Dlaczego filmy romantyczne mogą tworzyć problemy społeczne?

Nawet filmy spoza gatunku romansu propagują związki. Wiele filmów ma romantyczne wątki poboczne. Oprócz osiągnięcia przez bohatera celu odnajduje on także miłość.

Są to przykłady singlizmu, terminu ukutego przez psycholog Bellę DePaulo, w celu opisania stereotypów i piętna związanego z osobami, które nie są małżeństwem lub w inny sposób nie są w związku.

Samotność musi być dokładniej przedstawiana w fikcji i filmie, ponieważ populacja singli stale rośnie. Pięćdziesiąt lat temu ludzie często pobierali się zaraz po ukończeniu szkoły średniej lub studiów. Obecnie dzieje  się to później, a wiele osób w ogóle nie decyduje się na formalizowanie związków.

Szacuje się, że w chwili pisania tego tekstu około 25% dorosłych w Polsce to osoby samotne. Chociaż większość ludzi zawiera związek małżeński w którymś momencie swojego życia, przewiduje się, że do 2030 r. 25% dorosłych w wieku od 45 do 54 lat nigdy nie wejdzie w związek małżeński. Biorąc pod uwagę ten wzrost i uwzględniając osoby samotne, które nigdy się nie wejdą w związek, rozwodników lub wdowców, populacja osób samotnych będzie jeszcze większa.

Niektóre najnowsze filmy odzwierciedlają ten trend. Na przykład Christy Lemire zauważyła w swojej recenzji filmu “Jak to robią single” z 2016 roku, że „to… odświeżające, że nie wszyscy są połączeni i szczęśliwi. Niektórzy kończą sami – i też mogą być szczęśliwi”. Film “Spinster” z 2019 roku, kończy się, gdy do niedawna nieszczęśliwa i samotna Chelsea Peretti staje się szczęśliwym singlem.

Dlaczego powinno nas to obchodzić?

Takie stereotypy mogą być szkodliwe. Wiele osób angażuje się w romantyczne związki, ponieważ czują się “niekompletni”. Takie zaangażowanie może doprowadzić ich do pozostania w tych związkach, nawet jeśli staną się niespełnione, toksyczne lub nawet niebezpieczne. (Przykładem jest zwiększony wskaźnik przemocy domowej podczas COVID-19).

W kilku badaniach powiązano korelację między konsumpcją mediów a wysokimi oczekiwaniami wobec romansu i małżeństwa. Badacze Lippman, Ward i Seabrook (2014) stwierdzili, że im więcej filmów i programów telewizyjnych o tematyce romantycznej oglądali studenci, tym większe było prawdopodobieństwo, że uwierzą, że romantyczne relacje powinny odzwierciedlać to, co widzą na ekranie.

Chociaż można ogólnie założyć, że poglądy studentów są mniej narażone na kształtowanie przez fikcyjne przedstawienia romansów, możemy się zastanawiać, czy ludzie w tym wieku mogą podejmować ważne decyzje, takie jak zawarcie związku małżeńskiego lub posiadanie dzieci, na podstawie tego, co widzą w mediach.

Rozważmy hipotetyczny scenariusz poniżej:

Kasia i Tomek są parą w wieku studenckim i wiele z ich przekonań na temat romansów ukształtowało oglądanie romansów w mediach. Decydują się na ślub wkrótce po ukończeniu studiów. Niedługo potem urodziło im się dziecko, Ania. Pozornie wydają się szczęśliwą rodziną, ale nadal mają problemy i generalnie nie są zadowoleni z wyboru, który podjęli. Trwa to do czasu, gdy Ania kończy 18 lat, kiedy to decydują się na rozwód.

Taki scenariusz może wydawać się skrajny, ale takie okoliczności nie są rzadkością. Wiele par pozostaje w “złych” małżeństwach lub związkach partnerskich, ponieważ przekonano ich, że bycie singlem jest złe. Nie wiemy, czy na pary w podobnych sytuacjach wpłynęły media, ale na pewno potrzeba więcej badań, aby ustalić dokładną przyczynę tego problemu.

Niezależnie od tego, czy jest, tak czy inaczej, należy pamiętać, aby spoglądać na te filmy krytycznym okiem, jeśli chodzi o przesłanie, które próbują promować, aby nie miały wpływu na uparte tkwienie w niezdrowych związkach.

 

Źródła: Elyakim Kislev Ph.D. / Psychology Today

Marriage Rate Dropping in China, 200 Million Adults are Single

How to Be Single

Isn’t it romantic? Differential associations between romantic screen media genres and romantic beliefs

Singles now outnumber married people in America – and that’s a good thing

Does Television Viewing Cultivate Unrealistic Expectations About Marriage?

Adolescents and ambivalence toward marriage: A cultivation analysis

Record Share of Americans Have Never Married

Zdjęcia: Unsplash

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x