Co to znaczy flirtować i dlaczego to robimy?

Flirtowanie to zachowanie społeczne związane z romantycznym zainteresowaniem i atrakcyjnością. Flirtowanie może być werbalne lub niewerbalne. Podczas gdy niektóre style flirtowania są specyficzne kulturowo, inne są uniwersalne. Psychologowie, którzy badają flirt z perspektywy ewolucyjnej, postrzegają go jako wrodzony proces, który rozwinął się w wyniku doboru naturalnego. Ci psychologowie uważają flirt za ludzki odpowiednik rytuałów zalotów praktykowanych przez zwierzęta inne niż ludzie.

Uniwersalne zachowania związane z flirtowaniem

W badaniu z 1971 roku Irenäus Eibl-Eibesfeldt zaobserwował flirtowanie wśród osób z Bali, Papuasów, Francuzów i Wakiu. Odkrył, że pewne zachowania były wspólne dla wszystkich czterech grup: “błysk brwi” (sygnał społeczny polegający na uniesieniu brwi na ułamek sekundy), uśmiechanie się, kiwanie głową i zbliżanie się do drugiej osoby.

Metaanaliza z 2018 roku poprzednich badań zachowań i przyciągania wykazała podobne wyniki, stwierdzając, że zachowaniami najbardziej związanymi z przyciąganiem są uśmiech, śmiech, mimika, kontakt wzrokowy i zwiększająca się fizyczna bliskość. Te zachowania nie ograniczają się do romantycznej atrakcyjności – pojawiły się, gdy uczestnicy badania pozytywnie odnosili się do innej osoby, czy to w kontekście romantycznym, czy platonicznym. Jednak naukowcy zwracają uwagę, że te zachowania są ważne dla budowania zaufania i wzmacniania relacji, co może wyjaśniać, dlaczego mamy skłonność do okazywania takich zachowań, gdy ktoś nas pociąga.

Style flirtowania

Niektóre niewerbalne zachowania związane z flirtowaniem są uniwersalne, ale nie wszyscy flirtują w dokładnie taki sam sposób. W badaniu z 2010 roku Jeffrey Hall i jego współpracownicy poprosili ponad 5000 osób o ocenę, jak trafnie różne zachowania opisują ich własny styl flirtowania. Doszli do wniosku, że style flirtowania można podzielić na pięć różnych kategorii:

# Tradycyjny. Tradycyjny styl nawiązuje do flirtu, który podąża za tradycyjnymi rolami płciowymi. Ludzie, którzy stosują ten styl flirtowania, zwykle oczekują, że mężczyźni będą podchodzić do kobiet, a nie odwrotnie.

# Fizyczny. Osoby posługujące się fizycznym flirtem mogą otwarcie okazywać romantyczne zainteresowanie inną osobą. Ten styl flirtowania jest również powiązany z ekstrawersją. Osoby, które deklarują używanie fizycznego stylu flirtowania, również oceniają siebie jako bardziej towarzyskie i otwarte.

# Szczery. Ludzie, którzy używają szczerego stylu flirtowania, są zainteresowani nawiązaniem więzi emocjonalnej. Zachowują się przyjaźnie i szczerze chcą poznać drugą osobę.

# Figlarny. Ludzie, którzy używają figlarnego stylu flirtowania, uważają flirtowanie za zabawę. Często angażują się we flirtowanie dla przyjemności, zamiast tworzyć związek. W badaniu Halla “figlarny” był jedynym stylem flirtowania, w którym mężczyźni oceniali siebie wyżej niż kobiety.

# Uprzejmy. Osoby, które używają grzecznego stylu flirtowania, angażują się we flirtowanie, które jest zgodne z normami społecznymi. Są szczególnie ostrożne i starają się unikać wszelkich zachowań, które mogą zostać uznane za nieodpowiednie.

W rzeczywistych scenariuszach można używać wielu stylów flirtowania jednocześnie, a osoba może używać różnych stylów flirtowania w różnych sytuacjach. Jednak ten zestaw stylów flirtowania wyraźnie pokazuje, że zachowania związane z flirtowaniem są różne u różnych osób. Odkrycia te sugerują, że chociaż flirtowanie jest uniwersalne, to dokładnie to, w jaki sposób flirtujemy, zależy od naszych indywidualnych preferencji i kontekstu społecznego.

 

Źródła: Elizabeth Hopper / ThoughtCo.

Human Nonverbal Courtship Behavior—A Brief Historical Review

A meta-analytic investigation of the relation between interpersonal attraction and enacted behavior

Individual Differences in the Communication of Romantic Interest: Development of the Flirting Styles Inventory

Zdjęcia: Pixabay

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x