“Joe the Pigeon” zostaje ułaskawiony od śmierci

Australijski sławny ptak Joe the Pigeon dostaje nowe życie po tym, jak władze stwierdziły, że nie stanowi on zagrożenia dla bezpieczeństwa biologicznego.

Historia Joe rozpoczęła się w zeszłym miesiącu, kiedy pewien mężczyzna w Melbourne znalazł na swoim podwórku pozornie wychudzonego gołębia z opaską na nodze. Według australijskiego 9News, mężczyzna, Kevin Chelli-Bird, nakarmił ptaka suchymi biszkoptami i zaczął badać opaskę na nodze gołębia. Według zespołu, gołąb był ptakiem wyścigowym, zarejestrowanym na właściciela w Montgomery w Alabamie.

Chelli-Bird natychmiast nazwał gołębia imieniem prezydenta-elekta Joe Bidena, ale władze australijskie wydały wyrok śmierci. Ze względu na zagrożenie ze strony gatunków inwazyjnych i przenoszonych chorób – od ptasiej grypy po wirus zachodniego Nilu – dla rodzimej przyrody australijskiej, w kraju obowiązują niezwykle surowe przepisy dotyczące bezpieczeństwa biologicznego. W czwartek (14 stycznia) lokalni urzędnicy ds. dzikiej przyrody powiedzieli, że będą musieli go zabić.

Na szczęście dla Joego, menedżera ds. rozwoju sportu w American Racing Pigeon Union z Oklahomy, przybył (15 stycznia) z dowodem, że Joe nie jest gołębiem amerykańskim. Zamiast tego, według Associated Press, jest rodzinnym gołębiem noszącym fałszywą opaskę na nogę.

„Ptasia banda w Australii jest podrobiona i nie można jej namierzyć”, powiedział kierownik Deone Roberts. Nie muszą go zabijać.”

Joe był ofiarą błędnej tożsamości. Jego zespół zasugerował, że uciekł z wyścigu w Oregonie w grudniu, który byłby początkiem niesamowitej podróży o długości 8 000 mil (13 000 km). Eksperci od gołębi spekulowali, że być może Joe przedostał się na kontenerowiec. Gdyby Joe jakimś cudem przeleciał tę odległość, pobiłby rekord świata w najdłuższym locie z ptakami, który został ustanowiony w zeszłym roku, gdy szlamnik rdzawy ( Limosa lapponica ) przeleciał 7500 mil (12000 km) bez międzylądowania z Alaski do Nowej Zelandii w 11 dni, jak wcześniej informowało Live Science .

Ale zespół był po prostu kopią; amerykańskim właścicielem zespołu o tym samym numerze i symbolu był gołąb wyścigowy z niebieskim paskiem. Joe wcale nie jest gołębiem pocztowym, powiedział AP Lucas Cramer, właściciel wyścigu Crooked River Challenge w Oregonie. Crooked River Challenge to wyścig, z którego zniknął prawdziwy gołąb wyścigowy. Ten ptak nie był szczególnie cenny, powiedział Cramer, widząc, że nie miał wspaniałego rekordu wyścigowego i odleciał zamiast ukończyć swój ostatni wyścig.

Właściciele gołębi z Melbourne często kupują amerykańskie opaski na nogi przez Internet, aby śledzić własne gołębie, powiedział AP Lars Scott, pracownik ratownictwa dla ptaków Pigeon Rescue Melbourne.

Joe stał się celebrytą sprawy po swojej pierwotnej błędnej identyfikacji, a Australijczycy prosili o oszczędzenie mu życia, a pełniący obowiązki premiera przyjął stanowisko – bez litości.

„Jeśli Joe przybył w sposób, który nie spełnił naszych surowych środków bezpieczeństwa biologicznego, to Joe ma pecha, albo poleci do domu, albo poniesie konsekwencje”, powiedział premier Michael McCormack.

Teraz, gdy wiadomo, że gołąb jest zwykłym Joe, a nie światowym podróżnikiem, władze twierdzą, że będzie mógł żyć swoim naturalnym życiem w Melbourne. Chelli-Bird powiedział AP, że Joe spędza dużo czasu siedząc na swojej pergoli z rodzimym gołębiem.

Źródło: Stephanie Pappas

Racing pigeon flies the coop from Alabama landing all the way in Melbourne

Fake US leg band gets pigeon a reprieve in Australia

Bird flies 7,500 miles nonstop, breaking world record

Zdjęcie: Reuters

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x