Środek do dezynfekcji rąk powoduje epidemię chemicznych oparzeń oczu dzieci

Cały te środki do dezynfekcji rąk, który ludzie stosują od początku pandemii COVID-19, doprowadziły do czegoś więcej niż tylko suchych rąk i nieprzyjemnego zapachu: coraz więcej dzieci pojawia się w szpitalach ze środkiem do dezynfekcji rąk w oczach, w niektórych przypadkach dzieciom grozi nawet ślepotą.

W artykule opublikowanym w czwartek (21 stycznia) w czasopiśmie JAMA Ophthalmology, naukowcy pracujący z danymi z Francuskiego Centrum Kontroli Trucizn (PCC) stwierdzili siedmiokrotny wzrost w tym kraju dzieci, którym do oczu dostał się środek do dezynfekcji rąk. W 2019 roku środek dezynfekujący do rąk stanowił zaledwie 1,3% wszystkich przypadków narażenia oczu na chemikalia w pediatrycznej bazie danych. Do końca 2020 roku liczba ta wzrosła do 9,9%. Tylko jedno dziecko we Francji wymagało hospitalizacji ze względu na środek odkażający w oczach w 2019 r. W 2020 r. 16 dzieci było hospitalizowanych z powodu takiej ekspozycji chemicznej. W drugim badaniu w tym samym czasopiśmie opisano dwa przypadki z Indii, w których środek do dezynfekcji, który dostał się do oczu małych dzieci miał poważne konsekwencje dla ich stanu zdrowia (chociaż oba w pełni wyzdrowiały po leczeniu).

Naukowcy napisali, że środek dezynfekujący do rąk jest tak drażniący dla oczu, ponieważ zazwyczaj zawiera wysokie stężenie alkoholu, zazwyczaj w postaci etanolu, który może zabić określone komórki rogówki. Małe dzieci wydają się szczególnie podatne na tego rodzaju obrażenia, ponieważ są na odpowiedniej wysokości aby przypadkowe rozpylenie alkoholu z wolnostojącego dozownika trafiło bezpośrednio do ich oczu. Niektóre dzieci mogą również nieświadomie wcierać środek dezynfekujący w oczy po nałożeniu go na ręce.

Największym zagrożeniem dla dzieci mogą być dozowniki w miejscach publicznych, które zwykle znajdują na stojakach na wysokości oczu małego dziecka – odkryli naukowcy. Chociaż tylko 16,4% dzieci, które miały środek dezynfekujący w oczach we Francji w maju 2020 r., zetknęło się z dozownikami z płynem do dezynfekcji w miejscach publicznych, do sierpnia 2020 r. liczba ta wzrosła do 52,4%.

„Dzieci są z natury ciekawskie i świetnie naśladują” – napisała okulistka z New York University Kathryn Colby w artykule wstępnym towarzyszącym dwóm artykułom JAMA Ophthalmology. „Przy obecnym, powszechnym stosowaniu środka odkażającego do rąk w miejscach publicznych, nie jest nieoczekiwane, że małe dzieci będą “badać” te dozowniki, z których wiele wydaje się być źle zaprojektowanych i potencjalnie niebezpiecznych dla dzieci.”

Kiedy dochodzi do takiego kontaktu, konsekwencje mogą być nieprzyjemne. W dwóch opisach przypadków w Indiach dzieci pojawiły się w szpitalu z poważnym bólem.

Czteroletnia dziewczynka której środek do dezynfekcji dostał się do prawego oko podczas wizyty w sklepie  dzień przed przyjściem do szpitala, zauważyła, że jasno ​​światło jest dla niej do zniesienia, a jej powieki były opuchnięte. Doszło również do uszkodzenia wewnętrznej tkanki powieki i rogówki. Jednak jej oko zagoiło się po przemyciu roztworem soli fizjologicznej na sali operacyjnej oraz po kilku dniach otrzymywania kropli do oczu co kilka godzin.

Pięcioletni chłopiec, który pojawił się w szpitalu zaledwie godzinę po ekspozycji, miał podobne uszkodzenie wewnętrznej wyściółki prawej powieki, a niektóre komórki jego rogówki zaczęły obumierać. Jednak podobnie wyzdrowiał po przemyciu solą fizjologiczną oraz po kilkudniowym otrzymywaniu kropli do oczu co kilka godzin.

Nie wszystkie dzieci miały tyle szczęścia. Według francuskiej bazy danych dwoje dzieci wymagało przeszczepu tkanki rogówki pobranej z łożyska, aby oczy mogły się prawidłowo zagoić.

Aby uniknąć tego problemu, naukowcy napisali, że prawdopodobnie najlepiej jest trzymać się mycia rąk wodą z mydłem, które i tak jest bardziej skuteczne niż środek dezynfekujący. A rodzice powinni zadbać o to, aby uczyć swoje dzieci, jak prawidłowo używać dozowników. (Zasugerowali również, że sklepy powinny wprowadzić stacje odkażające dla dzieci na wysokościach poniżej poziomu oczu typowego dziecka).

Jeśli Twojemu dziecko (lub osobie dorosłej) wpadł do oka środek dezynfekujący ręce, Optometrists Network zaleca natychmiastowe podjęcie kilku kroków:

  • Nie pozwól przecierać oczu. Należy tego unikać „za wszelką cenę”, ponieważ może to pogorszyć sytuacje.
  • Przemyć podrażnione oko przez dziesięć minut ciepłą wodą. Jeśli to możliwe, poproś, aby trzymać głowę pod kranem, aby woda mogła dostać się do oczu i wypłukać środek dezynfekujący.
  • Jeśli pieczenie i kłucie nie ustąpi, lub jeśli ich wzrok ulegnie zmianie lub jeśli wystąpi utrata wzroku, należy jak najszybciej skontaktować się z okulistą i potraktować sytuację jako nagły i pilny wypadek . (Jeśli nie masz dostępu do okulisty, udaj się na pogotowie).

Colby napisała, że dane pokazują, że nadszedł czas na kampanię uświadamiającą, aby trzymać dzieci z dala od dozowników. Napisała, że ​​w perspektywie długoterminowej problem się zmniejszy wraz z ustąpieniem pandemii COVID-19.

Źródła: Rafi Letzter

Eye Emergency: Hand Sanitizer in Your Eye

Zdjęcia: Mehedi Hasan/NurPhoto via Getty Images

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x