Pierwszy zachowany odbyt dinozaura jest “doskonały” i “wyjątkowy”

Pierwszy odkryty odbyt dinozaura rzuca światło tam, gdzie słońce nie dociera. Odkrycie ujawnia, w jaki sposób dinozaury używały tego wielofunkcyjnego otworu – naukowo znanego jako kloaka – do robienia kupek, siusiania, rozmnażania i składania jaj.

Pupa  [ang. derriere] dinozaura jest tak dobrze zachowana, że naukowcy mogli zobaczyć pozostałości dwóch małych wybrzuszeń przy jego „tylnych drzwiach”, w których mogły znajdować się piżmowe gruczoły zapachowe, których gad prawdopodobnie używał podczas zalotów – dziwactwo anatomiczne obserwowane również u żywych krokodyli, mówią naukowcy którzy badali okaz.

Chociaż pupa [ang. caboose] tego dinozaura ma pewne cechy wspólne z tyłami niektórych żywych stworzeń, jest to również jedyny w swoim rodzaju otwór, który odkryli naukowcy. „Anatomia jest wyjątkowa” – powiedział dla Live Science Jakob Vinther, paleobiolog z Uniwersytetu w Bristolu w Wielkiej Brytanii. Nie do końca wygląda jak otwór u ptaków, które są najbliższymi żyjącymi krewnymi dinozaurów. Wygląda trochę jak tylny otwór krokodyla, powiedział, ale pod pewnymi względami jest inny. „To jego własna kloaka, ukształtowana w doskonały, niepowtarzalny sposób” – powiedział Vinther.

Dobrze zachowana pupa [ang. booty] należy do dinozaura Psittacosaurus, szczeciniastego dinozaura wielkości labradora o rogowym pysku, co oznacza, że ​​był krewnym Triceratopsa. Podobnie jak jego słynny kuzyn z trzema rogami, Psittacosaurus żył w okresie kredy, który trwał od około 145 milionów do 65 milionów lat temu. Wcześniej Vinther i jego koledzy badali ten okaz Psittacosaurus znaleziony w Chinach, aby określić jego kolor skóry i zauważył wówczas, że zachowały się jego dolne fragmenty.

„Wtedy miałem okazję ponownie przyjrzeć się okazowi z bliska i nagle zdałem sobie sprawę: „O mój Boże, kloaka jest właściwie całkiem dobrze zachowana i możemy zobaczyć jakąś anatomię, którą nie sądziłem, że możemy zobaczyć – powiedział Vinther. Tak więc, przyjrzał się bliżej z badaczami Robertem Nichollsem, paleoartystą, i Diane Kelly, ekspertem w dziedzinie penisów kręgowców i systemów kopulacyjnych z University of Massachusetts Amherst.

Zbliżenie na zachowany otwór kloakalny Psittacosaurus (na górze) i ilustracja tego, jak mógł wyglądać (na dole). (Zdjęcie: Vinther J. i in. Current Biology. (2021))

Żadna z rozrodczych tkanek miękkich (takich jak penis) nie została zachowana. Dlatego naukowcy nie mogą powiedzieć, czy dinozaur był mężczyzną czy kobietą. Mimo to, ten dinozaur prawdopodobnie uprawiał seks kopulacyjny, w przeciwieństwie do niektórych ptaków, które uderzają w tyłek, gdy podczas rozmnażania wykonują „pocałunek kloakalny”, powiedział Vinther.

Aby uzyskać pełniejszy obraz ujścia kloaki Psittacosaurusa, Kelly porównała je z żyjącymi kręgowcami lądowymi. Ujście to otwór, a kloaka, które pochodzi od łacińskiego słowa „kanał” (,,sewer”), to mięśniowa komora za nim. Opierając się na zachowanej anatomii, otwór mógł być zorientowany poziomo, jak u ptaka, lub pionowo, jak kloaka krokodyla.

Skamieniałość Psittacosaurus (góra), znajdująca się w Senckenberg Museum of Natural History w Niemczech, zachowała skórę, pigmentację i pierwszy znany kloakalny otwór (na dole). (Zdjęcie: Bob Nicholls / Paleocreations.com 2020)

Co więcej, zespół zauważył, że zewnętrzne regiony kloaki pokryte są ciemnym cieniem melaniny. Być może ten ciemno zabarwiony obszar był rodzajem wizualnej prezentacji, podobnej do jasnoczerwonych tyłków widzianych u pawianów, twierdzą naukowcy. Powiedział, że czerwonawo-brązowy Psittacosaurus był cieniowany, co oznacza, że ​​miał ciemny grzbiet i jasny spód, więc jego zabarwiony tył wyróżniałby się.

Ta ciemna melanina mogła również zapewniać ochronę przeciwbakteryjną – coś, co można zaobserwować u ludzi. „Mamy melaninę w pewnych częściach ciała, które nigdy nie widzą światła dziennego” – powiedział Vinther. „Nasza wątroba jest pełna melaniny… ponieważ nie chcemy infekcji bakteryjnych w tych miejscach”.

Naukowcy dodali, że płaty barwnikowe po obu stronach otworu odbytu dinozaura mogły zawierać gruczoły wydzielające piżmo. Te gruczoły znajdują się zarówno u samców, jak i u samic krokodyli, i u tych stworzeń uwalniają tłustą, śmierdzącą substancję podczas zalotów, powiedziała Kelly dla Live Science.

I podobnie jak u większości kręgowców lądowych (z wyjątkiem ssaków, które mają więcej niż jedną dziurę do wypróżniania, oddawania moczu i rozmnażania), ten dinozaur wykorzystywał ją do wszystkiego, co wyjaśnia, dlaczego naukowcy znaleźli skamieniałą kupę w jego tyłku. – To jak szwajcarski scyzoryk z wydalniczymi otworami – powiedział Vinther. „Robi wszystko”.

Ten sam otwór kloakalny Psittacosaurusa został opisany w październiku 2020 r., kiedy inny zespół opublikował swoje badania w bazie danych BioRxiv , co oznacza, że ​​nie został jeszcze oceniony ani opublikowany w czasopiśmie. Vinther, który udostępnił swoje dane temu zespołowi w ramach innego projektu, powiedział, że naukowcy wykorzystali dane dotyczące kloaki bez jego zgody. Jednak „pojawiły się nieporozumienia i błędy w komunikacji dotyczące natury badań po obu stronach” – powiedział Phil Bell, starszy wykładowca paleontologii na University of New England w Australii, jeden z badaczy przeprowadzających badanie z października 2020 roku.

Nowe badanie zostało opublikowane online we wtorek (19 stycznia) w czasopiśmie Current Biology .

Źródło: Laura Geggel

A brief history of dinosaurs

Crocodiles: Facts & Pictures

Triceratops: Facts About the Three-Horned Dinosaur

Cretaceous Period: Animals, Plants & Extinction Event

3D Camouflage in an Ornithischian Dinosaur

A crocodylian-style cloaca in a non-avialan dinosaur

A cloacal opening in a non-avian dinosaur

Zdjęcie: Bob Nicholls/Paleocreations.com 2020

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x