Lotos a nie dragon fruit: rodzinny stan premiera Indii zmienia nazwę owocu

Rząd indyjskiego stanu Gujarat, będącego ojczyzną premiera Narendry Modiego, podjął decyzję o zmianie nazwy smoczego owocu, ponieważ wydaje się, że oryginalna nazwa jest kojarzona z Chinami (chinese dragon fruit).

Indie i Chiny znajdują się obecnie w konflikcie wojskowym wzdłuż spornej granicy w Himalajach, a New Delhi zareagowało na śmierć 20 swoich żołnierzy w czerwcu, zakazując chińskich aplikacji (Tik Tok) i ograniczając import.

„Rząd Gudżaratu zdecydował… słowo dragon fruit nie jest właściwe i jest kojarzone z Chinami. Owoc ma kształt lotosu, dlatego nadaliśmy mu nową nazwę w sanskrycie – kamalam. Nie ma w tym nic politycznego ”- powiedział we wtorek (19.01) mediom Vijay Rupani, szef rządu stanu Gudżarat.

Lotos, lub kamal, jak go nazywa się w hindi, jest symbolem rządzącej partii Modiego, Bharatiya Janata Party (BJP). Odtąd owoc w stanie będzie znany jako kamalam, powiedział Rupani, który pochodzi z BJP.

Zmiany nastąpił kilka miesięcy po tym, jak Modi pochwalił rolników w programie radiowym za uprawę dragon fruit w suchym regionie Kutch w Gujarat.

„Potem zwrócili się do mnie rolnicy i zasugerowali zmianę nazwy dragon fruit na kamalam”, powiedział Reuterowi Vinod Chavda, członek parlamentu BJP z Kutch.

„Cieszę się, że państwo zaakceptowało propozycję”.

W Kutch jest ponad 200 rolników, którzy uprawiają dragon fruit na powierzchni ponad 1500 akrów, powiedział Haresh Thakkar, rolnik z regionu.

„Indyjska nazwa owocu przyniesie nam więcej szczęścia. Uważamy, że poziom akceptacji tego owocu również wzrośnie, jeśli będzie traktowany jako owoc indyjski ”- powiedział Thakkar, który uprawia dragon fruit od pięciu lat.

Owoce są również uprawiane w sąsiednim stanie Maharashtra oraz w północno-wschodnich Indiach. Nic nie wskazywało na to, że tamtejsze samorządy planowały zmianę nazwy.

Opozycyjna partia Congress nazwał zmianę nazwy “chwytem odwracającym uwagę”.

„Rząd nie ma nic wartościowego do pokazania jako osiągnięcia i stara się odwrócić uwagę od prawdziwych problemów” – powiedział rzecznik Kongresu Gujarat Manish Doshi.

Źródła: reuters.com | Zdjęcia: reuters

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x