Szkocki rzeźnik Simon Howie współpracował z firmą Stratonauts zajmującą się edukacją i badaniami kosmicznymi, aby w tym miesiącu wystrzelić 454g haggis w Perth i Kinross.

Haggis [specjał szkockiej kuchni narodowej, przyrządzany z owczych podrobów, wymieszanych z cebulą, mąką owsianą, tłuszczem i przyprawami, zaszytych i duszonych w owczym żołądku] został przymocowany do balonu pogodowego i wzbił się ponad 20 mil (32 702 metrów) nad Ziemią – co odpowiada prawie czterokrotności wysokości Everestu.

Po wystartowaniu z siedziby Simon Howie w Dunning, przeleciał nad Stirling, Falkirk, Edynburgiem i Pentland Hills, zanim bezpiecznie wylądował w Lauder in the Borders.

Pan Howie powiedział, że chce rozpocząć rok od „podniesienia na duchu opinii publicznej” i był podekscytowany współpracą ze Stratonautami, „aby wynieść szkocką potrawę narodową na nowy poziom”.

„Burns Night [Noc Burnsa – szkockie święto obchodzone na cześć Roberta Burnsa, narodowego wieszcza Szkotów celebrowane w okolicach przypuszczalnego dnia jego narodzin tj. 25 stycznia] to dla nas jedna z najważniejszych dat w kalendarzu żywieniowym i chcieliśmy uczcić tę okazję, wysyłając najlepiej sprzedające się haggi w Wielkiej Brytanii na skraj kosmosu” – powiedział.

Pan Howie powiedział, że jego firma ciężko pracowała, aby zwiększyć produkcję w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie, a teraz Burns Night, które Szkoci obchodzą 25 stycznia, aby uczcić życie i twórczość poety Roberta Burnsa.

Ponieważ blokada nadal obowiązuje, Howie powiedział, że ma nadzieję, że ten niezwykły wyczyn „zapewni każdemu bardzo potrzebną radość”.

Szkocki przysmak leciał dwie godziny, 37 minut i pokonał dystans 52 mil (83.6 kilometrów). Teraz został bezpiecznie przetransportowany z powrotem do siedziby firmy, gdzie będzie przechowywany przez lata jako „pierwszy haggis w kosmosie”.

Pan Howie powiedział, że jest nadzieja, że ​​misja wzbudzi międzygalaktyczne i naukowe zainteresowanie młodymi ludźmi.

Po zniesieniu obecnych ograniczeń COVID firma planuje przeprowadzić warsztaty we współpracy ze Stratonautami w lokalnych szkołach podstawowych, aby zachęcić więcej uczniów do karier związanych z naukami ścisłymi, technologią, inżynierią i matematyką.

Lewis Campbell, dyrektor Stratonauts, powiedział: „Start z Dunning był trudny ze względu na wiatry, musieliśmy zapewnić bezpieczne odzyskanie materiału filmowego i oczywiście samego „space haggis”.

„Po tygodniach monitorowania pogody, w końcu pojawiło się okno – warunki idealne. Po osiągnięciu ponad 20 mil (32 702 metrów), haggi spadły na Ziemię z prędkością prawie 200 mil na godzinę (321.8 kilometrów na godzinę), zanim otworzył się spadochron – oznacza to, że ​​jest to również prawdopodobnie najszybszy haggis na świecie”.

Źródła: news.sky.com | Zdjęcia: Stratonauts / Simon Howie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x