Czy ludzie stają się coraz mądrzejsi i co to jest efekt Flynna?

Prawdopodobnie słyszałeś, jak ktoś lamentuje nad stanem “dzisiejszej młodzieży”: że obecne pokolenia nie są tak mądre, jak te, które były przed nimi. Jednak psychologowie, którzy badają inteligencję, odkryli, że nie ma wystarczających dowodów na poparcie tego pomysłu; zamiast tego faktycznie może być odwrotnie. Naukowcy badający efekt Flynna odkryli, że wyniki testów IQ faktycznie poprawiały się z czasem. Poniżej omówimy, czym jest efekt Flynna, kilka jego możliwych wyjaśnień i co mówi nam o ludzkiej inteligencji.

Czym jest efekt Flynna?

Efekt Flynna, po raz pierwszy został opisany w latach 80. przez badacza Jamesa Flynna. Odnosi się do odkrycia, że ​​wyniki testów IQ wzrosły w minionym stuleciu. Naukowcy badający ten efekt znaleźli szerokie poparcie dla tego zjawiska. W jednym artykule badawczym, opublikowanym przez psycholog Lisę Trahan i jej współpracowników, połączono wyniki innych opublikowanych badań (obejmujących łącznie ponad 14 000 uczestników) i stwierdzono, że wyniki IQ rzeczywiście wzrosły od lat pięćdziesiątych XX wieku. Chociaż naukowcy udokumentowali pewne wyjątki, wyniki IQ generalnie rosły w czasie. Trahan i jej współpracownicy zauważyli, żę “istnienie efektu Flynna jest rzadko kwestionowane”.

Dlaczego efekt Flynna jest obecny?

Badacze wysunęli kilka teorii wyjaśniających efekt Flynna. Jedno wyjaśnienie dotyczy poprawy zdrowia i odżywiania. Na przykład w minionym stuleciu nastąpił spadek palenia tytoniu i spożywania alkoholu w czasie ciąży, zaprzestanie stosowania szkodliwej farby ołowiowej, poprawa profilaktyki i leczenia chorób zakaźnych oraz poprawa odżywiania. Jak pisze Scott Barry Kaufman dla Psychology Today: “Efekt Flynna przypomina, że ​​kiedy dajemy ludziom więcej możliwości prosperowania, więcej osób się rozwija”.

Innymi słowy, efekt Flynna może częściowo wynikać z faktu, że w XX wieku zaczęliśmy zajmować się wieloma kwestiami zdrowia publicznego, które uniemożliwiały ludziom we wcześniejszych pokoleniach osiągnięcie pełnego potencjału.

Inne wyjaśnienie efektu Flynna ma związek ze zmianami społecznymi, które zaszły w minionym stuleciu w wyniku rewolucji przemysłowej. Podczas wystąpienia TED James Flynn wyjaśnił, że ​​dzisiejszy świat jest “światem, w którym musieliśmy rozwinąć nowe nawyki umysłowe”. Flynn odkrył, że wyniki IQ rosły najszybciej w pytaniach, które wymagają od nas znalezienia podobieństw między różnymi rzeczami i bardziej abstrakcyjnych typów rozwiązywania problemów – z których oba są rzeczami, które musimy robić częściej we współczesnym świecie.

Zaproponowano kilka pomysłów, aby wyjaśnić, dlaczego współczesne społeczeństwo może prowadzić do wyższych wyników testów IQ. Na przykład dzisiaj znacznie więcej osób ma wymagające, intelektualnie rygorystyczne prace. Szkoły również się zmieniły: podczas gdy egzamin w szkole na początku XX wieku mógł być bardziej skoncentrowany na zapamiętywaniu, dzisiejszy test może bardziej koncentrować się na wyjaśnieniu przyczyn czegoś. Ponadto obecnie więcej osób kończy licea i idzie na studia. Rodziny są zwykle mniejsze i sugeruje się, że może to umożliwić dzieciom przyswajanie większej ilości nowych słów podczas interakcji z rodzicami. Sugerowano nawet, że rozrywka, którą konsumujemy, jest dziś bardziej złożona. Próba zrozumienia i przewidywania punktów fabularnych w ulubionej książce lub dramacie telewizyjnym może w rzeczywistości uczynić nas mądrzejszymi.

Czego możemy się nauczyć z badań nad efektem Flynna?

Efekt Flynna mówi nam, że ludzki umysł jest znacznie bardziej elastyczny i plastyczny, niż moglibyśmy sądzić. Wydaje się, że niektóre z naszych wzorców myślenia niekoniecznie są wrodzone, ale raczej są to rzeczy, których uczymy się z naszego środowiska. W obliczu współczesnego społeczeństwa przemysłowego myślimy o świecie w inny sposób niż nasi przodkowie. Innymi słowy, efekt Flynna mówi nam, że IQ może w rzeczywistości nie być tym, czym myślimy, że jest: zamiast być miarą naturalnej, niewykształconej inteligencji, jest czymś, co może zostać ukształtowane przez otrzymane wykształcenie i społeczeństwo, w którym żyjemy.

 

Źródła: Elizabeth Hopper / ThoughtCo.

James Flynn | Why our IQ levels are higher than our grandparents

Are You Smarter Than Your Grandfather? Probably Not

None of the Above

The Flynn Effect and IQ Disparities Among Races, Ethnicities, and Nations: Are There Common Links?

Are Smart People Getting Smarter?

Smarter than ever?

Zdjęcia: iStock

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x