Drony mogą pomóc w stworzeniu kwantowego internetu

Internet kwantowy może docierać do ciebie za pośrednictwem drona. Naukowcy używali obecnie dronów do przesyłania cząstek światła lub fotonów, które dzielą kwantowe połączenie zwane splątaniem. Fotony zostały wysłane do dwóch miejsc oddalonych o kilometr, donoszą naukowcy z Uniwersytetu w Nanjing w Chinach w badaniu, które ukazało się w Physical Review Letters.

Splątane cząstki kwantowe mogą zachować swoje wzajemnie połączone właściwości nawet wtedy, gdy są rozdzielone na duże odległości. Takie sprzeczne z intuicją zachowanie można wykorzystać, aby umożliwić nowe rodzaje komunikacji. Ostatecznie naukowcy zamierzają zbudować globalny internet kwantowy, który opiera się na transmisji cząstek kwantowych, aby umożliwić ultra asekuracyjną komunikację poprzez wykorzystanie cząstek do tworzenia tajnych kodów do szyfrowania wiadomości. Internet kwantowy mógłby również umożliwić odległym komputerom kwantowym współpracę lub przeprowadzanie eksperymentów testujących granice fizyki kwantowej.

Sieci kwantowe zbudowane z kabli światłowodowych już zaczynają być wykorzystywane. A satelita kwantowy może przesyłać fotony przez Chiny. Drony mogą służyć jako kolejna technologia dla takich sieci, z zaletami łatwości przenoszenia, a także relatywnie szybkiego i taniego wdrożenia.

Naukowcy wykorzystali dwa drony do transmisji fotonów. Jeden dron stworzył pary splątanych cząstek, wysyłając jedną cząsteczkę do stacji na ziemi, a drugą przekazując drugiemu. Maszyna ta następnie przesłała otrzymaną cząstkę do drugiej stacji naziemnej oddalonej o kilometr od pierwszej. W przyszłości floty dronów mogą współpracować, aby wysyłać splątane cząstki do odbiorców w różnych lokalizacjach.

Źródło: Emily Conover

Zdjęcie: XIAO-HUI TIAN, HUA-YING LIU AND ZHENDA XIE
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x