Król spadł z tronu – talia kart neutralna pod względem płci

Indy Mellink, holenderska fanka kart, wyjaśniała zasady gry w karty swoim kuzynom zeszłego lata, kiedy zadała sobie pytanie: dlaczego król miałby być wart więcej niż królowa?

23-letnia absolwentka psychologii sądowej, zachęcona przez swojego ojca, zdecydowała, że ​​nadszedł czas, aby zerwać z wielowiekową tradycją nierówności seksualnych w talii kart do gry, które stawiają mężczyzn ponad kobiety.

„Jeśli mamy taką hierarchię, że król jest wart więcej niż królowa, to ta subtelna nierówność wpływa na ludzi w ich codziennym życiu, ponieważ jest to po prostu inny sposób powiedzenia „hej, jesteś mniej ważny ”- powiedziała w wywiadzie. „Nawet takie subtelne nierówności odgrywają dużą rolę”.

Po wielu próbach i błędach zaprojektowała pozbawioną płci talię, w której wizerunki króla, królowej i waleta zostały zastąpione złotem, srebrem i brązem.

Przyjaciele i rodzina otrzymali pierwsze 50 talii kart GSB (Gold, Silver, Bronze), na których znajdują się obrazy sztabek złota, srebrnych monet i tarczy z brązu. Mellink zrobił więcej tali i zaczęła je sprzedawać  online.

W ciągu kilku miesięcy wysłała około 1500 paczek, w tym do Belgii, Niemiec, Francji i Stanów Zjednoczonych. Powiedziała, że ​​zainteresowane okazały również sklepy z grami.

Mellink testował karty na graczach, którzy twierdzili, że nigdy wcześniej nie byli świadomi nierówności seksualnych w talii. Zmiana wymaga trochę przyzwyczajenia.

„Dobrze, że zastanawiamy się nad neutralnością płci” – powiedział Berit van Dobbenburgh, szefowa Holenderskiego Stowarzyszenia Brydżowego, grająca nowymi kartami. Dodała, że ​​dokonanie formalnej zmiany byłoby skomplikowane, ponieważ wymagałoby to aktualizacji przepisów.

„Zastanawiam się, czy warto. Ale neutralność płciowa, jestem za nią! To wspaniale, że ktoś w tym wieku to zauważył. To nowe pokolenie”.

Źródła: reuters.com |  Zdjęcia: reuters

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x