent zgadza się z ideą “legalnej dorosłości” zaczynającej się od 18 roku życia, 27 procent było przeciwnych.

Z drugiej strony chłopcy byli znacznie bardziej entuzjastycznie nastawieni do wcześniejszego osiągnięcia progu dorosłości – 48 procent było za, a tylko 15 procent było przeciwnych (zapytano 393 dziewcząt i 406 chłopców).

Wyniki dla dziewcząt (na górze) i chłopców (na dole), z gradacją kolorów od lewej do prawej pokazujące liczby zdecydowanie za, za, obojętne, przeciwne, zdecydowanie przeciwne i niezdecydowane.

W ankiecie zapytano następnie, czy nastolatki wiedzą o konkretnych zmianach praw względem 18-latków (odpowiedzi udzieliło 514 dziewcząt i 498 chłopców). Najbardziej zdawali sobie sprawę z tego, że wiek, w którym kobiety mogą zawrzeć związek małżeński, faktycznie wzrośnie z 16 do 18 lat, 69 procent dziewcząt i 59 procent chłopców stwierdziło, że wiedzieli (wiek małżeński dla chłopców pozostanie taki sam – 18 lat).

Głównym powodem obniżenia wieku dorosłości jest przyznanie 18 i 19-latkom prawa do niezależności finansowej i społecznej. Japońscy licealiści kończą szkołę w wieku 17 lub 18 lat, ale ci, którzy zamiast iść na studia, rozpoczynają pracę, pozostają nieletnimi, co oznacza, że ​​potrzebują zgody rodziców na takie rzeczy, jak wynajęcie własnego mieszkania i ubieganie się o kartę kredytową. W przypadku dzieci z rodzin patologicznych może to sprawić, że będą “przywiązane” do niezdrowego lub niebezpiecznego środowiska życia, nawet jeśli pracują i są w stanie samodzielnie się utrzymać.

W ankiecie zapytano również o kilka konkretnych nowych praw dla 18-latków.

Czy wiesz, że 18-latkowie będą mogli…?
● Wystąpić o własne karty kredytowe (wiedziało: 48% dziewcząt, 49% chłopców)
● Zawierać własne umowy na telefon komórkowy (wiedziało: dziewczęta 36%, chłopcy 45%)
● Mieszkać samodzielnie / podpisywać umowy najmu mieszkania (wiedziało: dziewczęta 37%, 41% chłopców)
● Zmiana statusu zamieszkania lub zatrudnienia bez zgody rodziców (wiedziało: dziewczęta 30%, chłopcy 35%)
● Złożyć wniosek o pożyczki bankowe (wiedziało: 25% dziewczęta, 30% chłopcy)
● Poddać się terapii konwersyjnej (zmiana orientacji seksualnej) (wiedziało: dziewczęta 12%, chłopcy 15 procent)

Z drugiej strony kilka potencjalnych wad pozostanie “poza zasięgiem”, dopóki 18-latkowie nie osiągną 20 roku życia.

Czy wiesz, że nadal musisz mieć 20 lat, aby…?
● Spożywanie lub kupowanie alkoholu (wiedziało: dziewczęta 89%, chłopcy 79%)
● Używanie lub kupowanie wyrobów tytoniowych (wiedziało: dziewczęta 88%, chłopcy 78%)
● Uprawianie hazardu w wydarzeniach, takich jak wyścigi konne (wiedziało: dziewczęta 39%, chłopcy 47%)

Ponieważ większość japońskiej młodzieży kontynuuje naukę w szkole policealnej, ciesząc się finansowym wsparciem rodziców, zmiana nie będzie miała zauważalnego wpływu na wszystkich.

Jednak zamknięcie “luki”, która pozwalała kobietom na małżeństwo w wieku 16 lat i zapewnienie 18-latkom możliwości zerwania z patologicznymi rodzinami, będzie mogło zmienić życie niektórych.

Źródła: PR Times | Zdjęcia: Pakutaso

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x