Najrzadszy paszport na świecie który ma tylko 500 osób

Przez obowiązujący przez większą część ubiegłego roku zakaz podróżowania mogłeś nie widzieć swojego paszportu przez jakiś czas.

Ale bez względu na to przez kogo został wydany twój paszport i jakiego jest koloru, jest bardzo mało prawdopodobne, aby został wydany przez Zakon Maltański (Sovereign Military Order of Malta)

Jest nie więcej niż kilkaset posiadaczy najbardziej ekskluzywnego paszportu na świecie. Jest wydawany nie przez państwo narodowe, ale organizację katolicką, która oferuje pomoc medyczną na obszarach dotkniętych katastrofami na całym świecie.

Źródło: Wikipedia

W obiegu znajduje się mniej niż 600 paszportów dyplomatycznych wydanych przez Zakon Maltański.

Zakon sięga czasów krucjat. Został założony w 1099 roku, aby zapewnić opiekę chorym, biednym lub rannym pielgrzymom podróżującym do Ziemi Świętej.

Organizacja liczy obecnie około 13 500 rycerzy, dam i kapelanów, a także 80 000 wolontariuszy i 25 000 pracowników medycznych.

Większość z nich nie używa poświadczeń Zakonu Maltańskiego podczas podróży – nie bez powodu. Kilka krajów, w tym Wielka Brytania, Stany Zjednoczone i Nowa Zelandia, w ogóle nie uznają paszportu.

Według ostatniego obliczenia, w lutym 2018 r. w obiegu było tylko około 500 niezwykle rzadkich paszportów dyplomatycznych.

Zakon wydaje nie tylko własne paszporty, ale także walutę, znaczki, a nawet tablice rejestracyjne do samochodów. Jego waluta, Scudo, jest powiązana z euro według kursu 1 scudo do 0,24 €.

Organizacja miała nawet przez krótki czas własne siły powietrzne, kiedy bombowce włoskich sił powietrznych wycofane ze służby pod koniec II wojny światowej zostały przekształcone w samoloty transportowe do transportu pomocy humanitarnej.

Ale teraz członkowie zakonu są uzależnieni od lotów komercyjnych, jeśli chcą się przemieszczać.

A w przypadku paszportu, który nie jest uznawany w wielu krajach, nawet niewielka liczba przedstawicieli organizacji, którzy faktycznie posiadają bardzo rzadki paszport, prawdopodobnie nie będzie z niego często korzystać.

Źródła: dailystar.co.uk | Zdjęcia: Getty Images

Tematy:
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x