Dlaczego pająki gryzą ludzi?

Ukąszenia pająków są w rzeczywistości rzadkie. Pająki naprawdę nie gryzą ludzi zbyt często. Większość ludzi szybko obwinia pająka za każdy niezwykły guzek lub ślad na skórze, ale w większości przypadków przyczyną podrażnienia skóry nie jest ukąszenie przez pająka. To przekonanie jest tak wszechobecne, że lekarze często błędnie diagnozują (i źle traktują) choroby skóry jako ukąszenia pająka.

Pająki nie są stworzone do gryzienia dużych ssaków

Po pierwsze, pająki nie są stworzone do walki z dużymi ssakami, takimi jak ludzie. Pająki wyewoluowały do chwytania i zabijania innych bezkręgowców. Z nielicznymi wyjątkami (przede wszystkim w przypadku pająków wdów) jad pająka nie jest wystarczająco śmiercionośny, aby wyrządzić duże szkody ludzkim tkankom. Chris Buddle, profesor nadzwyczajny ekologii owadów na Uniwersytecie McGill, zauważa, że ​​”z prawie 40 000 gatunków pająków na całym świecie jest mniej niż tuzin, które mogą powodować poważne problemy zdrowotne u przeciętnego, zdrowego człowieka”. A nawet te, których jad jest wystarczająco silny, by zagrozić człowiekowi, nie są przystosowane, by nas gryźć. Kły pająka po prostu nie są stworzone do przebijania ludzkiej skóry. Nie oznacza to, że pająki nie mogą gryźć ludzi, ale nie jest to dla nich łatwe.

Pająki wybierają ucieczkę zamiast walki

Jednym z głównych sposobów wykrywania zagrożeń przez pająki jest wykrywanie wibracji w ich otoczeniu, w sposób podobny do tego, w jaki wykrywają obecność krnąbrnych owadów w swoich sieciach. Ludzie robią dużo hałasu, a pająki doskonale wiedzą, że się do nich zbliżamy. A jeśli pająk wie, że się zbliżasz, wybierze ucieczkę zamiast walki, kiedy tylko będzie to możliwe.

Kiedy pająki gryzą

Od czasu do czasu pająki gryzą ludzi. Kiedy to się dzieje? Zwykle, gdy ktoś nieświadomie wbija rękę w siedlisko pająka, a pająk jest zmuszony do samoobrony. A oto niepokojąca mała ciekawostka o ukąszeniach pająków, dzięki uprzejmości entomologa dr Gilberta Waldbauera w książce The Handy Bug Answer Book:

“Większość ukąszeń [czarnej wdowy] jest zadawana mężczyznom lub chłopcom siedzącym w wygódce na świeżym powietrzu lub toalecie. Czarne wdowy czasami wiją swoją sieć tuż pod otworem w siedzisku, co często jest dobrym miejscem do łapania much. Jeśli penis nieszczęśnika dotknie sieci, samica pająka rzuci się do ataku; prawdopodobnie w obronie jaj, które są przyczepione do sieci.”

Więc jeśli ten ślad na mojej skórze nie jest ugryzieniem pająka, to czym jest?

To, co uważałeś za ukąszenie pająka, może być wieloma rzeczami. Istnieje wiele stawonogów, które gryzą ludzi: pchły, kleszcze, roztocza, pluskwy, komary, gryzące muszki i wiele innych. Zaburzenia skóry mogą być również spowodowane ekspozycją na rzeczy w twoim otoczeniu, w tym chemikalia i rośliny (takie jak trujący bluszcz). Istnieją dziesiątki schorzeń, które mogą powodować podrażnienie skóry przypominające ugryzienia, od zaburzeń naczyniowych po choroby układu limfatycznego. Infekcje bakteryjne lub wirusowe są często błędnie diagnozowane jako ukąszenia stawonogów. Możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że jedną z najczęstszych przyczyn “ukąszeń pająków” jest w rzeczywistości MRSA (gronkowiec złocisty oporny na metycylinę).

 

Źródła: Debbie Hadley / ThoughtCo.

Myth: Spiders bite sleeping persons

Spiders do not bite

The Surprising Cause of Most ‘Spider Bites’

It’s Not a Spider Bite, It’s Community-Acquired Methicillin-Resistant Staphylococcus aureus

That’s No Spider Bite: Antibiotic Resistant Staph Infections Now Very Common

Causes of Necrotic Wounds other than Brown Recluse Spider Bites

The Handy Bug Answer Book

Zdjęcia: Pixabay

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x