Niepokojący kalifornijski wariant koronawirusa

Niepokojący wariant koronawirusa jest wykrywany w coraz większej liczbie przypadków w Kalifornii. Naukowcy nie wiedzą jeszcze, czy wariant, zwany L452R, jest bardziej zakażny niż inne szczepy SARS-CoV-2, wirusa powodującego COVID-19. Ale jego obecność w wielu niepowiązanych ogniskach budzi niepokój pracowników służby zdrowia.

„Fakt, że ten wariant został zidentyfikowany w kilku dużych ogniskach epidemii w naszym hrabstwie, jest czerwoną flagą i należy go dokładniej zbadać” – powiedziała w oświadczeniu pracownik służby zdrowia hrabstwa Santa Clara, Sara Cody.

Wariant L452R różni się od wariantu B.1.1.7 znalezionego po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii, a następnie odkrytego w Kolorado i dziewięciu innych stanach USA. Naukowcy obliczyli, że wariant B.1.1.7 jest od 50% do 74% bardziej zaraźliwy niż standardowy szczep koronawirusa. Ten nowy szczep może zdominować przypadki koronawirusa w USA do marca, biorąc pod uwagę jego skłonność do rozprzestrzeniania się. Na szczęście szczepionki prawdopodobnie będą działać przeciwko wariantowi B.1.1.7, ale może wywrzeć poważną presję na system opieki zdrowotnej i spowodować wzrost liczby zgonów, zanim większość populacji będzie mogła zostać zaszczepiona.

Mniej wiadomo o L452R. Ten wariant został po raz pierwszy wykryty w maju 2020 roku, ale od jesieni staje się coraz bardziej powszechny. Według Eureka Times-Standard wariant L452R znaleziono w około 3,8% przypadków, które poddano sekwencjonowaniu genów w listopadzie. Od końca grudnia do początku stycznia wariant był obecny w 25,2% zsekwencjonowanych próbek wirusa. Jednak stosunkowo niewiele próbek zostało zsekwencjonowanych, a sekwencjonowanie nie jest wykonywane równomiernie w całym stanie. Według Departamentu Zdrowia Publicznego hrabstwa Santa Clara, nowy wariant znaleziono w hrabstwach Santa Clara, Humboldt, Lake, Los Angeles, Mono, Monterey, Orange, Riverside, San Francisco, San Bernardino, San Diego i San Luis Obispo. Ale jest za wcześnie, aby powiedzieć, ile przypadków ogółem w Kalifornii jest spowodowanych wariantem L452R.

To, że konkretny wariant wirusa zaczyna przyćmiewać inne, niekoniecznie oznacza, że ​​szczep jest bardziej zdolny do przenoszenia. Czasami szczep po prostu ma szczęście, rozmnażając się w kilku wydarzeniach z superroznosicielem [zdarzenie, w którym choroba zakaźna rozprzestrzenia się znacznie częściej niż zwykle], które wywołują jeszcze więcej infekcji w całej społeczności. Wzrost ilości przypadków L452R zbiegł się ze ogólnym wzrostem liczby przypadków koronawirusa w Kalifornii, co mogło sprawić, że mutacja została „przeniesiona przez falę, a nie, że nowa mutacja spowodowała tą falę”, specjalista chorób zakaźnych Trevor Bedford napisał na Twitterze.

Naukowcy martwią się jednak o L452R, ponieważ niektóre z jego mutacji wpływają na białko występujące w wirusie, klucz, którego wirus używa, aby dostać się do komórek. Białko kolczaste jest celem szczepionek przeciwko koronawirusom Pfizer, Moderna i AstraZeneca, a także kilku obiecujących szczepionek, które są nadal w fazie testów, w tym szczepionki Novavax i szczepionek Johnson & Johnson. Mutacje białka kolczastego mogą sprawić, że te warianty SARS-CoV-2 będą mniej podatne na szczepionkę.

“Ten wariant [L452R] niesie trzy mutacje w białku kolczastym, którego wirus używa do przyłączania się do komórek i wnikania do nich, białko kolczaste jest celem dwóch szczepionek, które są obecnie dostępne w Stanach Zjednoczonych” – powiedział Charles Chiu, wirusolog na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco (UCSF), który śledził ten nowy wariant. „Teraz, gdy wiemy, że ten wariant rośnie w naszych lokalnych społecznościach, traktujemy go jako priorytet do badań. Naukowcy z UCSF i innych krajów będą teraz mogli przeprowadzić krytyczne eksperymenty laboratoryjne, aby określić, czy ten wirus jest bardziej zakaźny lub wpływa na skuteczność szczepionki ”.

Nawet gdy niektórzy ludzie otrzymują szczepionki na koronawirusa, nowe warianty, takie jak L452R, podkreślają, dlaczego ważne jest zachowanie dystansu społecznego do czasu, gdy zaszczepi się wystarczająca liczba osób, aby spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa, powiedziała Erica Pan, pełniąca obowiązki urzędnika stanu zdrowia Kalifornijskiego Departamentu Zdrowia Publicznego.

„Jest za wcześnie, aby wiedzieć, czy ten wariant rozprzestrzeni się szybciej niż inne, ale z pewnością wzmacnia potrzebę noszenia maseczek przez wszystkich Kalifornijczyków i ograniczania kontaktów z ludźmi spoza ich bezpośredniego gospodarstwa domowego, aby spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa” – powiedziała Pan. „Wzywamy również każdego, kto był narażony na wirusa, do izolacji od innych, aby chronić siebie i swoich bliskich”.

Źródła: Jonathan Gordon / Livescience.com

Rising COVID-19 variant found in Kaiser outbreak in San Jose, jail cases

COVID-19 Variant First Found in Other Countries and States Now Seen More Frequently in California

COVID-19: Here’s what we know about the L452R variant that was found in Humboldt County

Zdjęcia: Shutterstock

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x